Penězi z hazardu Liberec lepí díry v rozpočtu (ilustrační foto).

Penězi z hazardu Liberec lepí díry v rozpočtu (ilustrační foto). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberec si nechá desítky milionů z hazardu, sport a kultura ostrouhají

  • 9
Liberec letos spolkne všechny peníze, které vybral z hazardu a jen jimi zalepí díru v městské pokladně zatížené dluhem. Sportovní organizace město kritizují za to, že si výdělky nechává, ačkoliv se o ně nezasloužilo. Právě jim by se totiž příspěvky náramně hodily.

"Je to nefér, peníze městu nepatří," ozývá se kritika z organizací, které s penězi počítaly a teď se musejí obejít bez nich.

Města totiž loni dostala novelou loterijního zákona možnost nakládat s penězi z loterií a sázek podle svého. Loni šlo v případě Liberce o zhruba 40 milionů korun, letos měla být suma ještě o dvacet milionů korun větší.

Z fondů mělo letos město rozdělit 15 milionů korun. Největší díl, zhruba osm milionů, si měly rozdělit sportovní oddíly.

"Tyto finance dostalo město do vínku a peníze z loterií měly doputovat k organizacím, které je čerpaly jinou formou v minulosti. Pokud si město všechny ponechá a neposkytne sportovcům nebo kultuře nic, beru to jako hodně nefér řešení," říká prezident florbalového klubu FBC Liberec František Příhoda.

Klub se obává, že bez dotací bude nucen utnout podporu mládežnických družstev. Pokud by musel zdražit členské příspěvky, hrozil by odliv dětí. Florbal by pro ně byl drahý.

V ohrožení je ale i řada kulturních projektů. Bez podpory města budou mít ještě těžší cestu na svět nebo pouhé setrvání na něm. Příkladem za všechny může být Ročenka liberecké architektury.

Pykáme za chyby předchozího vedení města, hájí se politici

Před dvěma lety dostali její autoři od města na vznik Ročenky 20 tisíc korun. "Pokud nás město nepodpoří, vidím to docela fatálně. I tak se příspěvky rok od roku zmenšují," uvedl spoluautor Ročenky Karel Čtveráček.

Kvůli financím musí autoři rok od roku snižovat náklad. V roce 2005 začínali na 1200 kusech, nyní jsou na 500 kusech. Vzdor nové nesnázi je příprava v běhu, smlouvy s autory jsou uzavřené.

Město tvrdí, že jen pyká za dluhy nadělané předchozím vedením. "Kritice velmi rozumím. Fondy jsou ale pozastaveny, protože musíme zaplatit staré závazky. Ve chvíli, kdy z kapitálových příjmů města vypadne 100 milionů korun a dluhy se platit musí, nevidím jiné řešení," oponuje náměstek primátorky Jiří Šolc.

Zastupitelce Zuzaně Kocumové vadí, že není dáno, na jaký účel město Liberec peníze použije. "V jiných městech se to děje. Teď je to bohužel na libovůli vedení města a jeho 'osvícenosti'," přiblížila Kocumová.