Při rekonstrukci našli v pivovaru také pytel historických porcelánových zátek.

Při rekonstrukci našli v pivovaru také pytel historických porcelánových zátek. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V pivovaru Cvikov se opět vaří pivo. Desítka je Luž, dvanáctka Klíč

  • 7
Doba čekání skončila. V ležáckých sklepích pivovaru Cvikov uzrála první várka Luže a Klíče. Společně se zrekonstruovaným pivovarem se otevřela i pivovarská hospoda, kde teče pivo takříkajíc přímo z tanků. Zajít si na dvanáctku Klíč a desítku Luž ale již teď mohou lidé na celém Novoborsku.

Zájem čepovat cvikovské pivo už projevilo 150 hostinců. „Zatím prodáváme pivo kolem komína, tedy v okruhu několika kilometrů od pivovaru, nejvíce na Cvikovsku a Novoborsku,“ uvedl ředitel pivovaru Viktor Tkadlec.

Dál expandovat nechtějí. „Naše pivo je regionální a nebudeme se pouštět do konkurenčního boje s jinými výrobci,“ vysvětlil Tkadlec. „Jsme schopni ho dodat třeba hospodám do Prahy, ale spíš jenom jako nějaký doplněk, když bude zájem,“ dodal.

V roce 2015 plánuje pivovar výstav 10 tisíc hektolitrů piva. V budoucnosti může vařit až dvojnásobek, výš ale jít nechce, promítlo by se to na kvalitě.

Doplňkovým sortimentem desítky a dvanáctky bude osmistupňový Sklář, pivo už svým názvem naznačující, komu je určeno. „Hospody o něj kvůli nízké stupňovitosti nemají zájem, plánujeme dodávat ho sklárnám a v naší pivovarské hospodě,“ upřesnil Tkadlec.

Cvikovský pivovar zatím dodává pivo jen v sudech a PET lahvích. Podle Jiřího Jakoubka by vybudování lahvárny bylo neekonomické, vzhledem k nižšímu výstavu pivovaru.

Majitelé se spoléhají spíše na prodej piva po hospodách. Ten právě začal a na zhodnocení je ještě brzy. „Zima je sezona, která konzumaci točeného piva moc nepřeje, takže informace o spotřebě budeme mít až příští rok v létě,“ dodává ředitel Tkadlec.

Vaření piva ve Cvikově má počátky v roce 1560, původní pivovar stával na náměstí. Teprve v roce 1866 byl pivovar postaven na současném místě. Ještě další století se zde se střídavými úspěchy vařilo pivo, jehož odbytištěm byly zejména sklářské podniky v okolí.

Zlomovým se pro pivovar stal rok 1968, kdy byl uzavřen. V jeho prostorách se v následujících letech vystřídal autoservis, diskotéka i pěstírna žampionů.