Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za pronájem prostor pro pěstírnu dostal podmínku. Věděl o tom, řekl soud

  13:55aktualizováno  13:55
Soud potrestal muže, který projímal prostory v bývalé textilní továrně ve Vratislavicích gangu pěstitelů marihuany. David Mrázek byl jediným obžalovaným, kterého stejný soudní senát loni v listopadu zprostil obžaloby. Členům pěstitelského gangu uložil citelné tresty. Nadřízená instance ale verdikt zrušila.

Nyní soud dospěl k názoru, že šestačtyřicetiletý Mrázek musel o pěstírně vědět. Obžalovaný odešel od soudu s dvouletou podmínkou a tříletou zkušební dobou.

„Nebylo prokázáno, že by se obžalovaný podílel na pěstování marihuany ve Vratislavicích, musel ale vědět, že k trestné činnosti v areálu objektu dochází. On to ale nenahlásil. Proto jsme jednání kvalifikovali jako nepřekažení trestného činu,“ zdůvodnila rozsudek předsedkyně senátu Eva Drahotová. Mrázkovi hrozily až tři roky vězení, soud ale přihlédl k jeho bezúhonnosti.

Krajský soud se Mrázkovým proviněním zabýval podruhé, poprvé jej zprostil obžaloby. Vrchní soud ale osvobozující rozsudek zrušil.

Rozsudek ještě není pravomocný, obžalovaný i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. David Mrázek tvrdí, že o obří pěstírně v bývalém Bytexu nevěděl. U soudu nevypovídal.

Gang mohl získat až 172 kilogramů marihuany

Státní zástupkyně poukázala na to, že všichni obžalovaní měli při telefonické nebo SMS komunikaci přiděleno jednociferné číslo. Aby zajistili anonymitu. „Mám zato, že se trestné činnosti dopustil,“ uvedla státní zástupkyně Petra Žílová.

Před dvěma lety policie ve špičkově vybavené pěstírně v areálu někdejší textilní továrny zajistila 2300 rostlin. Gang z nich mohl získat až 172 kilogramů marihuany. Na černém trhu by se pak droga dala koncovým uživatelů prodat až za 34,4 milionů korun.

Podle obžaloby pěstírna fungovala v areálu někdejšího Bytexu od jara 2013 do května 2014. Součástí pěstírny bylo 14 větráků, 22 ventilátorů nebo 179 svítidel o výkonu 600 wattů.

Nejpřísnější třináctileté tresty dostali čtyřiapadesátiletý Jiří Limburský a jednačtyřicetiletý Vietnamec Quang Nguyen Anh. Další dva členy gangu soud potrestal třemi lety vězení a dva hlavní organizátory deseti lety. Spolupracující obviněný Josef Šlechta vyvázl jako jediný s tříletou podmínkou s pětiletou zkušební dobou.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Vrtákový zloděj nahání v Českém ráji strach majitelům rodinných domů

Ilustrační snímek

Vrtákový znovu řádil v Turnově. Před několika dny v noci neslyšně udělal otvor do rámu francouzského okna v rodinném...

Hradby Bezdězu vysvobodí z horka. Okolí je ale vyschlé na troud

Bezděz (19. srpna 2018)

V konejšivém stínu, který vrhá brána, oddechoval těžce chundelatý velký pes. Jeho pán ho ne a ne přemluvit, aby vstal a...

Moulis byl komunista, jehož milovali. Projev mu psal i Václav Havel

Jiří Moulis v roce 1968 jako předseda Městského národního výboru v Liberci...

Říká se, že průvan dějin křiví lidem tváře. Jiřímu Moulisovi ji ale nikdy nezkřivil. Navzdory tomu, že byl komunistou,...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO SPECIALISTA PROVOZU

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz