Michal Havrda je původně automechanik. Nyní vaří pivo v rodinném minipivovaru v...

Michal Havrda je původně automechanik. Nyní vaří pivo v rodinném minipivovaru v Krásné Studánce. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Značky Vendelín, Antal i František se u pivařů chytly i mimo své pivovary

  • 1
Tři minipivovary v Libereckém kraji úspěšně vzdorují nadnárodním společnostem i tuzemským velkovýrobcům. Všechny minipivovary v regionu, z nichž největší je harrachovský Novosad a syn, spojuje zejména to, že prodávají hlavně ve svých hospodách. Ale začínají se objevovat i jinde.

"Neuděláme pivo tak levně jako velké pivovary," poznamenal harrachovský František Novosad. "Máme možná až dvakrát větší náklady. Proto je důležité, abychom nebyli závislí na dodávání piva do jiných restaurací. Kdyby si k němu hostinští přirazili svou marži, cena by se dostala moc vysoko," konstatoval.

Novosadovi stačí k prosperitě pivovaru velká restaurace ve sklárně. Svými ležáky František a Čerťák zásobuje pak už jen své dva známé v hospodách v Novém Boru a České Kamenici.

Pivovar v Krásné Studánce do konce loňského roku vydělával takřka výhradně také jen ve svém výčepu a na terase. V zimě mu ovšem hodně klesaly výdělky, a potřeboval se dostat i do Liberce.

"Už přes půl roku od nás bere pivo liberecká restaurace Depo," upřesnila majitelka studáneckého minipivovaru Iva Vrbová. "Jsme teď spokojení, a tak už ani neobcházíme hospody a nepřemlouváme majitele jako dřív, aby naše pivo vyzkoušeli," dodala. Minipivovar živí kromě ní slušně také jejího syna Michala Havrdu.

Majitel Depa František Lacina pivo ze Studánky chválí. Má ho jako doplněk ke Gambrinusu a plzeňskému Prazdroji. "Nejdřív jsme vytočili jeden sud týdně, teď sedm až osm," podotkl Lacina.

"Nejvíc pijou kvasnicové pivo študáci a mladí lidé. Přes léto máme desítku Antal a v zimě ležák Gallas," doplnil.

V Depu se za Antala platí 23 korun, za Gallase 26 korun. V Krásné Studánce stojí 22 a 28 korun. V Krásné Studánce stáčejí pivo nejen do sudů, ale také do vlastních pet lahví. Půllitr ležáku vyjde na dvacet korun.

Kvasnicová piva potřebují správnou zimu

Harrachov a Krásná Studánka vaří živé kvasnicové pivo. "Potřebuje dobře vychlazené sklepy," upozornil Lacina. "V teple překvasí a ztratí dobrou chuť. Pokud sudy stojí jen tak ve výčepu a pivo se před čepováním musí rychle vychladit, mohou příliš nízké teploty zavraždit kvasnice."

Správnou zimu potřebují kvasnicová piva rovněž v minipivovarech. Harcovský Vendelín zatím doplácí na příliš malou chladicí místnost, kde sudy dozrávají.

"Můžeme dělat jen dva sudy piva denně, což hlavně v létě nestačí, a musíme bohužel odmítat zákazníky. Zájem byl byl možná až o deset sudů," konstatoval Václav Krkoška, syn zakladatele minipivovaru Vendelína Krkošky. "Novou chladící místnost bychom rádi vybudovali co nejdříve," uvedl.

Vendelína nyní nabízí penzion Heidi v Jizerských horách. "Rád prodávám české věci," vysvětlil majitel penzionu David Charypar. "Lidi si na Vendelína zvykli a někteří z nich si k nám za ním jezdí. Točím ho tady společně s Budvarem."