Nejprve otevřou ve Cvikově nejen pivovar, ale také velkou pivnici. Pak přijde...

Nejprve otevřou ve Cvikově nejen pivovar, ale také velkou pivnici. Pak přijde na řadu restaurace, penzion i podniková prodejna. | foto: Pivovar Cvikov

Zřícenina ve Cvikově mizí. Na jejím místě bude znovu starobylý pivovar

  • 5
Vůl Vojta zavřel pivovar 1. 1. 1968. Kdo byl rozlobeným mužem, který kdysi označil viníka vleklého úpadku pivovaru ve Cvikově, se už asi nikdo nedozví. Od chvíle, kdy se tam přestalo vařit pivo, uplynulo bezmála 46 let.

Dávné udání na stěně nad schodištěm budovy z 19. století má však mnohem veselejší kulisy než dříve. Ještě donedávna polorozbořený pivovar prochází velkolepou obnovou.

Na přelomu září a října tam lidé okusí první ležák Klíč, desítku Luž a osmičku Sklářské.

„Ve sklepě už máme dvacet dva ležáckých tanků, hotová je varna a v současné době propojujeme chlazení,“ říká Jiří Jakoubek, generální ředitel novoborské společnosti Jakub, která cvikovský pivovar dává znovu do kupy.

„Ze starého pivovaru nezůstalo bohužel vůbec nic. Jeden z předchozích majitelů nechal po roce 1989 rozřezat krásnou měděnou varnu a prodal ji do sběru.“

Rekonstrukce ctí historickou podobu

Jakoubek chce, aby se pivovaru vrátila co nejvíce jeho původní podoba. Naštěstí se našly jeho historické plány.

„Při rekonstrukci používáme materiály, s nimiž se pracuje při rekonstrukcích památek,“ podotýká Jakoubek. „Například na fasádu se nanáší vápenná barva a roztírá se pěkně postaru štětkou.“

Jednou z mála původních věcí nalezených při rekonstrukci pivovaru, byl pytel s keramickými pivními zátkami.

Firma však sehnala z likvidovaného německého pivovaru padesát let staré unikáty - váhu na slad a měděné scezovací korýtko.

Krápníky staré přes sto třicet let

Bohatá historie cvikovského pivovaru dýchá z dochovaných sklepů. V jednom z nich visí několik desítek centimetrů dlouhé krápníky. „Však jsou tady taky už přes sto třicet let,“ tvrdí stavbyvedoucí Petr Minařík.

Cvikovský pivovar obnovuje firma Foukal, specializovaná na rekonstrukce historických budov.

„Čistíme staré cihly a dáváme je na místa, kde potřebujeme něco přizdít,“ dodává Minařík.

Jakoubek si přeje, aby se pivovarské komíny staly znovu symbolem a dominantou Cvikova. Jeden už řemeslníci opravili, na druhý se chystají.

„Nepůjde o nic jednoduchého,“ upozorňuje Minařík. „Do komínu uhodil blesk a tři nejvyšší patra cihel vychýlil o dvacet jedna centimetrů.“ Firma jeden z komínů upraví tak, aby na něm mohli hnízdit čápi.

Obnova vyjde na desítky milionů

V říjnu Jakoubek otevře ve Cvikově nejen pivovar, ale i velkou pivnici. Pak přijde na řadu restaurace, penzion a venkovní zahrádka.

Pivovar počítá v budoucnu s koncerty, divadelními hrami nebo společenskými akcemi.

Obnova zchátralého průmyslového areálu vyjde společnost Jakub na desítky milionů.

„Za vzory jsme si vzali malé pivovary v Kácově a Úněticích,“ prozrazuje Jakoubek. „Doufáme, že jednou využijeme kapacitu našeho cvikovského pivovaru naplno. Bude třicet tisíc hektolitrů ročně.“

Pro srovnání - Svijany jako největší pivovar v Libereckém kraji stáčejí ročně kolem šesti set tisíc hektolitrů a harrachovský minipivovar Novosad a syn necelých patnáct set hektolitrů.

„Nic lepšího než obnova pivovaru nás nemohlo potkat,“ prohlašuje cvikovský místostarosta Jaroslav Švehla. „Všichni se na něj těší. Pivovar u nás určitě oživí cestovní ruch.“

Jakoubek počítá s exkurzemi. Zájezdy do cvikovského pivovaru by rád spojil s exkurzemi do okolních skláren.