Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotbalový šéf Pelta chce stavět sídliště. Plány mu však hatí chřástal

  11:33aktualizováno  11:33
Na jablonecké Proseči má vyrůst menší sídliště na pozemcích, které spoluvlastní místní vlivný politik z ODS a šéf české fotbalové asociace Miroslav Pelta. Jenže do zápasu se vložila příroda a silně ohrožené druhy zvířat a rostlin s chřástalem polním v útoku.

Miroslav Pelta má v Proseči problém s drobným ptákem. (ilustrační snímek). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Pokud by totiž příslušní úředníci výskyt tažného ptáka uznali, podle zákona by se na loukách nemohlo stavět.

Řadě místních obyvatel vadí, že příroda je ve sporu odsouvána na druhou kolej před zájmem jednotlivců.

Místní osadní výbor dokonce říká, že město mohlo porušit zákon, když změnilo územní plán, z luk se staly stavební pozemky a rada města vydala loni v prosinci souhlasné stanovisko k územnímu řízení.

Obyvatelé Proseče požadují, aby zastupitelé přehodnotili své rozhodnutí a stavbu bytů zakázali.

"Domníváme se, že byl pravděpodobně porušen zákon o ochraně přírody a krajiny, v němž má ochrana přírody navrch před územním plánováním a stavebním řádem. Město nikdy nemělo změnit územní plán a vydat souhlasné stanovisko k územnímu řízení. Nejde jen o chřástala, ale také o to, že zájmy jednotlivců jsou upřednostňovány před zájmem ochrany životního prostředí a lidí, kteří tu žijí," říká Jan Jelínek z Osadního výboru Proseč.

Výbor se ve svém boji mimo jiné opírá o průzkum doktorky Mrlíkové, která nezávisle na kauze potvrdila, že od roku 2001 je na Proseči rozsáhlá populace chřástala polního a dalších chráněných druhů zvířat a rostlin.

"Dlouhodobý výskyt chřástala pak potvrdila i Agentura ochrany přírody a krajiny v lednu 2014 a také magistr Bauer, který vypracoval další průzkum pro potřeby nového územního plánu před třemi lety," dodává Miloš Krčmář, předseda Občanského sdružení Proseč.

Hnízdí tu chřástal? Průzkumy si navzájem odporují

Podle odborníků na zdejších loukách hnízdí přes léto až deset párů ohroženého ptáka. Jenže průzkumů existuje několik a například ten od společnosti Envigea s.r.o., který si nechali vypracovat majitelé pozemků, o žádném zásadním hnízdišti chřástala nemluví.

Vedení města oponuje, že svoji úlohu ve sporu už sehrálo, když schválilo změny územního plánu.

"V této fázi je nezbytné počkat na stanovisko krajského úřadu a státní správy. Náš odbor životního prostředí ani státní památková péče nemůže o chráněných rostlinách a živočiších rozhodovat. Navíc je nutno dodat, že průzkumy doktorky Mrlíkové byly k dispozici až na konci celého průzkumu v lednu 2014. Oddělení životního prostředí informace z probíhajícího průzkumu nemělo a veškerá jejich vyjádření tím tedy byla ovlivněna," vysvětluje mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Pokud by Futurum, jak je celý bytový komplex nazvaný, kvůli chřástalovi nevyrostl, je dost možné, že Prosečská realitní bude chtít od města zpět peníze za zmařenou investici.

"Případné finanční kompenzace zatím nemáme vyčísleny," podotkla mluvčí.

Pozemky v Proseči kupovali, když byli členové zastupitelstva

Vlastníky společnosti Prosečská realitní a.s. jsou kromě Pelty ještě bývalý jablonecký zastupitel za ODS Ivo Bartoněk a manželky obou aktérů.

Peltův společník Bartoněk pro MF DNES uvedl: "Nechci celou záležitost kolem pozemků, výstavby bytů a výskytu chřástala nyní komentovat. Nechci se totiž pouštět do žádných emocí a ani nejsem kompetentní se vyjadřovat k odborným věcem ohledně výstavby."

Oběma podnikatelům se v roce 2008, kdy pozemky na Proseči kupovali, povedl takřka obchod snů. Pětašedesát tisíc čtverečních metrů půdy koupili za více než 7,7 milionu korun. Za jeden čtvereční metr tedy zaplatili asi 120 korun. Půda se pak změnila na stavební parcely.

Velkou část pozemků koupili od města v době, kdy oba byli členy jeho zastupitelstva.

"Je třeba se i ptát, pro koho se ty byty vlastně budou stavět. Místo aby lidé bydleli v centru měst, jdou na okraj a ve městě vznikají velké proluky. Navíc si zničíme další kus přírody, a to už nepůjde vzít zpět," uzavírá Martin Švarc, člen občanského sdružení Proseč a místní obyvatel.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

O volby není zájem, obce zachraňují hasiči i sokolové

Ilustrační snímek

Nebýt dobrovolných hasičů, mohou v řadě obcí Libereckého kraje na komunální volby zapomenout. Neměl by totiž kdo...

Před 80 lety se hraničáři v Habarticích ubránili hordám nacistů

Ordneři a čs. finanční stráž.

Že se Československo nebránilo nacistickému Německu, patří mezi často opakované omyly a mýty. 21. září si připomínáme...

Hledání hub je po suchém létě loterií. Pokud rostou, tak jen u potoků

Snímek z tříhodinové takřka marné výpravy do lesů na Tanvaldsku.

Úmorné sucho odrazuje houbaře od chození do lesa. Kdo to zkusí, často se vrací s prázdnou. Takřka jedinou šancí najít...

Najdete na iDNES.cz