Pět a půl metru dlouhé kované a svařované dílo Jiřího Kmoška bude stát kolem

Pět a půl metru dlouhé kované a svařované dílo Jiřího Kmoška bude stát kolem 600 tisíc korun. Už nyní však získává přezdívky typu radiátory či pisoáry. | foto: Město Turnov

Plastika na počest mecenáše připomíná Turnovským pisoár či radiátor

  • 9
Tvar, tak se jmenuje plastika, která bude od podzimu připomínat památku mecenáše Bohuslava Jana Horáčka, který se sta miliony korun zasloužil o posttotalitní rozvoj Turnova a Českého ráje. Její výroba bude stát 600 tisíc korun. Pozoruhodné však je, že významný mecenáš si sochu ani bustu nepřál.

Připomenout uměleckým dílem rodáka z Radvánovic, díky kterému má Turnov mimo jiné Hotelovou školu, přístavbu nemocnice, pozemek pro sportovně rekreační areál v Maškově zahradě a vlastně i novou Střelnici, s tím nemá problém snad nikdo.

Vítězná plastika, kterou vybrala čtrnáctičlenná porota z desítek návrhů, aby mohla být umístěna před kulturně společenským centrem Střelnice s názvem Náměstí B. J. Horáčka, však budí rozpaky. Naznačují to šířící se přezdívky typu radiátory či pisoáry.

Vytvoření návrhu i vlastní realizaci zadalo město Střední umělecko průmyslové škole v Turnově. Studenti připravili osm desítek návrhů, ze kterých vybrala komise šest finalistů, z nich pak tři a z těch nejvíc bodů získal právě Tvar.

"Byl bohatý, aby své jmění rozdával"

Předsedou komise, kde převládali umělci, ale chyběli Horáčkovi příbuzní a známí, byl zastupitel Ondřej Halama. "Vždy když jde o nějaké umělecké dílo, tak se rozvine diskuse," řekl.

"Mělo by zaznít, že pan Bohuslav Horáček byl obrovský, veliký člověk. Někteří lidé v naší společnosti kradou nebo tunelují, aby se bohatými stali, on byl bohatý, aby ze svého jmění rozdával. Byl jednoznačným příkladem základní mravní premisy, že bohatství člověka zavazuje," uvedl Halama. Zároveň podotkl, že by zastupitelé měli mít na paměti následující: "Všem nám jde o to, aby odkaz pana Horáčka byl zachován a připomínán."

"Při sestavování komise jsem měl mrazení, které se potvrdilo. Řeknu to otevřeně, mně se ten návrh nelíbí. Nejde o komorní dílo, ale o dílo, které vystavíme ve veřejném prostoru. Tento můj názor sdílí, jak jsem zjistil, velká část občanů," řekl v diskusi zastupitelů Otto Jarolímek.

Syn mecenáše o plastice: "Svého otce tam nevidím"

B. J. Horáček si nepřál žádnou sochu nebo bustu. Rodina i město toto přání respektovaly. "Jsem toho názoru, že by se mohla najít nějaká forma uměleckého díla, která by nebyla zbytečně pompézní, ale zároveň by sloužila jako připomínka toho, co pro tento kraj otec udělal," uvedl na podzim v rozhovoru pro Turnovskovakci.cz mecenášův syn Jan. Z vítězného návrhu byl poněkud rozpačitý.

"Od syna pana Horáčka byla vznesena námitka, že v tom zářiči, v tom Tvaru, svého tatínka nevidí, což beru jako námitku správnou, podle mě zcela očekávanou," uvedl architekt Střelnice Radek Šíma, kterému se dílo líbí. Nakonec se s příbuznými domluvil, že na odkaz B. J. Horáčka budou odkazovat dvě věty na jednom ze sloupů v průčelí Střelnice.

Když zastupitelka Martina Pokorná požádala kolegy, ať neformálně zvedne ruku ten, komu se plastika skutečně líbí, byla to jen půlka z dvacítky přítomných zastupitelů. Pro plastiku nakonec oficiálně zvedlo ruku 15 zastupitelů. Pět a půl metru dlouhé kované a svařované dílo Jiřího Kmoška bude stát kolem 600 tisíc korun.