Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatel bez povolení kraje vykácel les, teď mu hrozí pět let vězení

  9:18aktualizováno  9:18
Českolipský podnikatel Vladimír Grösser vykácel v bývalém vojenském prostoru Ralsko přes tři hektary stromů. Tvrdí, že krajští radní s mýcením na pozemku kraje souhlasili. Ti to ale odmítají a považují kácení za nelegální.
Přestože policie jméno podezřelého tají, není neznámé. Jedná se o českolipského podnikatele Vladimíra Grössera, jehož firma Slaten víc než tři hektary vzrostlých náletů vykácela. (ilustrační snímek)

Přestože policie jméno podezřelého tají, není neznámé. Jedná se o českolipského podnikatele Vladimíra Grössera, jehož firma Slaten víc než tři hektary vzrostlých náletů vykácela. (ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Policie případ uzavřela za pouhé dva měsíce a už stačila zahájit proti podezřelému trestní stíhání.

"Policista, který měl případ na starosti, zjistil podstatu skutku a označil pachatele. Ten si však ještě usnesení o zahájení trestního stíhání nepřevzal, a proto se nebudeme k případu, ani ke jménu podezřelého, vyjadřovat," uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

"Na kácení jsme přišli v polovině léta, a protože jsme žádnou těžbu dřeva na našem pozemku nepovolili, předali jsem věc policii," řekl v srpnu náměstek libereckého hejtmana pro dopravu Vladimír Mastník, pod kterého bývalý vojenský prostor Ralsko patří.

Mastník nejnovější informace o rychlém konání policie přivítal a přiznal, že to slyší poprvé. "Děkuji za dobrou zprávu. Policie obyčejně řeší věci déle," poznamenal. 

Přestože policie jméno podezřelého tají, není neznámé. Jedná se o českolipského podnikatele Vladimíra Grössera, jehož firma Slaten víc než tři hektary vzrostlých stromů vykácela.

Nic jsem od policie nedostal, tvrdí podnikatel

"Za prvé o žádném stíhání nic nevím, nic jsem od policie nedostal. Pak není pravda, že jsme vykáceli les, jak se někde objevilo. Byly to jen nálety a s jejich odstraněním krajští radní souhlasili, když tady měli výjezdní zasedání a objížděli region na kolech," vysvětlil Vladimír Grösser, který v minulosti tvrdil, že s Libereckým krajem jedná od roku 2011 o odkupu pozemků kvůli těžbě písku.

V jedné rozhlasové reportáži v srpnu uvedl, že už dvakrát majetková komise Libereckého kraje doporučila radě tyto pozemky prodat. "Bohužel jsem trochu předběhl dobu," přiznal nyní Grösser.

"Nikdy jsme s ním nejednali. Nikdy jsme nejednali ani o tom, že bychom mu pozemky chtěli prodat. Na majetkové komisi jsme o tom mluvili, ale jen v obecné rovině," ohradil se hejtmanův náměstek Mastník.

Podnikatel Vladimír Grösser a jeho firma likvidují v bývalém vojenském prostoru Ralsko staré domy a objekty po Sovětské armádě, která tam byla od roku 1968 až do roku 1991. Patří mu tedy objekty, ale už ne pozemky pod nimi. Podnikatel se také netají tím, že by chtěl v této oblasti těžit písek.

Pozemky jsme nikomu neprodali, oponuje kraj

"Neumím si představit, že bychom někomu prodali pozemky, aby tam zahájil těžbu čehokoliv. Takové rozhodnutí není na stole, nechystá se, a ani není v surovinové politice kraje. Kdybychom někdy v budoucnu došli k tomu, že tam těžbu povolíme, určitě bychom na to vypsali výběrové řízení," komentoval nápad s těžbou písku náměstek hejtmana pro životní prostředí Josef Jadrný.

Škoda, kterou měl podnikatel Libereckému kraji způsobit tím, že neoprávněně vykácel tři hektary náletů, je přibližně tři sta tisíc korun. Za to mu podle mluvčí policie Ivana Balákové hrozí až pět let odnětí svobody.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Vrtákový zloděj nahání v Českém ráji strach majitelům rodinných domů

Ilustrační snímek

Vrtákový znovu řádil v Turnově. Před několika dny v noci neslyšně udělal otvor do rámu francouzského okna v rodinném...

Kopec, který je děravý jak ementál. Jeskyně lákají takřka půl století

Bozkovské dolomitové jeskyně lákají do svých chodeb návštěvníky už téměř půl...

Bozkovské dolomitové jeskyně svou miliony let vytvářenou krásou lákají lidi do svých chodeb už téměř půl století. První...

Hradby Bezdězu vysvobodí z horka. Okolí je ale vyschlé na troud

Bezděz (19. srpna 2018)

V konejšivém stínu, který vrhá brána, oddechoval těžce chundelatý velký pes. Jeho pán ho ne a ne přemluvit, aby vstal a...

Najdete na iDNES.cz