Díky dotacím se uskutečnily kurzy pro ty, kdož chtějí zachraňovat podstávkové...

Díky dotacím se uskutečnily kurzy pro ty, kdož chtějí zachraňovat podstávkové domy. | foto: Město Frýdlant v Čechách

Historická kachlová kamna opravili za zlomek ceny. Díky penězům z Evropy

  • 3
Řemeslníci na Frýdlantsku se díky dotacím z evropských fondů učí zachraňovat cenné podstávkové domy, které jsou jedinečnou památkou lidové architektury. V projektu se uskutečnilo šest kurzů, v nichž se 85 řemeslníků-zájemců učilo zapomenuté techniky a triky předků.

„Vznikla také série učebnic,“ řekla koordinátorka celého projektu Jitka Doubnerová ze spolku Frýdlantsko.

V rámci kurzů se podařilo opravit třeba původní kachlová kamna v domku ve frýdlantské Dlouhé ulici.

„Jsou přestavěná, protože chyběly některé původní kachle, tak z boku, kde to není vidět, jsou dostavěná z jiných kachlí. Taková kamna stojí kolem pětašedesáti až sedmdesáti tisíc korun, my jsme je opravili asi za patnáct,“ řekl Milan Maršálek, který se na obnově domu podílel.

Podstávkový dům, typický pro oblast české, německé i polské části Euroregionu Nisa, se skládá z přízemí, jež tvoří roubená prostora. Patro nebo střechu nad ním pak nese samostatná konstrukce z dřevěných sloupů – takzvaná podstávka.

Hornolužický podstávkový dům má většinou hrázděné patro, severočeský se od něj liší roubeným patrem. Podstávkový dům se skládá ze světnice, síně a chléva.

Spolek Frýdlantsko se snaží o zvelebování podstávkových domů od roku 2012. Spolupracuje s německými partnery nebo se Spolkem TUR ze Šluknovského výběžku.

Spolek Frýdlantsko vznikl v roce 1999. Soustřeďuje se kromě jiného na záchranu a obnovu drobných památek: pomníčků, pamětních desek a božích muk.

Výsledky jeho práce se dají spatřit při Staré poutní cestě v Raspenavě a Lázních Libverda, v Hejnicích v údolí Štolpichu nebo v Kunraticích-Tongrundu.

,