Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Věci veřejné chce před smrtí zachránit Skokan. Kandiduje na předsedu

  13:32aktualizováno  13:32
Vzkřísit z politické mapy téměř vygumované Věci veřejné se chce pokusit bývalý krajský hejtman (tehdy ODS) a někdejší starosta České Lípy Petr Skokan. Kandiduje na post předsedy strany.

"Strana, kterou chce Skokan vést, je politický zombie a je v podstatě v klinické smrti," říká politolog Jiří Pehe. | foto: sněmovna

Za Liberecký kraj jej nominovaly stranické kluby Turnov, Liberec a Česká Lípa.

"Je to zásadový člověk, kterému věříme a se kterým máme jen dobré zkušenosti. Stranu může pozvednout. Jsme přesvědčeni o tom, že může také výrazně prospět Libereckému kraji," uvedl druhý místopředseda turnovského klubu VV Karel Tokan.

Zmínil například Skokanovu snahu o záchranu turnovské nemocnice, stěžejní pro celý region.

Volit se bude na celostátní konferenci VV v Praze 16. února. "Mým největším protikandidátem pravděpodobně bude Vít Bárta. Víc se o protikandidátech dozvím na grémiu VV, které právě zasedá v Praze," napsal MF DNES Petr Skokan.

"Ve Sněmovně mohou (VV) za rok a půl udělat ještě hodně užitečného," zmiňuje Skokan na webu Věcí veřejných. Svůj program chce mimo jiné stavět na depolitizaci státní správy. Chce víc pracovat s členskou základnou, aby měla co nejvíc informací a podílela se na dění ve straně.

Zároveň hodlá být i otevřenější vůči lidem a více je zpravovat o názorech a skutcích. Upozorňuje, že přímou volbu prezidenta pomohly prosadit Věci veřejné a chce se dál zasazovat i o přímou volbu starostů, hejtmanů a poslanců.

Politolog: Skokan rozhodně není zásadový

Na rozdíl od věrných členů klubů, kteří mu dali důvěru, jej politolog Jiří Pehe jako zásadového nevidí. Je skeptický i k tomu, nakolik může ve straně s dominantním slovem Víta Bárty vystupovat svébytně.

"Pan Skokan mě nikdy ničím politicky nezaujal. Maximálně tím, co ironicky vyjadřuje jeho jméno. Totiž, že když bylo zapotřebí, dokázal velmi schopně a pružně skákat z jedné strany do druhé. Rozhodně si nemyslím, že jeho budoucnost v politice přesáhne budoucnost Věcí veřejných. Strana je navíc dlouhodobě závislá na Vítu Bártovi, nejrůznějšími způsoby," tvrdí politolog Jiří Pehe.

Je navíc přesvědčen o tom, že ať bude ve vedení Věcí veřejných kdokoli, šance na vzkříšení strany jsou nulové. " Myslím, že je úplně jedno, kdo bude stát v jejím čele ještě těch zbývajících pár měsíců do voleb. Strana je politický zombie a je v podstatě v klinické smrti. Oživit se ji už nepodaří, protože ztratila veškerou důvěru. Vše, co se s ní pojí, skončilo krachem. Ztratila respekt a úctu," je přesvědčen politolog Pehe.

V parlamentu Skokan naposledy mimo jiné mluvil v rozpravě Sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě. A upozornil na růst nezaměstnanosti v Libereckém kraji, kde počet uchazečů o práci vzrostl v prosinci již šestý měsíc po sobě.

Byl to také on, kdo informoval novináře o incidentu ministra financí Miroslava Kalouska, který v centru Prahy nafackoval mladíkovi. Kalousek pak Skokanovi zatelefonoval a pozdravil jej slovy "Nazdar, ty debile". Následovaly další vulgarity. Poslanec VV si rozhovor nenechal pro sebe a jeho přepis zarecitoval Sněmovně.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Další z rubriky

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz