Výstava připomíná slavnou minulost pivovaru v Jilemnici.

Výstava připomíná slavnou minulost pivovaru v Jilemnici. | foto: Krkonošské muzeum

Výstava připomíná pivovar v Jilemnici, který po válce zavřeli komunisté

  • 3
Slávu panského pivovaru, který zanikl za socialismu, křísí výstava v Krkonošském muzeu v Jilemnici. Jmenuje se Kde je pivo, tam je živo. Místní pivovar kdysi patřil šlechtickému rodu Harrachů; vařily se tu světlý i tmavý ležák a výčepní desítka.

"Po druhé světové válce zůstala jen desítka a v roce 1957 skončil pivovar úplně," řekl ředitel Krkonošského muzea Jan Luštinec.

V dobách největšího rozkvětu se v Jilemnici uvařilo 17 tisíc hektolitrů piva ročně. Zlatou éru připomíná například vyřezávané víko k sudu. Bednáři ho vyrobili v roce 1897 u příležitosti otevření nového jilemnického pivovaru.

Mezi exponáty najdou návštěvníci rovněž originální starou bednu na lahvová piva, sudy, pivovarské nádoby, lopaty na obilí, lahve, etikety, půllitry, holby, tácky nebo nálepky na lahve z období po druhé světové válce.

"Vystavujeme také dobové reklamy na jilemnické pivo a pivní kuchařku," uvedl Luštinec. "Málokdo už dnes ví, že se pivo kdysi přidávalo i do sladkého pečiva."

Na výstavě je i náznak staré hospody s výčepním stolem a pípou.

Na stěnách visí zarámované obrázky hospodských společností, jejichž členové se zabývali mimo jiné dobročinnými akcemi.

Pohlednice s hlavičkou pivovaru.

"Některé důležité exponáty nám půjčil pivovar z Kostelce nad Černými lesy," konstatoval Luštinec.

První historicky doložená zmínka o výrobě piva v Jilemnici pochází z roku 1584. Podle Luštince však pivovar vznikl pravděpodobně ještě o mnoho let dříve.

"Velmi bychom uvítali, kdyby v Jilemnici někdo založil podobný rodinný pivovar jako František Novosad v Harrachově," poznamenal Luštinec. "Prostory tady pro něj jsou a určitě by se uživil."

Výstava potrvá do 15. září a podle Luštince je o ni v prvních dnech slušný zájem.