Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odpojte Liberec od teplárny, je to drahé, vyzývá politiky zastupitel

  9:19aktualizováno  9:19
Liberecký radní a předseda bytového družstva Sever Petr Černý navrhl městské radě průlomový krok - odpojit Liberec od teplárny. Domácnosti a městské budovy si vybudují vlastní plynové kotelny a za teplo budou platit méně. Černý se domnívá, že se to může podařit už v roce 2016.

Teplárna v Liberci. Ta zásobuje ve městě teplem takřka 17 tisíc domácností. | foto: MAFRA

Díky vlastním kotelnám lidé zaplatí jen náklady na teplo. Potřeba vydělávat, jakou má teplárna, padne.

Protože má jít v jeho návrhu o řízené odpojení od teplárny, město zároveň přestane dělat obstrukce těm, kdo si chtějí kotelny pořídit. Na Černého návrh jako první upozornil Deník.

Zatímco dnes platí lidé v Liberci za gigajoule zhruba 770 až 830 korun, u plynových kotelen by to bylo pouze 500 korun. "Můj návrh vychází ze současné situace, kdy dochází k samovolnému neřízenému rozpadu stávajícího systému," vysvětlil Černý.

Systém centrálního vytápění je zároveň silně neefektivní. Ztrácí se až čtyřicet procent tepla. Domácnosti navíc doplácejí na ty, kteří se už odpojili. Podmínky dodávek tepla se pak mohou zhoršit, lidé přitom platí plnou cenu.

Město může domům odmítnout povolit plynové přípojky

Domy spravované Černého SBD Sever, jimž ve vybudování kotelny nic nebrání, se postupně odpojují. Jenže bytové družstvo zároveň naráží na zásadní střet s městem, které může odmítat domům povolit plynové přípojky.

"Provozujeme třicet pět plynových kotelen. Díky tomu, že jsou na neziskové bázi, protože domy platí jen náklady, vydávají lidé kolem pěti set korun za gigajoule energie. Je to výrazná úspora," řekl Černý.

Podle náměstka Jiřího Šolce je ale návrh radního Černého příliš nekonkrétní. "Je to jedno z nejzásadnějších témat městské ekonomiky a nelze k němu přistupovat lehkovážně. Pan Černý zatím nepřináší žádný ekonomicky udržitelný model s konkrétními čísly. Neříká, kolik stamilionů bychom na změnu potřebovali. Zatím jde jen o politické řeči," je přesvědčen ekonomický náměstek Jiří Šolc.

Jak říká, nejde jen o tisíce domácností. Podle něj by bylo zapotřebí vyřešit zásobování teplem pro desítky městských budov od radnice před Divadlo F. X. Šaldy až po školy nebo školky. Dotklo by se to ale i budov, jako je krajský úřad nebo úřad práce.

Lidé nemají moc alternativ, zní z teplárny

"Teplárna Liberec zásobuje teplem téměř sedmnáct tisíc domácností a podstatná část nemá pro vytápění jinou alternativu kvůli chybějícímu zemnímu plynu a elektřině. Řešení pro tuto část obyvatel města by si vyžádalo okamžité investice v řádech stovek milionů korun," řekl za libereckou teplárnu její mluvčí Lukáš Jankovský. Teplárna vidí Černého návrh jako předvolební rétoriku, a ne jako konstruktivní návrh.

Upozorňuje i na to, že Liberec bude mít vbrzku výhodu díky spalovně. Skladování odpadu se bude zdražovat, přitom asi polovina vyrobeného tepla vzniká v Liberci spalováním odpadu v Termizu.

"Cena odpadu není závislá na nepředvídatelném vývoji cen fosilních paliv," upozornil Jankovský. "Centrum by bylo dál vytápěné stávajícími rozvody centrálního zásobování," zmínil Černý.

K zásadnímu kroku odpojení od teplárny se před lety rozhodla i liberecká univerzita a dodnes nelituje. První kotelnu vybudovala v roce 1997 v budově P v Komenského ulici. V roce 2002 následoval objekt J, pak budova v Harcově v roce 2005 a před dvěma lety objekty ve Studentské ulici. Za jeden gigajoule platí asi 280 korun.

"Úspory jsou takové, že návratnost investice není delší než 4 roky. Odpojení můžeme hodnotit jako dobrý krok, a to i s možným budoucím vývojem na trhu plynu," zmínil kvestor Vladimír Stach. K provozu moderní plynové kotelny podle něj stačí jen dohled. "Starý výměník potřeboval trvalou obsluhu, tedy čtyři lidi," dodal Stach.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Hledání hub je po suchém létě loterií. Pokud rostou, tak jen u potoků

Snímek z tříhodinové takřka marné výpravy do lesů na Tanvaldsku.

Úmorné sucho odrazuje houbaře od chození do lesa. Kdo to zkusí, často se vrací s prázdnou. Takřka jedinou šancí najít...

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Najdete na iDNES.cz