Vedoucí nového oddělení liberecké nemocnice Tomáš Adámek na svém pracovišti.

Vedoucí nového oddělení liberecké nemocnice Tomáš Adámek na svém pracovišti. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Byla to vražda? Z patologie v liberecké nemocnici zazní rychle odpověď

  • 0
Je mrtvý člověk obětí vraždy, nebo skonal v klidu a v pokoji? Odpověď na otázku, která je pro jejich práci klíčová, najdou teď kriminalisté v Libereckém kraji rychleji než dřív. V liberecké nemocnici je totiž od února oddělení soudního lékařství, kde pracují zkušení odborníci.

Skončilo tak provizorium, v němž se stávalo, že policisté museli v naléhavých případech s mrtvými lidmi na pitvy až do Ústí nad Labem nebo do Brna.

„Potíže jsme sice dokázali překonat, ale nové oddělení soudního lékařství v Liberci nám při naší práci hodně pomáhá,“ řekl krajský policejní ředitel Vladislav Husák.

Soudní pitvy se provádějí pokaždé, když existuje podezření, že se odehrál hrdelní zločin - ať již vražda nebo zabití.

V Libereckém kraji si policisté loni vyžádali 125 pitev. Zaplatili za ně 2,35 milionu korun.

„Soudní pitvy se dělají také u obětí dopravních nehod,“ upozornil Husákův náměstek pro trestní řízení Ondřej Musil. „Policistům zdůrazňujeme, aby byli na místě úmrtí obezřetní a předpokládali, že se mohl stát trestný čin. Není také pravda, že bychom na pitvách šetřili a raději je nedělali.“

Mezi poslední případy, kdy soudní znalci zjišťovali, co se stalo, patřil nález mrtvé ženy a jejího syna v Jablonci. Výsledek zněl: Nikdo je neusmrtil.

Soudní lékaři neměli snadnou práci, dvojici pitvali až tři měsíce po smrti (o případu jsme psali zde).

V liberecké nemocnici spojili patologii se soudním lékařstvím a toxikologií. „Taková spolupráce je v Česku ojedinělá,“ prohlásil primář patologie Tomáš Jirásek. „Ve většině nemocnic fungují patologie a soudní lékařství zvlášť.“

Nové oddělení vyjde na patnáct až dvacet milionů korun

Patologie a soudní lékařství využívají stejnou pitevnu a laboratoře, což přináší nemocnici úspory.

„Nové oddělení nás vyjde na patnáct až dvacet milionů korun,“ uvedl ředitel nemocnice Luděk Nečesaný. „Není pro nás zatím lukrativní, ale Liberecký kraj soudní lékařství potřebuje.“

Soudní pitvy se dříve prováděly v Jablonci nad Nisou a v Turnově, ale ani jedno pracoviště neposkytovalo policistům tak komplexní služby jako nové oddělení v Liberci.

V době, kdy lékaři onemocněli nebo si brali dovolenou, se pitvy omezovaly, nebo si je policisté museli objednávat v jiných krajích.

Liberecká nemocnice získala pro nové oddělení jako vedoucího lékaře Tomáše Adámka.

Spolupracuje mimo jiné s Jiřím Hladíkem, přednostou Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Soudní pitvy trvají někdy hodinu, pokud ale vrah zasadí oběti padesát ran nožem tak i půl dne.

Soudní lékaři dělají i takzvané zdravotní pitvy, při nichž objasňují například příčiny smrtelného úrazu.

Loni liberecká nemocnice zanesla do statistik 268 zdravotních pitev a od pojišťoven za ně obdržela skoro tři miliony korun.

Patologie ovšem pomáhá také živým. Lékaři tam zkoumají například tkáně zasažené rakovinou.

Analýzy zvládnou i během operace a chirurgové vědí, jestli musí odstranit pouze nádorem zasažené místo, nebo i jeho okolí, kam by se zhoubná nemoc mohla rozšířit.

Jejich zákroky jsou pak často mnohem šetrnější, než kdyby výsledky rozborů neměli.