Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prstoseky, vysmívala se v minulém století Evropa obci v Českém ráji

  19:08aktualizováno  19:08
Byl to příběh, který nechvalně proslavil Rovensko po světě. Majitel autodopravy Ladislav Brož začal v roce 1924 páchat pojistné podvody, na jejichž konci byly požáry domů i aut a useknuté prsty na ruce. Složité vyšetřování trvalo devět let. A obci přinesl i hanlivé přezdívky, mezi nimi i Prstoseky.

Rovensko v dobách dávno minulých. | foto: archiv Rovenska pod Troskami

Lavinu pojišťovacích podvodů spustil experimentem na vlastní osobě. „Za palec pravé ruky mu pojišťovna vyplatila 70 tisíc korun, za které pořídil nový vůz a stal se autodopravcem. Zcela ‚náhodou‘ přijde v budoucnu ještě o tři automobily. I jejich ‚ztráta‘ byla pojišťovnou velmi slušně oceněna,“ říká Kateřina Matysová, místní knihovnice, která při pořádání starých kronik a dobového tisku, na polozapomenutý příběh narazila.

Postupem času Ladislav Brož, v tisku nazývaný vrchní zapalovač nebo také předseda zapalovací komise, kolem sebe soustředil skupinu akčních pomocníků.

Na objednávku a za slušnou provizi z vyplacených částek ochotně plnili přání všech občanů, kteří si přáli zbohatnout i za cenu ztráty domova či zmrzačení.

Na amputaci prstů dokonce vymyslel vlastní strojek. Mašinu, která sprovodila ze světa desítky prstů, si prý chtěl nechat i patentovat

Sugestivní agitátor získal slušný počet zákazníků

Brož působil na lidi velmi sugestivně. O výhodách, které přineslo sjednání pojištění a následné založení požáru nebo useknutí prstu, mluvil velice otevřeně a nadšeně na veřejnosti a v hostincích, kde se mu dařilo získat slušný počet zákazníků. Ti se nechali pojišťovat na vysoké obnosy.

Požáry naplánoval sám a vykonal za pomoci kumpánů. Měl na tuto činnost monopol a zle se vypořádal s každým, kdo by se chtěl tohoto ‚podnikání‘ účastnit na vlastní pěst.

„U každého takového požáru asistoval Brož. Ne však proto, aby se zúčastnil prací záchranářských, nýbrž aby se postaral, aby to, co k shoření bylo předem odsouzeno, také skutečně shořelo,“ uvádějí dobové Pojizerské listy, které se kauzou zevrubně zabývaly.

Prsty se sekaly v lese na pařezu

Brožovy podvody zabraly a nejen Rovenští se dali u něho hromadně pojišťovat proti úrazu, nebo požáru. „Pak už jako ovečky kladli svoje ruce v lese na pařez, aby u jedné z nich jim Brož jeden, nebo dva prsty pomocí svého vynálezu usekl, nebo aby za jeho řízení kumpán Hanzl stavení někomu zapálil,“ popisuje dobový tisk.

Jak přibývala v Rovensku a okolí spáleniště a lékaři měli stále více práce se zmrzačenými končetinami, začalo bezpečnostním orgánům docházet, že tam není něco v pořádku.

Úmorná denní i noční práce četníků turnovských, rovenských a vyskeřských, ale i pražských detektivů, byla nakonec korunována úspěchem. Kromě Brože putovalo do vazby i jeho devět zaměstnanců a postupně četníci přidávali další obvinění.

Nechyběla padělatelská dílna

Přitom se podařilo odhalit i padělatelskou dílnu na pěti, deseti a dvacetikorunové mince. Na jejich výrobu si Brož a jeho komplicové přáli založit akciovou společnost, ale četnictvo bylo rychlejší.

Maloměsto v Českém ráji.

Brož a jeho skupina stanuli před Krajským soudem v Mladé Boleslavi v listopadu 1933.

Šéf pojišťovacího gangu byl odsouzen do těžkého žaláře na tři léta, ostatní osoby, pět mužů a jedna žena, odešli od soudu s trestem odnětí svobody od tří měsíců do dvou let s povinností nahradit škodu. Ostatní byli osvobozeni pro nedostatek důkazů.

Ctihodné město a zejména jeho zastupitelé byli celým případem velice zahanbeni. Posměch, který směřoval do Rovenska z celého státu a Evropy, velmi bolel.

Články v novinách se předháněly v ironii a vymýšlení trefných přezdívek na městečko a jeho obyvatele.

Na poštovní obálky se leckdy již nepsalo Rovensko, ale Prstoseky a Rovenským se říkalo prstosekáři či lichoprstníci, bez ohledu na skutečnost, jestli byli vlastníky všech prstů, nebo ne.
Nejčtenější

Liberec - Slavia 0:0, jen tyč, hostům klesly naděje na obhajobu titulu

Slávista Miroslav Stoch se divý verdiktu sudího Radka Příhody v utkání v...

Ne, kdepak. Slávističtí fotbalisté šlágr 25. kola v Liberci vítězně nezvládli a jejich naděje na obhajobu titulu se po...

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

Vlak v Zákupech přejel muži obě nohy, zraněný si sám zavolal záchranku

V Měšicích u Prahy se srazilo na přejezdu nákladní auto s vlakem (17.5.2016).

Těžká zranění utrpěl muž, kterému v Zákupech na Českolipsku přejel vlak obě nohy. Samotný střet nikdo z vlaku, včetně...

Další z rubriky

Lidé z liberecké zoo číhali na pytláky, zachránili stovky želvích vajec

Terénní pracovníci liberecké zoo pomohli se zadržením pytláků, kteří převáželi...

Přes dvanáct set vajec ohrožených želv objevili terénní pracovníci z liberecké zoologické zahrady spolu se slovenskými...

Z kraje mizí rozkvetlé louky, sekání a dusíkatá hnojiva vyhání i motýly

Intenzivně sekané louky už nejsou atraktivní jen pro motýly a hmyz, ale i pro...

V Jizerských horách, na Kokořínsku či v Českém ráji už lidé takřka nenajdou louku plnou rozkvetlých květin. Kvůli...

Vlak v Zákupech přejel muži obě nohy, zraněný si sám zavolal záchranku

V Měšicích u Prahy se srazilo na přejezdu nákladní auto s vlakem (17.5.2016).

Těžká zranění utrpěl muž, kterému v Zákupech na Českolipsku přejel vlak obě nohy. Samotný střet nikdo z vlaku, včetně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz