Vodní nádrž Mšeno (ilustrační snímek)

Vodní nádrž Mšeno (ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Pod Jabloncem vyroste protipovodňová štola. Bude odvádět vodu za město

  • 4
Od jablonecké přehrady Mšeno k plynárně povede více než kilometr dlouhá protipovodňová štola. Město má ochránit před velkou vodou a stát bude půl miliardy korun. Stavba, která povede pod jabloneckými ulicemi, začne pravděpodobně již letos.

"Stavbu zaplatíme z dotace na podporu prevence před povodněmi, částečně se budeme na projektu podílet i my," vysvětlil ředitel jabloneckého Povodí Labe Jaroslav Jaroušek. V současné době je již dokončený projekt a vypíše se výběrové řízení na dodavatele.

Štola v Jablonci nad Nisou

Stavba podzemní štoly by měla začít na podzim tohoto roku. Povede od pravého břehu nádrže Mšeno (loděnice) přes Riegrovu ulici, pod okružní křižovatkou Riegrova a Rýnovická, dále pod ulicí Tovární až k plynárně, kde by měla vyústit do Lužické Nisy.

Na stavbě štoly se nebude finančně podílet město Jablonec.

Železobetonová štola bude dlouhá 1,259 kilometru, široká 3,1 metru a vysoká 2,75 metru. Její průtok bude 30 metrů krychlových za sekundu.

Velkolepý projekt zahrnuje také rozšíření stávající štoly.

Stavba podzemní štoly tak zasáhne pouze do koupací sezony na jablonecké přehradě v příštím roce. Jaroušek upozornil, že nepůjde o nic zásadního. V době stavby by Povodí Labe snížilo hladinu o tři metry.

"Vody bude méně, ale není to tak, že by se v ní nedalo koupat," uklidnil Jaroušek. Podle něj je stavba štoly, která bude ukrytá v hloubce pěti metrů, velice důležitá. Na Lužické Nise by zachytila až stoletou vodu. Bílou Nisu by ochránila před padesátiletou povodní.

Potok pod hrází vodu nepojme

V případě povodně tak odvede tunel vodu za město do míst, kde už nemůže škodit. "Kdyby teď voda stoupla a tekla by vrchem, tak zaplaví ulici Mosteckou, autobusové nádraží, bulvár 5. května i Vrchlického sady," zmínil zastupitel Otakar Kypta. S novou štolou bude chráněný nejen Jablonec, ale také sousední Vratislavice.

V současné době je možné z Lužické a Bílé Nisy převádět hodně vody do přehrady. Problém spočívá v tom, že pokud by nádrž přetekla, mšenský potok pod hrází by nezvládl příval pojmout. "Odtok pod přehradou nestačí. Jen dvacetiletá voda by mohla zatopit i jablonecký zimní stadion," upozornil Jaroušek.

S výstavbou nové štoly dojde také k rozšíření té stávající, která vodu do přehrady přivádí z Jabloneckých Pasek. Vizualizace, kterou vypracovala firma Valbek, ukazuje, že společně s novou štolou a zvýšením kapacity té současné, dojde také k výměně stavidel na Lužické i Bílé Nise. U loděnice, 200 metrů od hráze, vyroste objekt, kterým poteče voda z nádrže do nové odpadní štoly.

"Když by se mělo stavět, měli bychom využít příležitosti a vyčistit dno u první i druhé přehrady," poznamenal jablonecký starosta Petr Beitl. S nápadem protipovodňové štoly přišlo předminulé vedení radnice. Chtělo uchránit majetek města. Stavbu nové štoly plánovalo Povodí Labe pět let.