Hejtman Martin Půta (vlevo) má peníze i z prodeje elektrické energie. Starosta Chrastavy Michael Canov (vpravo) má zase peníze z učitelské dráhy.

Hejtman Martin Půta (vlevo) má peníze i z prodeje elektrické energie. Starosta Chrastavy Michael Canov (vpravo) má zase peníze z učitelské dráhy. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Pronájmy bytů, solární energie i učení. Takové jsou přivýdělky politiků

  • 11
Někteří politici v Libereckém kraji si ke svým výplatám přivydělávají „bokem“. Například pronájmem bytů či členstvím v dozorčích radách. MF DNES to zjistila z nyní zveřejněných majetkových přiznání.

Více než trojnásobek průměrné mzdy v Libereckém kraji si na svůj účet připisuje každý měsíc hejtman Martin Půta. Pobírá mzdu ve výši 86 467 korun. Kromě toho si ještě přivydělal i pronájmem bytů či prodejem elektrické energie.

„Už od roku 2006 mám na střeše čtyřkilowattovou solární elektrárnu, a v rámci povinného výkupu si ode mě odebírá ČEZ elektřinu,“ vysvětlil hejtman více než osmdesátitisícovou částku, kterou za rok prodejem elektrické energie získal.

Kolik si vydělají krajští politici

Hejtman Martin Půta: Prodej elektrické energie: 82 373 Kč, pronájem dvou bytů v rodinném domě: 75 000 Kč

Náměstek hejtmana pro ekonomiku Marek Pieter: člen dozorčí rady Technické služby Jablonec nad Nisou: 54 328 Kč

Starosta Chrastavy Michael Canov: předseda dozorčí rady Silnice LK: 144 000 Kč, gymnázium – učitel chemie: 64 237

vybrané příklady politiků

Suma prý zůstává zhruba stejná, a i když v minulosti byla nižší, nebyla zase zatížena vysokými odvody. „Je s tím spojeno spousta administrativy, ale kdysi dávno jsem se rozhodl, že budeme ekologičtí, tak to musím vydržet,“ zmínil Půta.

Příjmy mu plynou i z pronájmu dvou bytů v rodinném domě, za ty utržil loni pětasedmdesát tisíc korun.

Nadprůměrných výdělků dosahuje i jeho náměstek pro ekonomiku Marek Pieter. Podle majetkového přiznání si za rok 2015 vydělal přes milion korun hrubého. Konkrétně jeho měsíční plat činí 78 515 korun. Kromě mzdy na kraji dostává ještě odměny za členství v dozorčích radách.

V roce 2015 svůj roční příjem navýšil o téměř pětapadesátitisícovou odměnu za členství v dozorčí radě Technických služeb Jablonce nad Nisou a šest tisíc obdržel i z obecně prospěšné společnosti iQlandia.

Zda si ke svým platům něco přivydělali i ostatní radní a náměstci, nelze z jejich čestných prohlášení vyčíst. Někteří tam totiž příjmy vůbec uvedené nemají.

„Zákon v tom základním prohlášení to po nikom nechce, zveřejňovat se mají jen výdělky mimo hlavní předmět činnosti. My jsme sice v koaličním prohlášení měli, že všichni budou své příjmy zveřejňovat, ale zda to tam napíší, už je jejich zodpovědnost,“ vysvětlil Půta.

Výjimku ještě tvoří Alena Losová a Hana Maierová. Losová přiznala jako krajská radní příjem téměř 730 tisíc korun plus učitelský plat na Základní umělecké škole v České Lípě 44 tisíc korun.

Maierová si jako náměstkyně přišla ročně na 618 tisíc korun (vloni byla dlouho na nemocenské), k tomu si ještě mohla přičíst odměnu necelých čtyřicet tisíc korun jako radní Turnova.

Úsměvné pak je, že krajský radní Vladimír Mastník své příjmy neuvedl, zato ale má v čestném prohlášení uvedené údaje z majetkového přiznání Hany Maierové. Jako radní má ale nárok na 63 100 korun.

Také starosta šestitisícové Chrastavy Michael Canov si za minulý rok přišel na více než osm set tisíc korun. Přes 600 tisíc si vydělal vedením města, 144 tisíc získal jako odměnu za předsednictví dozorčí rady ve společnosti Silnice LK a téměř pětašedesát tisíc korun za výuku chemie.

Také příjmy zastupitele Jaromíra Baxy dosáhly v loňském roce téměř devíti set tisíc korun. Kromě výdělků na akademii věd a Karlově univerzitě si ročně přišel na 120 tisíc korun jako předseda představenstva v Technických službách a 96 tisíc korun obdržel za výkon funkce v dozorčí radě českolipské nemocnici.

O příjmech politiků z liberecké radnice se veřejnost nedozví téměř nic. Výdělky tu nemá uvedené ani primátor Tibor Batthyány z hnutí ANO, ani jeho náměstci. Výjimku tvoří jen Jan Korytář a radní Zuzana Kocumová ze Změny.

„Nemám s tím problém přiznat, kolik beru. Jen jsem na to nenašel v tom prohlášení příslušnou kolonku,“ uvedl primátor. Výši svého platu ale zpaměti neznal.

„Nevím, moc se o to nestarám, ale rozhodně jsem si nepolepšil. Před tím, než jsem se stal primátorem, jsem vydělával víc,“ upozornil primátor.

Částku mu nakonec musel prozradit šéf personálního oddělení – primátor stotisícového města vydělává měsíčně necelých 73 tisíc korun. K tomu si ještě navíc přivydělá každý měsíc necelých dvacet tisíc korun za účast v dozorčí radě Severočeských vodovodů a kanalizací.

Podrobně naopak vyplnili prohlášení politici ze Změny. Například čistý příjem Jana Korytáře jako náměstka byl 582 702 korun, k tomu si ještě přivydělal podnikáním necelých čtyřicet tisíc, jako odborný pracovník v ekologické organizaci Čmelák získal osm tisíc a z krajského zastupitelstva mu přišla odměna 52 400 korun.