Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prstoseky, vysmívala se v minulém století Evropa obci v Českém ráji

  19:08aktualizováno  19:08
Byl to příběh, který nechvalně proslavil Rovensko po světě. Majitel autodopravy Ladislav Brož začal v roce 1924 páchat pojistné podvody, na jejichž konci byly požáry domů i aut a useknuté prsty na ruce. Složité vyšetřování trvalo devět let. A obci přinesl i hanlivé přezdívky, mezi nimi i Prstoseky.

Rovensko v dobách dávno minulých. | foto: archiv Rovenska pod Troskami

Lavinu pojišťovacích podvodů spustil experimentem na vlastní osobě. „Za palec pravé ruky mu pojišťovna vyplatila 70 tisíc korun, za které pořídil nový vůz a stal se autodopravcem. Zcela ‚náhodou‘ přijde v budoucnu ještě o tři automobily. I jejich ‚ztráta‘ byla pojišťovnou velmi slušně oceněna,“ říká Kateřina Matysová, místní knihovnice, která při pořádání starých kronik a dobového tisku, na polozapomenutý příběh narazila.

Postupem času Ladislav Brož, v tisku nazývaný vrchní zapalovač nebo také předseda zapalovací komise, kolem sebe soustředil skupinu akčních pomocníků.

Na objednávku a za slušnou provizi z vyplacených částek ochotně plnili přání všech občanů, kteří si přáli zbohatnout i za cenu ztráty domova či zmrzačení.

Na amputaci prstů dokonce vymyslel vlastní strojek. Mašinu, která sprovodila ze světa desítky prstů, si prý chtěl nechat i patentovat

Sugestivní agitátor získal slušný počet zákazníků

Brož působil na lidi velmi sugestivně. O výhodách, které přineslo sjednání pojištění a následné založení požáru nebo useknutí prstu, mluvil velice otevřeně a nadšeně na veřejnosti a v hostincích, kde se mu dařilo získat slušný počet zákazníků. Ti se nechali pojišťovat na vysoké obnosy.

Požáry naplánoval sám a vykonal za pomoci kumpánů. Měl na tuto činnost monopol a zle se vypořádal s každým, kdo by se chtěl tohoto ‚podnikání‘ účastnit na vlastní pěst.

„U každého takového požáru asistoval Brož. Ne však proto, aby se zúčastnil prací záchranářských, nýbrž aby se postaral, aby to, co k shoření bylo předem odsouzeno, také skutečně shořelo,“ uvádějí dobové Pojizerské listy, které se kauzou zevrubně zabývaly.

Prsty se sekaly v lese na pařezu

Brožovy podvody zabraly a nejen Rovenští se dali u něho hromadně pojišťovat proti úrazu, nebo požáru. „Pak už jako ovečky kladli svoje ruce v lese na pařez, aby u jedné z nich jim Brož jeden, nebo dva prsty pomocí svého vynálezu usekl, nebo aby za jeho řízení kumpán Hanzl stavení někomu zapálil,“ popisuje dobový tisk.

Jak přibývala v Rovensku a okolí spáleniště a lékaři měli stále více práce se zmrzačenými končetinami, začalo bezpečnostním orgánům docházet, že tam není něco v pořádku.

Úmorná denní i noční práce četníků turnovských, rovenských a vyskeřských, ale i pražských detektivů, byla nakonec korunována úspěchem. Kromě Brože putovalo do vazby i jeho devět zaměstnanců a postupně četníci přidávali další obvinění.

Nechyběla padělatelská dílna

Přitom se podařilo odhalit i padělatelskou dílnu na pěti, deseti a dvacetikorunové mince. Na jejich výrobu si Brož a jeho komplicové přáli založit akciovou společnost, ale četnictvo bylo rychlejší.

Maloměsto v Českém ráji.

Brož a jeho skupina stanuli před Krajským soudem v Mladé Boleslavi v listopadu 1933.

Šéf pojišťovacího gangu byl odsouzen do těžkého žaláře na tři léta, ostatní osoby, pět mužů a jedna žena, odešli od soudu s trestem odnětí svobody od tří měsíců do dvou let s povinností nahradit škodu. Ostatní byli osvobozeni pro nedostatek důkazů.

Ctihodné město a zejména jeho zastupitelé byli celým případem velice zahanbeni. Posměch, který směřoval do Rovenska z celého státu a Evropy, velmi bolel.

Články v novinách se předháněly v ironii a vymýšlení trefných přezdívek na městečko a jeho obyvatele.

Na poštovní obálky se leckdy již nepsalo Rovensko, ale Prstoseky a Rovenským se říkalo prstosekáři či lichoprstníci, bez ohledu na skutečnost, jestli byli vlastníky všech prstů, nebo ne.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Další z rubriky

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Lidem vadí kouř a zápach z továrny. Nic neporušujeme, tvrdí její šéf

Jednatel firmy Likto René Chrastecký se brání výtkám, že provoz škodí životnímu...

Lidé peticí bojují proti provozu liberecké firmy Likto. Stěžují si na zápach a kouř. Firma to však odmítá.

Najdete na iDNES.cz