Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pneumokokem se v kraji nakazilo dvakrát víc lidí, tři z nich zemřeli

  11:04aktualizováno  11:04
V loňském roce přibylo v Libereckém kraji případů nebezpečného invazivního pneumokokového onemocnění. Postihlo celkem třicet lidí, což je o patnáct více než v roce 2016. Tři pacienti zemřeli.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Pneumokoková nákaza je velmi nebezpečná zejména pro děti do dvou let a seniory. Bakterie pneumokok neboli Streptococcus pneumoniae může mít na svědomí zápal plic, meningitidu, otravu krve, záněty středního ucha.

„Proč těch případů přibylo, je těžké říci. Pneumokok je nákaza, jejíhož původce nosíme v sobě. V invazivní podobě se uplatní, když přijde oslabení organismu, třeba působením virů nebo počasí. Více případů se mohlo odhalit i lepší diagnostikou,“ domnívá se Jaroslav Harman z protiepidemiologického oddělení krajské hygienické stanice.

Riziko lze snížit očkováním

Riziko lze ale snížit očkováním, které dětem a seniorům nad 65 let platí zdravotní pojišťovna. U dětí je hrazeno za podmínky, že aplikace všech dávek základního schématu proběhne do 7. měsíce věku dítěte a jedné dávky přeočkování do 15 měsíců věku.

„I když je očkování pro seniory bezplatné a používá se už účinnější vakcína než dříve, je bohužel stále málo využívané. Rozhodně je dobré,“ zmínil Harman.

Zvýšené riziko invazivního pneumokokového onemocnění hrozí lidem trpícím jinou chronickou chorobou, jako je například cukrovka, astma či poškození srdce. Pneumokokový zápal plic pro ně bývá život ohrožujícím stavem.

„Pneumonie neboli zápal plic je jedno z nejzávažnějších onemocnění dýchacího traktu, které v České republice ročně postihne víc než sto tisíc obyvatel, z nichž v nemocnici podlehne šest až patnáct procent. Jedním z nejčastějších původců je Streptococcus pneumoniae. Pro předcházení je velice důležitá prevence a v neposlední řadě i očkování, především u rizikových skupin,“ upozornil Jiří Vytiska, primář plicního oddělení liberecké krajské nemocnice, krajský koordinátor České pneumologické a ftizeologické společnosti.

Pneumokok

Pneumokokové onemocnění není běžné nachlazení. Bakterie pneumokok běžně osídluje sliznice úst, nosu a horních cest dýchacích. Svým nosičům nezpůsobuje problémy, dokud organismus není oslaben například virózou. Pak může bakterie proniknout do dalších částí těla a způsobit závažnou infekci.

Při vstupu pneumokoka do mozkových obalů může vzniknout meningitida. I po vyléčení mnohdy zanechává trvalé následky.

Dětem pneumokoky způsobují také bolestivý zánět středního ucha. Nebezpečný je průnik do plic, který může způsobit pneumonii neboli zápal plic.
Inkubační doba mezi vniknutím bakterie do těla a prvními příznaky pneumokokového onemocnění je jeden den až tři dny. Má prudký začátek s vysokou horečkou, kašlem, bolestí na hrudi a dušností.

Největší výskyt onemocnění je v zimě. Nakazit se je možné od člověka s pneumokokovou infekcí nebo od přenašeče. Riziko infekce lze snížit očkováním, které je navíc od letošního ledna pro seniory starší 65 let bezplatné.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Před 80 lety se hraničáři v Habarticích ubránili hordám nacistů

Ordneři a čs. finanční stráž.

Že se Československo nebránilo nacistickému Německu, patří mezi často opakované omyly a mýty. 21. září si připomínáme...

Najdete na iDNES.cz