Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z řek mizí ve vedru voda, senioři tropy snáší až překvapivě dobře

  14:45aktualizováno  14:45
Vedra letos sužují Liberecký kraj s nebývalou intenzitou. Útočí bodavý hmyz, v potocích a řekách ubývá vody. Meteorologové během letošního léta v Liberci zaznamenali skoro třicet letních a deset tropických dní.
V parném létě hledají lidé osvěžení například na koupališti Sluníčko ve...

V parném létě hledají lidé osvěžení například na koupališti Sluníčko ve Vratislavicích nad Nisou. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

 Jen pro představu: normální stav činí patnáct letních a jeden tropický.

„Průměrná měsíční teplota vzduchu v červenci byla na meteorologické stanici Liberec o tři stupně vyšší než je normál, měsíc červenec tak na této stanici hodnotíme jako teplotně mimořádně nadnormální,“ uvedla klimatoložka Českého hydrometeorologického ústavu Dáša Richterová.

O víkendu opět v kraji padaly teplotní rekordy. Nejtepleji v sobotu bylo v České Lípě. Meteorologové tam naměřili 38,6 stupně Celsia, to je nejvíce za 71 let, kdy se tady měří.

Dosavadním absolutním maximem bylo 38,5 stupně z roku 1994. V Doksech bylo rovných 38 stupňů a třetím nejteplejším místem v kraji byl Turnov, kde naměřili 37,1 stupně Celsia.

V Liberci bylo v sobotu 35,9 stupně Celsia, čímž byl překonán měsíční rekord 35,5 stupně z roku 2003. Absolutní rekord pro Liberec je 36,2. Nad 30 stupni byly teploty i v Jizerských horách. Třeba na Souši v Desné naměřili meteorologové 32,5 stupně.

Vedro a sucho přináší také zvýšené riziko požárů. Ve čtvrtek například hořelo nedaleko zámku Lemberk. Požár zasáhl nízký porost a hrabanku v ploše odhadem pětadvacet krát čtyřicet metrů.

„Hasiči zřídili čerpací stanoviště u jednoho z rybníků ve Lvové, protože uhašení lesních požárů vyžaduje velké množství vody,“ zmínila mluvčí krajských hasičů Zdenka Štrauchová.

Pro hasiče je práce v tomto počasí extrémně náročná, v zásahovém oblečení hrozí přehřátí jejich organismu. „Navíc pohyb v lesním, často nepřístupném terénu, vyžaduje velkou fyzickou zátěž,“ zdůraznila Štrauchová.

Smědá v Předláncích: centimetrový průtok

V řekách je málo vody - například na Smědé v Předláncích byl v neděli odpoledne jen centimetrový průtok. „Už ani koupat se v řece nedá, nanejvýš tak omočit kotníky,“ zkonstatoval místní chalupář Richard Sedlák.

Českolipský magistrát už kvůli úbytku vody zakázal odebírání vody z Bobřího, Brnišťského, Mistrovického, Robečského, Valteřického potoka a z Ploučnice, Svitávky a Šporky. Zahrádkáři tak musejí pro kropení svých zahrádek využít nasbíranou dešťovou vodu, nebo vodu z kohoutku.

V kraji se kvůli sinicím leckde zhoršila kvalita vody ke koupání, ponejvíce na Českolipsku. Sinice se totiž ve vedru dobře množí a právě českolipský region se v kraji řadí k nejteplejším oblastem.

Potíže na Máchově jezeře a v Hamru

Potíže hlásí z Hamerského jezera v Hamru, zvýšený výskyt sinic je také na nedalekém Máchově jezeře. Ba ani v Zákupech nepanuje dobrá situace.

U vody se dost dobře možná povaluje také většina zlodějů, kterým jako by se ani nechtělo v extrémně horkém létě do práce. Alespoň v Českém ráji, kde se mohou nyní pochlubit mimořádně nízkou kriminalitou.

