Svijany jsou oblíbenou značkou českých pijáků. Podle pivovaru test poškodil

Svijany jsou oblíbenou značkou českých pijáků. Podle pivovaru test poškodil jejich dobré jméno. | foto: MAFRA

Soud řeší spor o toxiny v pivě. Svijany chtějí omluvu za poškození jména

  • 56
Městský soud v Praze začal řešit spor Pivovaru Svijany a magazínu pro spotřebitele dTest kvůli mykotoxinům. Pivovar se u soudu domáhá omluvy za poškození dobrého jména v článku, který informoval o rozsáhlém testu piv.

Magazín jej uveřejnil před třemi lety a z laboratorního zkoumání vzorků padesáti značek piv měl tmavý speciál Svijanská kněžna podle informace dTestu nejvíce mykotoxinů. Podle časopisu litr nápoje obsahoval 85 mikrogramů (více čtěte zde). Zpráva tehdy vystrašila řadu konzumentů.

Jenže pivovar si nechal pivo otestovat ve třech dalších laboratořích. A ty přinesly úplně jiné hodnoty. Nyní chce očistit své jméno. „Výsledky byly několikanásobně nižší a potvrdily, že všechna naše piva jsou naprosto nezávadná,“ řekl tehdy ředitel pivovaru Roman Havlík.

Aktuální vyjádření pivovar nechce do ukončení sporu dávat. „Vzhledem k tomu, že soudní líčení bude ještě nějakou dobu probíhat, nepovažujeme za férové vůči žádné ze zúčastněných stran jej v tuto chvíli jakkoliv komentovat,“ řekla mluvčí svijanského pivovaru Petra Winklerová.

Vysoké hodnoty 85 mikrogramů deoxynivalenolu (látka, kterou produkují mikroskopické houby rodu Fusarium, pozn. red.) naměřila laboratoř Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Pivovar ale bezprostředně po zveřejnění výsledků poslal vzorky Výzkumnému ústavu pivovarskému a sladařskému v Brně a ten naměřil jen 12,2 mikrogramu. Pivo pak zkoumaly ještě německé akreditované laboratoře. Versuchs und Lehranstalt für Brauerei in Berlin (VLB) e. V. naměřila hodnoty pod 10 mikrogramů, SGS Germany GmbH v Hamburku pod 50 mikrogramů.

Rozptyl překvapil i předvolaného soudního znalce z Mikrobiálního ústavu akademie věd ČR. „Nedokážu si představit, že by se jedna šarže tak lišila. Pokud vycházíme z toho, že byly měřeny čtyři vzorky z jedné šarže, měli bychom se dopracovat ke shodným výsledkům. Tolerance může být do deseti procent. Každá laboratoř používala nepatrně odlišnou techniku,“ uvedl soudní znalec Jiří Gabriel.

Podle něj může takovou odchylku vysvětlit situace, kdy například v měřicím zařízení zůstanou zbytky dříve testované látky, nebo přístroj selže. Měřeny ale také mohly být vzorky z jiných šarží.

Znalec také u osudu uvedl, že pro mykotoxin není u piva žádný limit. Je jen ve sladu. Ten byl ale podle rozborů v pořádku. Soud bude mimo jiné na dalším jednání požadovat dodání laboratorního deníku.

Znalec citoval zprávu Státního zdravotního ústavu, podle kterého by po vypití malého piva člověk přijal 41 procent tolerovaného denního příjmu u mužů a 50 procent tolerovaného denního příjmu u žen. „Deoxynivalenol nemá smrtící účinky, projevil by se spíše bolením hlavy. Je ostatně obsažen také v žitné mouce,“ zaznělo u soudu.

Test byl objektivní, hájí se dTest

Časopis u soudu odmítl smír a uveřejnění omluvy. „Za tehdejšími zjištěními si bezezbytku stojíme. Cílem testu bylo zjistit, zda piva na českém trhu neobsahují mykotoxiny - plísňové jedy, které přecházejí do piva z plesnivého ječmene pro výrobu sladu. V laboratoři jsme nechali analyzovat padesát různých značek piva české výroby,“ uvedla pro MF DNES mluvčí dTestu Vanda Jarošová

„Test byl objektivní. Nemáme důvod chtít kohokoli poškodit, jediným naším cílem je poskytovat českým spotřebitelům nezávislé informace. Všechny testované vzorky prošly stejnými chemickými zkouškami v renomované akreditované laboratoři. Přítomnost mykotoxinů ve větší nebo menší míře jsme odhalili v pivech 33 různých značek,“ dodala.

V souvislosti s testem piv odhalil dTest celkem pět výrobků, které obsahovaly vyšší podíl mykotoxinů. Řadila se k nim ještě speciální piva Primátor polotmavý 13°, Žatec Sváteční speciál, Primátor Rytířský 21° a Vyškovské pivo Tmavý džbán.