Podpalovač Pe-Po může mít řadu podob. Červenobílý obal je podle vedení Severochemy sice retro, ale pro starší zákazníky je obal jasně rozpoznatelný.

Podpalovač Pe-Po může mít řadu podob. Červenobílý obal je podle vedení Severochemy sice retro, ale pro starší zákazníky je obal jasně rozpoznatelný. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Podpalovač Pe-Po přinesl výrobci rekordní tržby, pomohlo mu grilování

  • 8
Je bílou kostkou v retro červeno-průhledném obalu, dřevěnou tabulkou podobnou čokoládě nebo tekutinou v lahvičce. Pevnému podpalovači známému pod zkratkou Pe-Po je letos už 52 let, přesto slaví úspěchy i na exotických trzích. Libereckému družstvu Severochema pomohl loni dosáhnout rekordních tržeb.

Loňské tržby činily 332 milionů korun. „Rosteme díky navyšování tržeb v našich výrobcích, nikoliv díky tomu, že bychom se třeba spojili s jinou firmou. Již zmiňovaných 332 milionů jsme dosáhli právě tímto růstem, který trvá od roku 2009, tedy od roku celosvětové ekonomické krize. Letos bychom měli být na stejných číslech jako loni“

Linkou libereckého závodu projede ročně na tři miliony kilogramů podpalovače. Pe-Po má dokonce svoji mikrostránku i facebookový profil. Grily nebo krby s ním podpalují lidé od Španělska přes Slovensko až po Spojené arabské emiráty.

„Arabové ve velkém grilují. V městských aglomeracích mají špičkové grily a zapalují je pevnými podpalovači,“ říká obchodní ředitel Severochemy Roman Oberer.

Pe-Po si z dětství pamatuji jako bílou kostku. Vím ale, že v zahraničí se prodávají i jiné barvy. Proč?
Přes čtvrt století děláme třeba růžové Pe-Po pro Maďarsko. Náš distributor pro Maďarsko si na tom postavil svojí konkurenční výhodu. Odlišuje se od konkurence. Oranžové Pe-Po jsme zase dělali pro jednoho ukrajinského zákazníka v době Oranžové revoluce v sezoně 2004 - 2005. Tato barva tam byla v té době vnímána velmi pozitivně až symbolicky. Tento obchod ale již nepokračuje.

Severochema

Severochema - družstvo pro chemickou výrobu Liberec, byla založena 1. října 1953. Z původně regionálního výrobce se vypracovalo na významného výrobce chemických výrobků, který zásoboval celý trh tehdejšího Československa. Po roce 1989 dokázala ustát tlak konkurence, aniž by do družstva vstoupil zahraniční kapitál. Nejslavnějším výrobkem je pevný podpalovač Pe-Po. Ten je dnes jedničkou na českém a maďarském trhu, na Slovensku patří dlouhodobě mezi první dva.

Podpalovač existuje i v tekuté formě. Kdo ho kupuje?
Starší zákazníci jsou konzervativnější, zvyklí na podpalovač v podobě kostky. Tekuté podpalovače kupují spíš mladší. Prodávají se z dvaceti procent. Souvisí to ale i s kulturou a zvyklostmi v dané zemi. V České republice nebo střední Evropě žádají lidé na podpalování grilů spíš tekuté podpalovače. Ale na jihu jako je Španělsko, Itálie nebo Řecko chtějí historicky na podpalování grilů kostky. Jejich výhodou je, že se dají po podpálení vytáhnout.

Co je pro vás obratově zajímavější období? Zima, kdy lidé zatápějí, nebo léto, kdy grilují?
Poslední roky je grilování stále populárnější, na západě i na východě. Otevřela se nám obrovsky nová oblast. Daří se nám rozšiřovat i export. Obratově zajímavější je ale pro nás pořád zima.

Překvapilo mě, že Pe-Po znají i ve Spojených arabských emirátech. Ti asi moc nezatápí, nebo se pletu?
Arabové ve velkém grilují. V městských aglomeracích mají špičkové grily a zapalují je pevnými podpalovači. Používají také lampový olej.

V jednom řetězci pořádají čas od času retro týdny, kde mají potraviny i drogistické výrobky s obaly ze 70. nebo 80. let. Pe-Po tam nechybělo. Jak se prodávalo?
Myslím, že mohu prozradit, že ho vyprodali ještě před skončením akce. Retro vlny jsou teď populární, protože je ekonomicky aktivní generace Husákových dětí. U takto balených potravin zas mají lidé pocit, že jsou kvalitnější. Určitě by to ale nefungovalo s obaly z padesátých let. I když je retro vlna úspěšná, nemyslím si, že by fungovala věčně. U spotřební chemie lidé očekávají, že výrobky budou účinnější s moderním designem.

Váš nejúspěšnější produkt je Pe-Po v průhledné fólii. To rozhodně není designová exhibice.
Obal z 80. let a je už u zákazníků tak zafixovaný, že ho prostě nechceme měnit. Pokud chceme cílit na nové zákazníky, máme Pe-Po v krabičce, v dóze nebo v lahvi. A to jak bílé podpalovače, tak i dřevěné.

Váš podpalovač slavil v roce 2014 výročí 50 let na trhu. Letos se stal vítězem kategorie o nejlepší značku v anketě Logo VD & Značka. Čím to?
Anketa pořádaná Svazem českých a moravských výrobních družstev hledala nejznámější loga českých družstev. Stovky respondentů vybíraly z desítek tradičních značek a log. Jedna ze soutěží byla o nejúspěšnější produkt. To, že Pe-Po byl nejúspěšnější družstevní produkt, nás nesmírně potěšilo. Myslím, že zájem o náš produkt je proto, že se nám podařilo vytvořit tak silnou značku, že je synonymem pro celou kategorii. Obdobně to má třeba i Jar či Savo.

Je to důvod, proč vás člověk moc nevídá v reklamách?
Jsme firma střední velikosti a nemáme prostředky například na televizní reklamu. Z externích průzkumů víme poměrně přesně, kdo jsou naši zákazníci a kde máme nejmenší znalost značky. Například u značky Pe-Po je to u nejmladší generace. Snažíme se na ni cílit přes sociální sítě, jako je facebook i klasický web. Sázíme také na dostupnost produktu. Dnes jsme v rámci Čech a Slovenska ve všech obchodních sítích, ať už jsou to nadnárodní řetězce, nebo nezávislý trh.

Co se podle vás podílí na tom, že jste měli loni rekordní tržby 332 milionů korun?
Loňský rok nebyl nijak výjimečný, ale dlouhodobě se nám daří zajistit růst tržeb v průměru tří procent ročně. Rosteme díky navyšování tržeb v našich výrobcích, nikoliv díky nějakým fúzím nebo akvizicím. Růst trvá už od celosvětové ekonomické krize.

Kdysi byla Severochema slavná i díky kosmetice jako lak na vlasy Susy nebo kosmetika z Mrtvého moře. Proč už jí vyrábíte méně?
Kosmetika z Mrtvého moře byla v portfoliu Severochemy vždy okrajovou záležitostí. V době největšího prodeje tvořila necelá dvě procenta obratu. Těžko můžeme konkurovat velkým nadnárodním firmám. Soustředíme se na to, v čem máme významnou pozici na trhu. U podpalovačů máme 80 procent českého trhu. Kosmetiku necháme spíš dožít.