Na katastru v Liberci se objevila falešná kupní smlouva týkající se převodu nemovitosti. Nechybělo ani notářské ověření podpisu. (ilustrační snímek)

Na katastru v Liberci se objevila falešná kupní smlouva týkající se převodu nemovitosti. Nechybělo ani notářské ověření podpisu. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Další podvodník zfalšoval údaje v katastru, oběť málem přišla o dům

  • 21
Podvodník málem připravil nic netušícího majitele o rodinný dům v Liberci, dalšího o pozemek v Mladé Boleslavi. Zaútočil totiž na katastr nemovitostí. Vlastníci se o podvodu dozvěděli až v momentě, kdy už jim nemovitosti nepatřily.

Podvodník alespoň v první fázi uspěl díky zfalšovaným údajům vloženým do katastru nemovitostí a falešnému notářskému ověření podpisu. V rámci Libereckého kraje jde o dosud nevídaný podvod, v Česku to bohužel nová situace není (o tom, jak pracují podvodníci, čtěte například zde).

Pokud by se nenechavci podařilo převody dotáhnout do konce, způsobí škodu za 11,7 milionů korun, což je hodnota oceněných nemovitostí.

Oba případy skončily happy endem, podvodníkovi se už totiž nepodařilo nemovitosti po změně majitele na katastru převést na někoho jiného. Majitel ve spolupráci s pracovníky katastru nemovitostí a policií zastavili podvodníka pět minut před dvanáctou.

„Podvod byl velmi zdařilý. Faktem je, že jsem se s takovým útokem na něčí vlastnictví ještě nesetkal,“ uvedl krajský státní zástupce Miloš Klátik.

Krajské státní zastupitelství podezřívá z podvodu ani ne třicetiletého muže z Novoborska. Letos v lednu na něj byla podána u krajského soudu v Liberci obžaloba.

Pachateli hrozí až desetileté vězení

Před soudem se bude zpovídat z podvodu a padělání a pozměňování veřejné listiny. Hrozí mu pět až deset let vězení. Obžalována je i jedna právnická osoba.

V jednom případě se obžalovaný muž k podvodu přiznal, na druhém skutku se podle své výpovědi podílel. Oba případy se staly v krátkém rozmezí podzimu 2012. Na katastru v Liberci se objevila falešná kupní smlouva týkající se převodu nemovitosti. Nechybělo ani notářské ověření podpisu.

I když bylo vše zfalšované, katastrální úřad zaevidoval nového vlastníka. Několik dní nato se falešná smlouva objevila i u katastrálního úřadu v Mladé Boleslavi.

Katastrální úřady měly jen velmi malou šanci podvod odhalit. K provedení vkladu do vlastnického práva jim byly předloženy kupní smlouvy, které vypadaly velmi věrohodně, nechybělo notářské ověření podpisů.

„Pokud je předložen notářsky ověřený podpis, žádný orgán nebude zpochybňovat, že je špatný. Žádnému orgánu nezbývá než brát to ověření za správné,“ upozornil na úskalí téměř zdařilého podvodu státní zástupce Klátik.

Štěstí v poslední chvíli

Obrovským štěstím ale bylo, že první podvedený úřad o změně informoval také původního majitele. Dopis došel, přestože se podvodník snažil úřad splést špatnou doručovací adresou. Původní majitel a notářka se pak obrátil na policii, která rozjela trestní řízení.

Majitel se začal bránit i u civilního soudu. Podařilo se tak včas zabránit tomu, aby byly nemovitosti převedeny na další osobu. Majiteli by se potom už pravděpodobně nepodařilo získat majetek rychle zpět.

Oba vlastníci se poté domohli ochrany také u civilních soudů, které rozhodly, že ke změně vlastnického práva ve skutečnosti nedošlo.

„Díky doslova mravenčí práci policie se za spolupráce jiných katastrálních úřadů podařilo najít souvislost mezi oběma případy a tyto objasnit. Nebezpečnost jednání byla vskutku obrovská,“ přiblížil státní zástupce Klátik.

Případ byl složitý i v tom, že v první fázi jednaly za kupujícího i jiné osoby. Z podvodu podezřelý muž stál až v „další řadě“. Získat důkazy, které obstojí před soudem, tak bylo velmi složité.