První stavba z komplexu administrativních budov, obytných domů i veřejné zeleně...

První stavba z komplexu administrativních budov, obytných domů i veřejné zeleně a sportovišť by podle člena představenstva LIF Tomáše Kučery mohla vzniknout do pěti let. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Obří kráter v centru Liberce zvelebí majitel svijanského pivovaru

  • 10
Kráter po zkrachovalém projektu nákupního centra v libereckém Perštýně má nového majitele: koupil ho Liberecký investiční fond (LIF), který mimo jiné vlastní pivovar Svijany. Má tu vyrůst administrativně technické centrum, počítá se i s byty, parkem a sportovištěm.

MF DNES o transakci z přelomu roku informovala v pondělí, firma nyní oficiálně představila své plány s celým územím.

„Chceme využít našich silných regionálních kořenů a na Perštýně vystavět projekt, který bude mít nejen velký ekonomický potenciál, ale vrátí této části města tvář. K Liberci máme vztah a chceme to městu vrátit, s podnikáním jsme tu začali,“ řekl člen představenstva LIF Tomáš Kučera.

První stavba z komplexu administrativních budov, obytných domů i veřejné zeleně a sportovišť by podle Kučery mohla vzniknout do pěti let. „Počítáme s kapitálem 1,2 miliardy korun. Perštýn se zařadí mezi naše největší projekty, které jsme zatím uskutečnili,“ dodal Kučera.

Zatím existuje architektonická studie architekt Petra Šikoly a Václava Dvořáka. Podle ní by ve spodní části mohlo vzniknout bezpečné serverové centrum pro uložení počítačových dat.

Nad ním by mělo být šest administrativních budov, parkoviště, atypické obytné domy i veřejný park. Zapotřebí bude zpracování územní studie, společnost počítá i s architektonickou soutěží. Společnost počítá i s veřejným projednáváním.

U zrodu projektu stál bývalý ekonomický náměstek radnice

U zrodu projektu od počátku stál Jiří Šolc, bývalý ekonomický náměstek Liberce a nyní manažer projektu. Věnuje se mu rok od odchodu z radnice.

„Jsem rád, že se mi podařilo sehnat sehnat silného investora s regionálními kořeny. Projekt je vynikající příležitostí pro město Liberec. Vzniknou zde nová pracovní místa, nové byty. Liberecké inovační centrum bude lákat odborníky z celé země a možná i ze zahraničí,“ je přesvědčen Jiří Šolc. Podle něj by díky projektu mohlo vzniknout až 300 pracovních míst.

Cena pozemku je předmětem obchodního tajemství. Dá se ale předpokládat, že je výrazně nižší, než v době, kdy německá společnost ECE chystala v Perštýně projekt Galerie Liberec, mamutího pětipodlažního obchodu zapuštěného do svahu. Vybagrovala ale jen obrovskou jámu a kvůli tahanicím s úřady staveniště v roce 2009 opustila.

Návrh možné budoucí podoby Perštýna.

Krátce nato zažalovala Českou republiku o zmařenou investici způsobenou údajně chybným rozhodnutím úředníků. Kvůli zkrachovalému libereckému projektu České republice hrozilo, že bude platit 1,8 miliardy korun. A pozemek pak roky ležel jako důkaz ladem. Česká republika spor vyhrála v říjnu 2013.

Ani poté si ale nikdo neuměl představit projekt, který by mohl nákupní centrum nahradit. Možným řešením území se zabývalo několik architektů i studentů architektury. Samotné ECE vypsalo mezinárodní soutěž, ze které měl vyjít nejlepší návrh na smysluplné využití území.

LIF je mimo jiné vlastníkem pivovaru Svijany, který loni prodal rekordních 600 tisíc hektolitrů piva. Jedním z jeho filantropických počinů je probíhající oprava zdevastovaného Svijanského zámečku.

Samotný Liberecký investiční fond má v kraji na kontě realizaci řady stavebních projektů. Mimo jiné v Liberci, v průmyslové zóně Jih, vybudoval první stavbu - průmyslovou práškovou lakovnu.