Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Liberec slíbil pláž na náměstí. Lidé si z hromady písku utahují

  6:30aktualizováno  6:30
V pátek se v Liberci otvírá minipláž, která zatím místo dychtivého očekávání prázdninové atrakce přinesla vlnu posměchu. Výsledná podoba totiž zcela ignoruje původní designové návrhy studentů a ze všeho nejvíc připomíná pískoviště. Dojem podle kritiků nevylepšují ani tři palmy.

Od nynější podoby pláže se škola distancuje. „Zaslechl jsem, že z časových důvodů se nemohly realizovat kreativní návrhy našich studentů. Je to škoda, ale beru to jako fakt. V každém případě se však naše škola důrazně distancuje od díla, které se na náměstí tvoří a v žádném případě nesmí být pískoviště spojováno se jménem naší školy,“ uvedl ředitel Střední školy tvorby a designu nábytku v Kateřinkách Václav Tichý.

Fotogalerie

„Předpokládám, že ta fůra písku ohraničená trámy, aby ji déšť nespláchl, je jen polotovar. Ale doufám, že stávající stav bude dokončen tak, aby vytvářel příjemný prostor pro posezení, relaxaci, občerstvení a setkávání Liberečanů i zahraničních návštěvníků našeho krásného města. Zatím to tak rozhodně nevypadá,“ zhodnotil ve čtvrtek dokončovací práce na náměstí ředitel Tichý.

Město přitom od počátku oceňovalo kvalitu devíti studentských návrhů, které mohly opravdu celý prostor před radnicí zatraktivnit. „Návrhy splnily naše očekávání, chtěli jsme něco víc, než jen ohrádku s pískem. Naopak bude těžké se pro jeden návrh rozhodnout, každý nese nějaký vtip,“ zhodnotil krátce po dokončení studentských prací vedoucí odboru cestovního ruchu, kultury a sportu David Pastva.

Z pláže si lidé utahují

Jenže právě zmíněný vtip nové atrakci podle kritiků chybí. Naopak se sama stala terčem posměšků na sociálních sítích. Lidé se smějí třeba vytvořené animaci s hercem Johnem Travoltou, který jen na hromadě písku udiveně kroutí hlavou.

Lidé v souvislosti s pláží o to nazlobeněji poukazují na to, že by mělo město investovat třeba do opravy zanedbané liberecké přehrady. Navzdory novým schůdkům do vody vypadá ostudně.

„Návrhy studentů byly velmi hezké, ale realizace by vyšla na víc než tři sta tisíc. Kdybychom hned napoprvé takovou sumu vydali, kritiky lidí by byly ještě větší,“ reagoval primátor Tibor Batthyány (ANO).

Podle dřívějšího vyjádření Pavlíny Kuchtové z oddělení cestovního ruchu libereckého magistrátu by také výroba podle studentských návrhů trvala tři čtvrtě roku. Do začátku prázdnin by se nestihla. „Proto jsme nakonec oslovili místní firmu, která vyrábí dětská pískoviště,“ vysvětlila Pavlína Kuchtová.

Na nic většího není prostor, zní z radnice

Podle primátora jsou výtky před dokončením celé atrakce nespravedlivé. „Od počátku jsme říkali, že se jedná o plochu pouhých padesáti metrů čtverečních, protože na nic většího není prostor. A že jde o dřevěnou konstrukci s pískem. Pojem pláž byla spíš recese. Atrakce měla hlavně přitáhnout lidi do centra a doplnit kulturní léto na náměstí, kde se chystají nejrůznější akce. Ostatně, děti si tam hrají už teď,“ reagoval na kritiku primátor Batthyány.

Zdůraznil, že hodnocení by bylo spravedlivější dělat až na konci léta. Jenže v náhledu na výslednou podobu pláže není zajedno ani samotné vedení města.

„Myslím, že nápad na oživení centra byl dobrý, ale realizace dobrá není. Bohužel se šetřilo na nesprávném místě. Říkáme tomu sice pláž, ale je to pískoviště,“ pronesl primátorův ekonomický náměstek Jan Korytář (Změna pro Liberec).

„Takové věci si mohou dovolit města, která mají ostatní věci v pořádku a pak vytvářejí třešničky na dortu. Chápu kritiky, kteří třeba upozorňují na špatný stav přehrady,“ doplnil Korytář. „O výsledné podobě kolega Korytář věděl a nikdy jsem nezaznamenal, že by s tím měl problém,“ opáčil primátor Batthyány.

Podle Langra jde o nadsázku

Nepochopení podstaty mrzí i náměstka Ivana Langra (Změna pro Liberec). „Nejdůležitější byl od začátku kulturní program, který běží na náměstí během celého léta. Rozhodně nikdy nebylo naším úmyslem postavit na náměstí velkou pláž po vzoru Paříže, na které by se lidé programově opalovali. Pláž byl jen neotřelý přívažek kulturních akcí, kde mohou rodiče odložit dítě. To se dokáže zabavit, když budou rodiče sledovat koncert. Jde opravdu jen o hravou nadsázku,“ řekl Langr.

Podle něho si lidé nyní v Liberci mohou udělat netradiční selfie s palmami a radnicí v pozadí. Hravá nadsázka může podle něj, jak napsal na Facebooku, pomoci rozbít „to zapšklo, zaprděno a zatuchlo, které – nejen podle mě – na Liberci dlouhodobě leží jako deka, aniž bychom si však dělali ambice na to povznést samotnou pláž na onen pupek libereckého všehodění.“

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Najdete na iDNES.cz