Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Secesní dům se podivně dostal od Nečesaného k tchánovi, tvrdí neziskovka

  13:53aktualizováno  17:53
Ředitel Krajské nemocnice v Liberci Luděk Nečesaný, který má na krku obvinění z korupce, spolu s manželkou provedl podivnou transakci s nemovitostí, tvrdí nezisková organizace Krajské protikorupční pracoviště. Zmapovala obchod se secesním domem v centru Liberce.

Odstupující ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Firma Sarmed, kterou manželé Nečesaní vlastnili, koupila lukrativní nemovitost - secesní činžovní dům v centru Liberce. Jenže celou společnost poté prodali za dvě stě tisíc korun a podle Krajského protikorupčního pracoviště i se zmíněným domem. Po necelých dvou letech se pak dům dostal do rukou Jablonečana Jaroslava Šoltyse, který je Nečesaného tchánem.

Nákup domu stojícího kousek od liberecké radnice se odehrál v březnu roku 2010. Dům stál 5 610 000 korun. Tehdy firma Sarmed patřila Nečesaného manželce Šárce, v březnu o rok později se jejím spoluvlastníkem stal také Nečesaný.

„Ovšem již o měsíc později, v dubnu 2011, prodali manželé Nečesaní svoji firmu Janu Podolskému za dvě stě tisíc korun. Postava Jana Podolského se jeví být zcela účelovou. Firma Sarmed byla rovněž přejmenována na Mirassol s.r.o.,“ uvádí Jaroslav Tauchman z Krajského protikorupčního pracoviště.  

Podle něj je zásadní faktem to, že v majetku firmy, kterou Jan Podolský získal za dvě stě tisíc korun, zůstal i činžovní dům ve Frýdlantské ulici, pořízený Šárkou Nečesanou za zmíněných 5,6 milionu korun. Tedy jednoduše řečeno, cena domu se nepromítla do hodnoty společnosti.

„Jan Podolský za Mirassol tento dům prodal již v červnu 2011 společnosti Doorscom, s.r.o. Ta jej získala za 5,8 milionu korun. Pouhý rozdíl zhruba dvě stě tisíc korun mezi cenami domu z roku 2010, kdy jej nakoupila Šárka Nečesaná, a cenou z roku 2011, kdy ho prodal Jan Podolský, zhruba odpovídá částce, za kterou Jan Podolský od manželů Nečesaných celou společnost, včetně domu ve Frýdlantské ulici koupil,“ vysvětluje Tauchman.

Jan Podolský se celé společnosti Mirassol zbavil hned po této transakci, když ji v srpnu 2011 prodal Petru Peukerovi za 100 tisíc korun. Nyní společnost sídlí v Praze, v budově Billy a podle Tauchmana nevykazuje žádnou činnost. „Celá věc se nám jeví, jako by šlo o bílého koně,“ domnívá se Tauchman.

Majitelem společnosti Doorscom se v březnu 2013 stal tchán Nečesaného Jaroslav Šoltys z Jablonce nad Nisou. Získal ji za 200 tisíc korun, včetně činžovního domu ve Frýdlantské ulici.

Společnost Sarmed, která byla na počátku celé kauzy, založila v roce 2009 Nečesaná za účelem poradenství pro firmy podnikající ve zdravotnickém byznysu.

Nevidím v tom žádný problém, brání se Nečesaný

Luděk Nečesaný transakci nezpochybňuje. Sarmed dům koupil, protože čekal zajímavé výnosy z nájemního domu v libereckém centru. Pak ale podle Nečesaného spadly ceny nájmů kvůli výstavbě nákupních center v Liberci, do domu kvůli rozkradené střeše začalo zatékat.

„Pracoval jsem ve Varech, manželka a já jsme žili odděleně, domluvili jsme se nemovitost prodat. Prodali jsme ji formou prodeje společnosti,“ říká Luděk Nečesaný.

O daňový únik podle něj nejde. „Když prodáváte společnost, jejíž hodnota by byla i s cenou té nemovitosti, dostáváte se do situce extrémního zdanění. Je to přirozená transakce, a naprosto legální záležitost, nevidím v tom žádný problém,“ hájí se Luděk Nečesaný.

Firmu sice Sarmed prodal za dvě stě tisíc korun, Nečesaný ale tvrdí, že na dům existuje směnka. „Pan Podolský nám částku zůstal dlužný. Teprve v momentě, kdy dům prodal jiné společnosti, došlo k uhrazení této ceny,“ říká Nečesaný.

Krajské protikorupční pracoviště poukázalo na to, že se ale dům dostal zpět do rukou Nečesaného rodiny. Koupil jej totiž Nečesaného tchán.

Podle Nečesaného se situace na trhu změnila a manželka chtěla v prvním patře rozjet projekt luxusního kosmetického centra.

„Řekli jsme si, že bychom se k tomu možná vrátili. Vyhledali jsme si, komu to patří a společnost oslovili (Doorscom - pozn. red.) Ano, tchán manželky se stal jednatelem této společnosti,“ dodal Nečesaný.

Tauchman zmiňuje, že existenci směnky se nepodařilo dohledat. „Pan ředitel zmiňuje směnku, pokud se ale nepleteme, ve veřejně dohledatelných zdrojích, v obchodním rejstříku, jsme ji nedohledali. Není tam ani to, že Sarmedu patřil dům ve Frýdlantské ulici,“ upozornil Jaroslav Tauchman.

Protikorupční policie viní šéfa liberecké nemocnice Luďka Nečesaného z přijetí úplatku v řádech milionů korun. Úplatkem mají být peněžní prostředky zasílané na základě účelově fakturovaných služeb a poradenské činnosti Sarmed na účet této společnosti.

Řediteli nemocnice hrozí podle současného obvinění pět až dvanáct let vězení, což znamená, že mu policie připisuje přijetí úplatku přes pět milionů korun. Spolu s ním je obviněna i jeho manželka Šárka. Za praní špinavých peněz může skončit ve vězení na tři roky až osm let.

Zakázkami z let 2008 až 2009 v celkové hodnotě zhruba 239 milionů korun se policie zabývá na základě trestního oznámení z roku 2012.

Nečesaný minulý týden rezignoval na post ředitele liberecké nemocnice. Uvedl, že nechce, aby jeho kauza poškodila nemocnici. Ve funkci měl skončit k 1. září. Jeho odchod z vedení ale dozorčí rada nemocnice, která se sešla ve čtvrtek večer, neakceptovala. Podle ní by to vedlo k destabilizaci nemocnice.  

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Další z rubriky

Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Liberecký primátor láká další filmaře, chce jim dát tři miliony

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už příští rok na jaře by se mohl v Liberci točit nový seriál pro Českou televizi. Město ale musí filmařům přispět třemi...

Kdepak chladná horská kotlina. Pod Ještědem dozrálo medově sladké víno

Ve Stráži nad Nisou dozrálo Heleně a Karlovi Lajnerovým červené víno, za které...

Novou vinařskou oblast vyčarovalo horké léto kousek od Ještědu, ve Stráži nad Nisou. Tamní viniční trať by se mohla...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz