Značkaři dostávají od Libereckého kraje málo peněz. Na snímku Jindřiška Brabcová z Liberce.

Značkaři dostávají od Libereckého kraje málo peněz. Na snímku Jindřiška Brabcová z Liberce. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Peníze od kraje nestačí ani na pokrytí nákladů, stěžují si značkaři

  • 3
Systém turistického značení v Libereckém kraji je kvůli nedostatku peněz v ohrožení. Lidé, kteří se starají o značení cest, letos dostanou od kraje pouhých 120 tisíc korun. To je asi třikrát méně, než kolik přispívá značkařům sousední Ústecký kraj.

Liberecký region se přitom paradoxně prezentuje především jako místo ideální pro aktivní trávení volného času. Udělených 120 tisíc přitom nestačí ani na pokrytí nejnutnějších nákladů. Částka ostře kontrastuje i s miliony vydávanými na budování cyklotras.

"Značkaři budou ztrácet motivaci, když vidí, že je jejich práce minimálně podporovaná. Chybí nám peníze na pokrytí holých nákladů na značení," přiblížil Zdeněk Rajsigl, vedoucí značkařského obvodu Liberec - Jablonec a předseda krajské komise značení Libereckého kraje.

Z ústředních peněz Sekce turistického značení plynou peníze na veškerý materiál, barvy nebo rozcestníky, což je zhruba dalších 150 až 200 tisíc ročně. Na to, aby měli na proplácení cestovného nebo stravného, které při práci v terénu utratí, by ročně potřebovali alespoň 240 tisíc.

"Pořád jsme desítky tisíc v minusu," dodal Rajsigl. Potíže měli značkaři už loni. Navzdory tomu, že nakonec odbor cestovního ruchu kraje zvýšil částku na 180 tisíc. Letos sice tuto částku přislíbil také, ale k podpisu je zatím připravena suma o šedesát tisíc nižší.

Ústecký kraj může přispět více, má více obyvatel

"Je pravda, že jsme začali s krajem komunikovat. Snažíme se i formou dalších grantů. Zatím je větší podpora pořád ve hvězdách a nemáme pokryté ani nezbytné náklady," upozornil Rajsigl.

Značkaři dostávají od Libereckého kraje málo peněz. Na snímku Jindřiška Brabcová z Liberce.

Srovnávat Ústecký kraj, který dává na značení tras zhruba třikrát více, podle Lidie Vajnerové, náměstkyně hejtmana pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch, prý nelze.

"Nemyslím, že je reálné, že kraj bude schopný podpořit značkaře vyšší částkou. Peníze kraje dostávají podle počtu obyvatel, i kdyby byl rozsah značených tras stejný. Na podporu podobných projektů si tak na Ústecku mohou dovolit dát více," dodala.

Podle ní běží výběrové řízení, jehož vítěz vyznačí trasy v rámci projektu Nová hřebenovka. Poutníka značky povedou po původních historických trasách na hřebenech hor a propojí celý kraj. Dojde k vyznačení dvou tras, jižní například obkrouží Ještěd a Lužické hory.