Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pronájmy bytů, solární energie i učení. Takové jsou přivýdělky politiků

  16:00aktualizováno  16:00
Někteří politici v Libereckém kraji si ke svým výplatám přivydělávají „bokem“. Například pronájmem bytů či členstvím v dozorčích radách. MF DNES to zjistila z nyní zveřejněných majetkových přiznání.

Hejtman Martin Půta (vlevo) má peníze i z prodeje elektrické energie. Starosta Chrastavy Michael Canov (vpravo) má zase peníze z učitelské dráhy. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Více než trojnásobek průměrné mzdy v Libereckém kraji si na svůj účet připisuje každý měsíc hejtman Martin Půta. Pobírá mzdu ve výši 86 467 korun. Kromě toho si ještě přivydělal i pronájmem bytů či prodejem elektrické energie.

„Už od roku 2006 mám na střeše čtyřkilowattovou solární elektrárnu, a v rámci povinného výkupu si ode mě odebírá ČEZ elektřinu,“ vysvětlil hejtman více než osmdesátitisícovou částku, kterou za rok prodejem elektrické energie získal.

Kolik si vydělají krajští politici

Hejtman Martin Půta: Prodej elektrické energie: 82 373 Kč, pronájem dvou bytů v rodinném domě: 75 000 Kč

Náměstek hejtmana pro ekonomiku Marek Pieter: člen dozorčí rady Technické služby Jablonec nad Nisou: 54 328 Kč

Starosta Chrastavy Michael Canov: předseda dozorčí rady Silnice LK: 144 000 Kč, gymnázium – učitel chemie: 64 237

vybrané příklady politiků

Suma prý zůstává zhruba stejná, a i když v minulosti byla nižší, nebyla zase zatížena vysokými odvody. „Je s tím spojeno spousta administrativy, ale kdysi dávno jsem se rozhodl, že budeme ekologičtí, tak to musím vydržet,“ zmínil Půta.

Příjmy mu plynou i z pronájmu dvou bytů v rodinném domě, za ty utržil loni pětasedmdesát tisíc korun.

Nadprůměrných výdělků dosahuje i jeho náměstek pro ekonomiku Marek Pieter. Podle majetkového přiznání si za rok 2015 vydělal přes milion korun hrubého. Konkrétně jeho měsíční plat činí 78 515 korun. Kromě mzdy na kraji dostává ještě odměny za členství v dozorčích radách.

V roce 2015 svůj roční příjem navýšil o téměř pětapadesátitisícovou odměnu za členství v dozorčí radě Technických služeb Jablonce nad Nisou a šest tisíc obdržel i z obecně prospěšné společnosti iQlandia.

Zda si ke svým platům něco přivydělali i ostatní radní a náměstci, nelze z jejich čestných prohlášení vyčíst. Někteří tam totiž příjmy vůbec uvedené nemají.

„Zákon v tom základním prohlášení to po nikom nechce, zveřejňovat se mají jen výdělky mimo hlavní předmět činnosti. My jsme sice v koaličním prohlášení měli, že všichni budou své příjmy zveřejňovat, ale zda to tam napíší, už je jejich zodpovědnost,“ vysvětlil Půta.

Výjimku ještě tvoří Alena Losová a Hana Maierová. Losová přiznala jako krajská radní příjem téměř 730 tisíc korun plus učitelský plat na Základní umělecké škole v České Lípě 44 tisíc korun.

Maierová si jako náměstkyně přišla ročně na 618 tisíc korun (vloni byla dlouho na nemocenské), k tomu si ještě mohla přičíst odměnu necelých čtyřicet tisíc korun jako radní Turnova.

Úsměvné pak je, že krajský radní Vladimír Mastník své příjmy neuvedl, zato ale má v čestném prohlášení uvedené údaje z majetkového přiznání Hany Maierové. Jako radní má ale nárok na 63 100 korun.

Také starosta šestitisícové Chrastavy Michael Canov si za minulý rok přišel na více než osm set tisíc korun. Přes 600 tisíc si vydělal vedením města, 144 tisíc získal jako odměnu za předsednictví dozorčí rady ve společnosti Silnice LK a téměř pětašedesát tisíc korun za výuku chemie.

Také příjmy zastupitele Jaromíra Baxy dosáhly v loňském roce téměř devíti set tisíc korun. Kromě výdělků na akademii věd a Karlově univerzitě si ročně přišel na 120 tisíc korun jako předseda představenstva v Technických službách a 96 tisíc korun obdržel za výkon funkce v dozorčí radě českolipské nemocnici.

O příjmech politiků z liberecké radnice se veřejnost nedozví téměř nic. Výdělky tu nemá uvedené ani primátor Tibor Batthyány z hnutí ANO, ani jeho náměstci. Výjimku tvoří jen Jan Korytář a radní Zuzana Kocumová ze Změny.

„Nemám s tím problém přiznat, kolik beru. Jen jsem na to nenašel v tom prohlášení příslušnou kolonku,“ uvedl primátor. Výši svého platu ale zpaměti neznal.

„Nevím, moc se o to nestarám, ale rozhodně jsem si nepolepšil. Před tím, než jsem se stal primátorem, jsem vydělával víc,“ upozornil primátor.

Částku mu nakonec musel prozradit šéf personálního oddělení – primátor stotisícového města vydělává měsíčně necelých 73 tisíc korun. K tomu si ještě navíc přivydělá každý měsíc necelých dvacet tisíc korun za účast v dozorčí radě Severočeských vodovodů a kanalizací.

Podrobně naopak vyplnili prohlášení politici ze Změny. Například čistý příjem Jana Korytáře jako náměstka byl 582 702 korun, k tomu si ještě přivydělal podnikáním necelých čtyřicet tisíc, jako odborný pracovník v ekologické organizaci Čmelák získal osm tisíc a z krajského zastupitelstva mu přišla odměna 52 400 korun.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Dubček je náš. Rok 1968 je stále patrný v ulicích kraje

Dělostřelecká ulice

Zabílili je hned dvakrát: poprvé po válce, kdy musely z ulic zmizet německé vývěsní štíty a reklamy. Podruhé po srpnu...

V galerii se zpívá jako v bazénu. Liberec hledá lepší koncertní síň

Kostel Máří Magdalény v Liberci

Už řadu let upozorňují pěvecké spolky z Liberce i hudební profesionálové na to, že stotisícovému městu chybí kvalitní...

Najdete na iDNES.cz