Podnikatel Jaroslav Zeman vrátil život zaniklému a téměř zapomenutému...

Podnikatel Jaroslav Zeman vrátil život zaniklému a téměř zapomenutému lyžařskému středisku Křížek. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Továrník Zeman chce vybudovat v Jizerských horách největší český skiareál

  • 4
Desná v Jizerských horách bude po dvaceti letech zase atraktivní pro alpské lyžování. Podnikatel Jaroslav Zeman vrátil život zaniklému a pomalu i zapomenutému lyžařskému středisku Křížek, kde se sám jako dítě učil lyžovat. Do budoucna ho chce propojit s dalšími areály v okolí.

Plánem je spojit ho s Tanvaldským Špičákem a přes Kotlinu s Tanvaldem, z druhé strany by se pak lyžaři měli dostat přes Světlý vrch na Mariánskou horu. V Jizerských horách by tak vznikl největší lyžařský areál v zemi.

„Také běžkaři z Tanvaldu, Albrechtic a Desné budou mít pohodlný nástup na Jizerskohorskou magistrálu,“ dodává.

Obce, města a provozovatel lyžařského areálu na Špičáku Ski Bižu rozšíření sjezdovek a vleků vítají. Pokud by se jim podařilo celou oblast propojit, lyžaři by nemuseli používat auta, všude by se dostali vleky. Zatímco přípojka na Světlý vrch už je schválená, sjezdovce směrem k Tanvaldu zatím brání správci CHKO Jizerské hory.

„Potřebujeme rozjet cestovní ruch, kopec je na našem území,“ připomíná starosta Tanvaldu Vladimír Vyhnálek. I podle jednatele Ski Bižu Pavla Bažanta mají v budoucnu šanci na úspěch jen větší areály, zatímco menší začínají krachovat. „Snažíme se tomu předejít a potenciál k tomu zde máme,“ říká.

Lyžařský areál Křížek se poprvé otevřel deset let po válce. „Nebyly v něm tehdy ještě žádné vleky, ale lyžaře tahaly nahoru sáně na navijáku,“ vzpomíná Zeman.

Trénovali tady špičkoví čeští lyžaři

Přesto tam ale trénovali a závodili nejlepší čeští sjezdaři, například Evžen Čermák nebo Milan Pažout, účastník olympiády v Grenoblu. Lyžovat se tam přestalo v roce 1996 kvůli problémům s vlastnictvím pozemků.

Ty se Zemanovi, který je současně i poslancem a starostou Albrechtic, podařilo vyřešit. Obnovený ski areál, do něhož investoval zhruba osm milionů korun, nese název po jeho firmě Ski Detoa.

Nové středisko má sloužit hlavně rodinám s dětmi. Měly by ho využívat i místní školy a školky, do budoucna by tam měla fungovat i lyžařská škola. Jsou tam dva vleky a pokud bude sníh, začnou vozit lyžaře už od Vánoc.

Občerstvit a odpočinout si budou moci v moderním sportbaru Stodola, kde na deskách stolu najdou fotografie připomínající někdejší slávu střediska. Vybudovat na Křížku zasněžovací systém je úkol pro příští sezonu.

„Bez něj se neobejdeme,“ přiznává Zeman. Stávajících osm pracovních míst by se mohlo později rozrůst na trojnásobek.

Podle starosty Desné Jaroslava Kořínka by spojení areálů přineslo i větší jistotu a klid majitelům rekreačních chalup a penzionů v Desné, kteří na tom nejsou nyní dobře. „Pomohly nám i aktivity kolem Protržené přehrady na Bílé Desné a nová naučná stezka,“ dodává.