Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uzavírka bere obchodům zákazníky, podnikatelé se obávají o existenci

  6:30aktualizováno  6:30
Je to pro nás likvidační, zlobí se podnikatelé, jejichž obchody stojí na třídě Milady Horákové v Liberci. Několika z nich se totiž výrazně dotkla uzavírka silnice od křižovatky Melantrichova až po Čechovu ulici.

Uzavřená třída se nelíbí ani květinářce Petře Zikmundové. | foto: Jana Pšeničková, MF DNES

Zákazníci se k nim nemají kudy dostat. U některých obchodů sice mohou využít postranních uliček, ale kdo čtvrť podrobně nezná, ten je bude obtížně hledat. Obchodníci si navíc stěžují, že o uzavírce, která potrvá pět měsíců, je nikdo dopředu neinformoval.

„Přišel mi to říci soused. Přitom my jsme tady jedni z těch, kam se zákazníci autem nedostanou vůbec,“ říká Marta Kracíková, která se svým manželem prodává v obchodě plynové kotle.

„Kotel váží kolem dvaceti kilogramů. To si nikdo na zádech neodnese, potřebuje jej odvézt autem. Jenže teď se sem nedostane ani zákazník, ani dodavatel,“ přiblížila žena.

Hlavní sezona, kdy jdou kotle nejvíce na odbyt, začíná navíc koncem srpna a pokračuje přes podzimní měsíce. Kvůli uzavírce tak přijdou v obchodě o většinu tržeb. „Dostane nás to do existenčních problémů,“ dodala Kracíková.

Obchod na liberecké třídě Milady Horákové přitom stojí zhruba šestnáct let.

Stačilo by zavřít jeden směr, myslí si květinářka

Jen o čtyři roky méně tu funguje nedaleké květinářství. Zákazníci ho najdou kousek za odbočkou do Melantrichovy ulice, ani tam už se ale autem nedostanou.

„Je to strašné, odhaduju, že už teď nám klesly tržby o sedmdesát procent. Uvidíme, jak to půjde dál, zda nebudeme muset nakonec dočasně zavřít,“ svěřila se květinářka Petra Zikmundová.

Sice chápe, že silnice se opravit musí, ale uvítala by od investora větší slušnost a vstřícnost.

„Vůbec nám to nedali dopředu vědět. Nechápu, proč nezavřeli jenom jeden směr, po tom druhém pak mohla normálně jezdit auta a dopravu by řídily semafory. Navíc když vidím pracovní nasazení dělníků, kteří tu silnici opravují, tak si říkám, že s tím moc nespěchají. Když už to celé uzavřou, tak by na tom alespoň mohli dělat od rána do večera, a ne, že půjdou v půl čtvrté domů,“ doplnila.

Rozzlobení jsou i podnikatelé, jejichž obchody stojí nedaleko křižovatky s Čechovou ulicí. K nim ještě zákazníci alespoň z jednoho směru zajedou, i tak jich ale ubylo.

„Lidí přichází určitě méně, to pro nás představuje problém. Navíc nás nikdo dopředu neinformoval, neměli jsme žádnou možnost se na to připravit,“ zmínila Renata Opitzová z firmy Hane interiér, která se zabývá prodejem postelí a matrací.

Bylo to na úřední desce, hájí se město

Podle vedoucího správy majetku Davida Novotného ale stačí, pokud je ustanovení vyvěšené na úřední desce. Tu si podle něj mají občané sami sledovat.

„Vím, že uzavírka je pro některé obchodníky bolestivá, ale jinak se to udělat nedá. Dneska začnou na jedné půlce pracovat plynaři, na té druhé vodohospodáři. Není možné, aby mezi tím jezdila auta. My máme za povinnost zajistit bezpečnost na staveništi, zpřísnil se v této věci i zákon, za jehož porušení následují pokuty i trestní postihy. V okamžiku, kdy si tam nějaký člověk zlomí nohu nebo spadne třeba do výkopu, to bude naše zodpovědnost,“ řekl Novotný.

Možnost, že by se doprava pustila jen na jednu půlku silnice, také odmítá. Pak by podle něj oprava netrvala pět měsíců, ale rok až dva.

„Teď mohou plynaři a vodohospodáři pracovat najednou. A ono by se pro ty obchodníky stejně nic nezměnilo, pokud by tam jezdila auta jedním pruhem. Bylo by to jenom na průjezd, parkovat by tam řidiči nemohli,“ doplnil Novotný.

Uzavírka úseku dlouhého čtyři sta metrů potrvá do konce listopadu. Oprava spolkne 28 milionů korun.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Chameleon i šnečí princezna. Sochaři v zoo přemění kámen na zvířata

Sochaři Ondřeji Procházkovi připadl největší kámen. Nejdříve z něj měla být...

Chameleon, ocasní ploutev velryby i šnečí princezna. Pod rukama sochařů vznikají v liberecké zahradě Lidových sadů...

Tůně, rybníčky, napajedla. Frýdlantsko se pustí do boje se suchem

Polský hnědouhelný důl Turów.

Na Frýdlantsku vyhlásili válku suchu. Mají tady vzniknout tůně, mokřady či rybníky, jejichž úkolem bude zadržet vodu v...

Stavba cyklostezky u Jizery narazila na skalnaté údolí a zátopovou oblast

Jezdci na bicyklech na cyklotrase Greenway Jizera.

Měl to být ráj cyklistů, místo toho stavba cyklostezka Greenway Jizera stojí. Naráží na to, že se zatím neví, kudy...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz