Na těchto můstcích v Harrachově se Pavel Ploc (který pózuje se svými starými...

Na těchto můstcích v Harrachově se Pavel Ploc (který pózuje se svými starými lyžemi) odrazil k olympijským medailím. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Ploc přežil svou smrt a stal se legendou. Z olympiád má stříbro a bronz

  • 4
Na zimní olympiádu čeká s napětím i legendární skokan na lyžích Pavel Ploc. Až dorazí do Soči, vrátí se o třicet let zpátky. Tehdy získal na hrách v Sarajevu bronzovou medaili. Krátce poté se málem zabil, když se na mamutím můstku na Čertově hoře zřítil na tvrdý sníh.

Za tři dny už si celý pomlácený zkoušel doma nájezdový postoj. Šest dní poté, co přežil vlastní smrt, letěl na Světový pohár do Lahti a skončil tam druhý. Byla zima 1985.

Za tři roky přistál harrachovský rodák na olympijských hrách v kanadském Calgary 1988 pro stříbrnou medaili. Přidal ji k bronzu ze Sarajeva 1984.

"Držkopády k úspěchům patří ve sportu i v životě," říká Ploc. "Jsem ale moc rád, že jsem skákání přežil ve zdraví. Někteří kluci takové štěstí neměli."

V pětaosmdesátém byl po pádu pomlácený, měl zhmožděný hrudník, ale naštěstí si nic nezlomil.

"Na mamutím můstku jsme tehdy jezdili v nájezdové stopě rychlostí až sto patnáct kilometrů. Ve čtvrtečním oficiálním tréninku ode mě každý čekal světový rekord. Vyhecovalo mě to až moc. Brzy jsem se odrazil a ještě mně foukl pod lyže vítr."

Ploc raději vzpomíná na velký můstek na olympiádě v Sarajevu.

"Do Sarajeva jsem už cestoval s myšlenkou na medaili," tvrdí Ploc. "Z mistrovství světa v letech v Harrachově 1983 jsem měl stříbrnou medaili. Ve Světových pohárech před olympiádou jsem už stál víckrát na stupních vítězů."

První kolo se však Plocovi nepovedlo. Ve vrtošivém počasí skočil jen 103,5 metru, což stačilo jen na deváté místo.

"S výjimkou Nykänena se ale nedařilo nikomu a moje ztráta na medaili nebyla velká," poznamenává Ploc. "V druhém kole jsem zariskoval a zlepšil se na 109 metrů. A vyšel z toho bronz."

Místo rituálu opravoval soupeřovo vázání

Před klíčovým skokem se Plocovi přihodila zvláštní věc. Na nájezdové věži si vždy pomáhal zažitým rituálem. Vydýchával se, nasadil si brýle i rukavice a soustřeďoval se.

Jeho soupeři Andy Felderovi se ale rozbilo vázání a Ploc mu pomáhal s opravou místo toho, aby se koncentroval na svůj životní pokus.

"Skok mně nakonec vyšel možná i proto, že jsem neměl čas být nervózní," dodává Ploc. "Andy mně taky říkal, že medaile byla odměnou za to, co jsem pro něj udělal."

Pavel Ploc

Narodil se 15. června 1964. V minulém století patřil mezi nejslavnější československé sportovce. Na olympiádách v Sarajevu 1984 a v Calgary 1988 vybojoval ve skoku na lyžích bronzovou a stříbrnou medaili. V roce 1983 vytvořil na MS v letech na lyžích světový rekord výkonem 181 metrů a v rodném v Harrachově získal stříbrnou medaili. O dva roky později v Planici byl na mistrovství světa v letech bronzový. Ploc po skončení závodnické kariéry dělal trenéra národního družstva, kvůli rozporům s lyžařským svazem však skončil. Pustil se pak do politiky. Ve volbách do Sněmovny kandidoval Ploc za ČSSD poprvé v roce 2002, ale ještě neuspěl. V roce 2006 se tam dostal díky preferenčním hlasům, za čtyři roky svou pozici jasně obhájil. Loni byl stejně jako v minulých volbách lídrem své strany v Libereckém kraji a do Sněmovny pronikl potřetí za sebou.

Sarajevo 1984 zůstává Plocovi v hlavě jako krásná olympiáda. "Československo se tam vytáhlo, získali jsme dvě stříbrné a čtyři bronzové medaile," připomíná.

"Bydleli jsme po dvou v krásné olympijské vesnici v bytu tři plus jedna. Za čtyři roky v Calgary jsme žili v jednom pokoji na univerzitních kolejích a sprchy jsme měli přes chodbu. Ale i olympiáda v Kanadě je pro mě nezapomenutelná."

V cestě ke zlaté medaili stál Fin Nykänen

Na středním můstku v Calgary Češi excelovali. Ploc získal stříbrnou medaili a Jiří Malec ze Zásady na Jablonecku bronzovou. Jiří Parma obsadil páté místo a Ladislav Dluhoš čtrnácté.

Po spanilé jízdě na středním můstku pasovali všichni Čechoslováky na favority v soutěži družstev. Nad Calgary se však rozfoukal silný vítr, závod se několik dní odkládal a vynikající forma Čechoslováků poklesla. Skončili až čtvrtí.

Na velkém můstku v Calgary pak Ploc přišel navíc o životní šanci na zlatou medaili. K cestě k ní mu vždy stál hlavně Fin Matti Nykänen.

"Při prvním skoku mně vyšel životní odraz. Dostal jsem se strašně vysoko a kdybych nechal lyže volně letět, dopadl bych někam na sto dvacet pět metrů," prohlašuje Ploc.

"Bohužel jsem na ně přitlačil, a šel jsem dolů skoro po hlavě. Stejně jsem dopadl nejdál. Dostal jsem však špatné známky za styl a byl po prvním kole až třetí."

Chyba Ploce rozhodila, druhé kolo pokazil a klesl na páté místo. Na začátku devadesátých let minulého století se Ploc nedokázal vyrovnat s přechodem na nový styl, kdy skokani letí vzduchem s lyžemi roztaženými do tvaru písmene V.

Nechtěl jen paběrkovat, a tak ukončil kariéru. Od roku 1992 se z můstku nespustil. Na přání fotografa MF DNES se ale o dvacet dva let později vypravil do skokanského areálu v Harrachově.

S památnými skokanskými lyžemi Kneissel na rameni setřel naoko správce, že můstky nejsou upravené. Pak se upřímně přiznal, že se zase alespoň na okamžik propadl do časů, kdy dělal Československu slávu po celém světě.