Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z řek mizí ve vedru voda, senioři tropy snáší až překvapivě dobře

  14:45aktualizováno  14:45
Vedra letos sužují Liberecký kraj s nebývalou intenzitou. Útočí bodavý hmyz, v potocích a řekách ubývá vody. Meteorologové během letošního léta v Liberci zaznamenali skoro třicet letních a deset tropických dní.
V parném létě hledají lidé osvěžení například na koupališti Sluníčko ve...

V parném létě hledají lidé osvěžení například na koupališti Sluníčko ve Vratislavicích nad Nisou. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

 Jen pro představu: normální stav činí patnáct letních a jeden tropický.

„Průměrná měsíční teplota vzduchu v červenci byla na meteorologické stanici Liberec o tři stupně vyšší než je normál, měsíc červenec tak na této stanici hodnotíme jako teplotně mimořádně nadnormální,“ uvedla klimatoložka Českého hydrometeorologického ústavu Dáša Richterová.

O víkendu opět v kraji padaly teplotní rekordy. Nejtepleji v sobotu bylo v České Lípě. Meteorologové tam naměřili 38,6 stupně Celsia, to je nejvíce za 71 let, kdy se tady měří.

Dosavadním absolutním maximem bylo 38,5 stupně z roku 1994. V Doksech bylo rovných 38 stupňů a třetím nejteplejším místem v kraji byl Turnov, kde naměřili 37,1 stupně Celsia.

V Liberci bylo v sobotu 35,9 stupně Celsia, čímž byl překonán měsíční rekord 35,5 stupně z roku 2003. Absolutní rekord pro Liberec je 36,2. Nad 30 stupni byly teploty i v Jizerských horách. Třeba na Souši v Desné naměřili meteorologové 32,5 stupně.

Vedro a sucho přináší také zvýšené riziko požárů. Ve čtvrtek například hořelo nedaleko zámku Lemberk. Požár zasáhl nízký porost a hrabanku v ploše odhadem pětadvacet krát čtyřicet metrů.

„Hasiči zřídili čerpací stanoviště u jednoho z rybníků ve Lvové, protože uhašení lesních požárů vyžaduje velké množství vody,“ zmínila mluvčí krajských hasičů Zdenka Štrauchová.

Pro hasiče je práce v tomto počasí extrémně náročná, v zásahovém oblečení hrozí přehřátí jejich organismu. „Navíc pohyb v lesním, často nepřístupném terénu, vyžaduje velkou fyzickou zátěž,“ zdůraznila Štrauchová.

Smědá v Předláncích: centimetrový průtok

V řekách je málo vody - například na Smědé v Předláncích byl v neděli odpoledne jen centimetrový průtok. „Už ani koupat se v řece nedá, nanejvýš tak omočit kotníky,“ zkonstatoval místní chalupář Richard Sedlák.

Českolipský magistrát už kvůli úbytku vody zakázal odebírání vody z Bobřího, Brnišťského, Mistrovického, Robečského, Valteřického potoka a z Ploučnice, Svitávky a Šporky. Zahrádkáři tak musejí pro kropení svých zahrádek využít nasbíranou dešťovou vodu, nebo vodu z kohoutku.

V kraji se kvůli sinicím leckde zhoršila kvalita vody ke koupání, ponejvíce na Českolipsku. Sinice se totiž ve vedru dobře množí a právě českolipský region se v kraji řadí k nejteplejším oblastem.

Potíže na Máchově jezeře a v Hamru

Potíže hlásí z Hamerského jezera v Hamru, zvýšený výskyt sinic je také na nedalekém Máchově jezeře. Ba ani v Zákupech nepanuje dobrá situace.

U vody se dost dobře možná povaluje také většina zlodějů, kterým jako by se ani nechtělo v extrémně horkém létě do práce. Alespoň v Českém ráji, kde se mohou nyní pochlubit mimořádně nízkou kriminalitou.

„Ve srovnání s loňským červencem klesl počet trestných činů více než dvakrát. V Turnově a v naší části Českého ráje jsme jich zaznamenali dvacet dva,“ řekl Milan Drahoňovský, vedoucí policejního oddělení v Turnově. „Myslím, že je to vůbec nejméně v historii. Před rokem jich bylo padesát sedm.“

Drahoňovský si mimořádně prudký pokles kriminality nedokáže vysvětlit jinak než úmornými vedry. „Nestaly se ani žádné loupeže a závažná ublížení na zdraví,“ dodal Drahoňovský.

U Vohnoutů likvidují vosy

Kvůli mírné zimě a aktuálnímu velmi horkému a suchému počasí se také přemnožily vosy a sršni, kteří, zhlouplí horkem, teď útočí více než obvykle. Na terásce restaurace U Vohnoutů v Předláncích se to jimi v pátek večer jen hemžilo.

„Mají tady hnízdo. Natřikrát jsem jim tam nastříkal biolit, tohle budou ty, které byly zrovna pryč a teď se do hnízda asi chtějí dostat,“ mudruje místní vlasatý muž. „A hasiči támhle likvidovali hnízdo sršňů,“ ukazuje o kus dál.

Hmyz figuruje i v policejních svodkách. „Mladé řidičce na Frýdlantsku vlétla ve čtvrtek do auta sršeň, žena se lekla a vyjela ze silnice do příkopu. Naštěstí se nezranila. Podobný případ řešili také dopravní policisté u Janova nad Nisou, kdy se řidička při jízdě ohnala po vose a přestala se tak věnovat řízení. Se svým vozem Škoda Yeti tak nabourala přední částí vozu do stromu u silnice a lehce se poranila,“ uvedla policejní mluvčí Bohdanka Capuličová.

Mnohem lépe než mnoho mladších lidí snášejí vedra klienti v domovech důchodců.

„Je to s podivem, ale já jsem při teplotách nad třicet stupňů víc unavený než oni,“ řekl Čestmír Skrbek, ředitel domova důchodců ve Velkých Hamrech na Jablonecku.

Skrbkův kolega Radim Pochop, ředitel domova důchodců v podještědském Českém Dubu, má jednoduché vysvětlení, proč horko starým lidem tolik nevadí.

„Jsou zimomřiví,“ podotýká Pochop. „Ve vedrech se však víc potí, odvodňují se a musíme dávat dobrý pozor, aby pili. Obecně pijí méně než mladší lidé. Někteří nápoje dokonce vylévají a snaží se nás přesvědčit, že je vypili.“

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9
SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9

Prach, drobky, chuchvalce vlasů všude po bytě – zažíváme to všechny. Dennodenně svádíme boj se šňůrou, špatným ovládáním a především hlukem. Nepořádek vítězí. Tomu je díky vysavači Pure D9 od Electroluxu konec!

Najdete na iDNES.cz