Člen gangu, kterého chytili v centru Liberce, a falešná listina, jíž se...

Člen gangu, kterého chytili v centru Liberce, a falešná listina, jíž se prokazoval. | foto: Policie České republiky

Falešní neslyšící žebrají o peníze. Při slově policie se náhle uzdraví

  • 60
Rumunský gang se v Liberci vydává za hluchoněmé a tahá ze svých obětí peníze na falešnou sbírku. Tipuje si ženy nebo důchodce, které se snaží svým předstíraným handicapem dojmout. Falešní postižení se ale náhle uzdraví, vyřkne-li člověk slovo policie.

Naposledy podvodníci operovali před pár dny v libereckém centru. Ze své falešné dobročinnosti se přitom jeden z podvodníků sám usvědčil.

Strážníci dostali echo od svědků v Moskevské ulici a dvojici, která se mezitím rozdělila, začal sledovat městský kamerový systém.

Když jeden ze strážníků podvodníka na Benešově náměstí kontroloval, dal se mladík na útěk.

Přitom odhodil desky i s falešným dokumentem o sbírce. Strážníkovi utekl směrem k nákupnímu centru Plaza.

Druhého ale městský policista zadržel ve Frýdlantské ulici. „Mladíka jsme předali cizinecké policii,“ přiblížila mluvčí liberecké městské policie Daniela Bušková.

V Liberci byli v ten den hned čtyři falešní výběrčí. Tři muži a žena. Přitom jen dvě hodiny před tím tahali peníze z důvěřivých lidí v Pardubicích.

Muž, co skončil v rukou policie, nakonec dostal pokutu, kterou na místě nezaplatil. „Dopustil se dvojího přestupku. Přestupku proti veřejnému pořádku a měl také propadlý doklad totožnosti,“ uvedla mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Policisté už podobný případ v minulých týdnech řešili. A připouštějí, že se skupina začas objeví v ulicích znovu.

„Lidé by měli být obezřetní, na jaké sbírky dávají peníze. Obecně se dá říci, že se přednostně zaměřují na ženy,“ upozornila mluvčí Suchánková.

Žádají o pomoc pro neslyšící, tělesně postižené a chudé děti

Podvodníci zastaví vytipovaného člověka a ukážou mu papír. Žádají o pomoc pro neslyšící, tělesně postižené a nadto i pro chudé děti. Na listu dokonce stojí, že chtějí otevřít mezinárodní centrum.

Falešní výběrčí přitom nemluví, komunikují jen posunky či neartikulovanými zvuky. Chtějí také podpis dárce do tabulky. Peníze inkasují na ruku.

„Viděl jsem, jak na ně nějaký muž houkl něco o policii a rázem slyšeli velmi dobře,“ rozhořčil se obyvatel Liberce Jiří Bayer. 

Nemají žádný platný pověřující doklad ke konání sbírky. Policisté radí, aby byli lidé ostražití při poskytování finančních darů ve prospěch pouličních sbírek.

„Ne vždy peníze slouží dobročinným účelům,“ upozorňuje mluvčí liberecké městské policie Daniela Bušková.

Pozornost je podle ní důležité věnovat alespoň tomu, aby byla pokladnička zapečetěná, popřípadě označená úředním razítkem. Ti, co vybírají, by měli mít doklad s pověřením organizace konat veřejnou sbírku i s kontaktem na odpovědnou osobu.

Podvodníci ale škodí těm, co v Liberci skutečně vybírají na sluchově postižené. V kraji je to Nadační fond Ozvěna. Snaží se pomáhat dětem a lidem s vadou sluchu do 25 let věku.

„Poškozují nás tím, že lidé mohou ztratit důvěru k naší sbírce. Na stránkách Libereckého kraje se ale lidé mohou podívat na seznam sbírek a ověřit si, jaké sbírky jsou legální. My máme i transparentní účet,“ řekla ředitelka Nadačního fondu Ozvěna Pavla Prokešová.