Na snímku sbormistryně Severáčku Silvie Pálková

Na snímku sbormistryně Severáčku Silvie Pálková | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Severáček se chce očistit. Za slavný pěvecký sbor bojuje i petice

  • 1
Rodiče a bývalí členové Severáčku pobouření zneuctěním dobrého jména dětského souboru podepisují petici na podporu důvěry tohoto slavného libereckého tělesa. Jsou rozladěni udělením Ceny za odvahu 2015 Nadačním fondem proti korupci bývalé manažerce Kruhu přátel Severáčku Janě Průškové.

Upozornila totiž na podivné nakládání s penězi pro sbor a existenci černého fondu. Podle Nadačního fondu proti korupci kvůli tomu bývalá manažerka podala trestní oznámení a dostala výpověď.

„V letech 2004-2007 bylo s příjmy a výdaji KPS (Kruhu přátel Severáčku) nakládáno velmi kreativním způsobem, jinými slovy byly používány k soukromým účelům několika vybraných osob, aniž by to věděli rodiče a sponzoři,“ píše mimo jiné Nadační fond proti korupci v přiblížení příběhu Jany Průškové.

Vedení souboru to ale odmítá a od ocenění se distancuje. „Rozhodnutí Nadačního fondu proti korupci považujeme za naprosto mylné, neopodstatněné a hrubě poškozující náš sbor, neboť se zakládá na zcela lživých a účelově překroucených argumentech - navíc nikdy neprokázaných,“ uvádí předsednictvo KPS.

Pod textem je podepsán předseda Ivan Pergler i místopředsedkyně a sbormistryně Silvie Pálková. „Vzhledem k tomu, že bylo poškozeno dobré jméno Severáčku na veřejnosti i v očích sponzorů, podnikli jsme už kroky k právní očistě,“ píše se v prohlášení Severáčku.

Odvrátí se od sboru sponzoři?

Sdružení se obává, že se kvůli kauze od nich odvrátí sponzoři. Severáček čeká například festival v Kanadě a cestu pro čtyřicet lidí musí platit.

V podobném duchu jako prohlášení se nese i text vyjádření důvěry libereckému sboru ZUŠ Severáček spojený s elektronickou peticí.

„Udělení ceny Janě Průškové chápeme jako pošpinění jména a pověsti Severáčku a jeho poselství a uděláme proto vše, co bude v našich silách, aby byly znovu očištěny. Žádáme Nadační fond proti korupci, aby své rozhodnutí přehodnotil a rádi poskytneme i svou výpověď,“ zní text petice na webu Severáčku.

„Nikdo z nás se do Severáčku nepřišel obohatit a jeho chodu a činnosti obětujeme mnoho ze svého volného času,“ ohrazuje se Kruh přátel Severáčku ve svém vyjádření. Poukazuje mimo jiné na to, že si fond neověřil informace u druhé strany.

„V září jsem ji (sbormistryni Pálkovou) oslovil se žádostí o schůzku, kde jsem nastínil, oč se jedná, o mém mailu informovala celý výbor. Nikdo z výboru mi ale pak nenapsal ani nezavolal,“ nesouhlasí ale analytik a ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka.

Existuje černý fond?

Údajný černý fond Kruh přátel Severáčku potvrzuje. Podle něj se ale jednalo o nedůsledné účetnictví v letech 2004 - 2007.

„Tento ‚černý fond‘ byla ve skutečnosti pokladna, do níž přispívali rodiče dary ve výši stokorun a v níž bylo maximálně několik tisíc korun. Tyto prostředky se operativně využívaly na nákup kytic, mašlí, vázanek, občasného proplacení taxíků po večerních koncertech, městské hromadné dopravy a další běžný provoz,“ vysvětluje KPS.

„Paradoxní však při tom je, že Jana Průšková tento ‚černý fond‘ sama po dobu pěti let spravovala! Pokud by v něm tedy byly jakékoliv zásadní nesrovnalosti, musely by být její vlastní!,“ uvádí se v prohlášení sdružení. „Šlo jednoznačně o akt msty a zhrzenosti.“

Vyhozená manažerka ale hovoří o tunelování sboru. „Byla jsem potrestána za to, že jsem upozornila na vyvádění peněz. Jen mezi lety 2004 a 2007 uteklo z fondu 400 tisíc. Šlo o nepřiznané tržby z Vánočních koncertů, dokonce ani dary nebyly přiznávány do oficiálního účetnictví,“ trvá na svých slovech Jana Průšková.

„Kdo víc brání sbor? Ten kdo tuneluje, nebo ten kdo na tunelování upozorňuje?“ podivuje se nad kampaní, která se proti ní rozjela.

Policie trestní oznámení odložila

Kruh přátel Severáčku odmítá, že by manažerka přišla o místo kvůli poukazování na tunelování. Její propuštění zdůvodňuje tím, že odmítla přistoupit na poloviční úvazek.

„Valná hromada v květnu 2013 za účasti členů Kruhu přátel Severáčku a rodičů její pozici zrušila, proto obdržela výpověď se zákonnou lhůtou. V průběhu této doby přestala zcela docházet do zaměstnání a spolupracovat, odmítla předložit nejen veškeré účetní doklady, ale i vrátit svěřený majetek včetně pokladní hotovosti i přístupu k bankovnímu účtu,“ vysvětluje výbor okamžitou výpověď, kterou manažerka dostala.

„Věci po mně chtěli výhradně v době dovolené, návštěvy lékaře nebo v době pracovní neschopnosti. V době pracovní neschopnosti mi také přinesli okamžitou výpověď, ač jsem měla výpověď měsíc zpátky pro zrušení pracovního místa,“ kontruje Jana Průšková.

Faktem je, že policie podané trestní oznámení odložila, neboť se nepodařilo prokázat, že peníze z černého fondu nesloužily zpětně pro chod Kruhu přátel Severáčku.

Rovněž Okresní soud v Liberci žalobu Jany Průškové zamítl a toto rozhodnutí potvrdil odvolací soud. Dovolání zamítl i Nejvyšší soud.