„Ve srovnání s loňským červencem klesl počet trestných činů více než dvakrát. V Turnově a v naší části Českého ráje jsme jich zaznamenali dvacet dva,“ řekl Milan Drahoňovský, vedoucí policejního oddělení v Turnově. „Myslím, že je to vůbec nejméně v historii. Před rokem jich bylo padesát sedm.“

Drahoňovský si mimořádně prudký pokles kriminality nedokáže vysvětlit jinak než úmornými vedry. „Nestaly se ani žádné loupeže a závažná ublížení na zdraví,“ dodal Drahoňovský.

U Vohnoutů likvidují vosy

Kvůli mírné zimě a aktuálnímu velmi horkému a suchému počasí se také přemnožily vosy a sršni, kteří, zhlouplí horkem, teď útočí více než obvykle. Na terásce restaurace U Vohnoutů v Předláncích se to jimi v pátek večer jen hemžilo.

„Mají tady hnízdo. Natřikrát jsem jim tam nastříkal biolit, tohle budou ty, které byly zrovna pryč a teď se do hnízda asi chtějí dostat,“ mudruje místní vlasatý muž. „A hasiči támhle likvidovali hnízdo sršňů,“ ukazuje o kus dál.

Hmyz figuruje i v policejních svodkách. „Mladé řidičce na Frýdlantsku vlétla ve čtvrtek do auta sršeň, žena se lekla a vyjela ze silnice do příkopu. Naštěstí se nezranila. Podobný případ řešili také dopravní policisté u Janova nad Nisou, kdy se řidička při jízdě ohnala po vose a přestala se tak věnovat řízení. Se svým vozem Škoda Yeti tak nabourala přední částí vozu do stromu u silnice a lehce se poranila,“ uvedla policejní mluvčí Bohdanka Capuličová.

Mnohem lépe než mnoho mladších lidí snášejí vedra klienti v domovech důchodců.

„Je to s podivem, ale já jsem při teplotách nad třicet stupňů víc unavený než oni,“ řekl Čestmír Skrbek, ředitel domova důchodců ve Velkých Hamrech na Jablonecku.

Skrbkův kolega Radim Pochop, ředitel domova důchodců v podještědském Českém Dubu, má jednoduché vysvětlení, proč horko starým lidem tolik nevadí.

„Jsou zimomřiví,“ podotýká Pochop. „Ve vedrech se však víc potí, odvodňují se a musíme dávat dobrý pozor, aby pili. Obecně pijí méně než mladší lidé. Někteří nápoje dokonce vylévají a snaží se nás přesvědčit, že je vypili.“
Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...Tvrdili jim, že nebudou mít šanci. Teď chce jejich sklo i císař

Skláři se specializují na hluboký brus. Proto jsou jejich výrobky tak jedinečné.

S manželkou začínali v sídlištní garsonce, zdi obložené koberci, aby tlumili zvuky sklářské brusky a nerušili sousedy....

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Nad tunel nebudou smět autobusy, varuje primátor a odmítá koupi pozemků

Liberecký tunel.

Primátor krajského města Tibor Batthyány nechce podepsat smlouvu na koupi autobusového nádraží. Před čtrnácti dny o ní...

Další z rubriky

Liberecká zoo nabízí vstup za dalekohled, pomůže proti pytlákům v Indonésii

(ilustrační snímek)

Starý, nepotřebný, ale stále ještě funkční dalekohled může přispět k záchraně zpěvných ptáků v Indonésii. Stačí, když...

Cyklista nepřežil na Jablonecku pád do příkopu. Možná ho srazilo auto

(Ilustrační snímek)

Cyklista zemřel v sobotu večer ve Smržovce na Jablonecku. V příkopu u místní silnice jej v devět hodin večer našla...

Trčící sloup v Novém Boru připomíná šibenici, vzdává hold sklářům

„Sloup a lavice představují dřevěnou sklářskou formu. Vystupují z vodní...

Dřevo, voda a kov. Tyto materiály vévodí novému uměleckému dílu, které od čtvrtka zdobí náměstí Míru v Novém Boru. Ne...

Najdete na iDNES.cz