Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

‚Podzemní‘ vesnička u Liberce budí rozpaky. Je to satelit, tvrdí architekti

  14:00aktualizováno  14:00
Lidé budou bydlet pod zemí. V rámci Libereckého kraje zcela netradiční koncept rodinných domů zapuštěných do země vzniká v Mníšku u Liberce. Na samé hranici CHKO Jizerské hory, od které ji dělí jen silnice.

Soubor 25 rodinných domů vyroste na kraji Mníšku. První domy začne firma předávat do užívání v prosinci. | foto: Konhefr

Proto se k projektu nemuseli vyjadřovat ochranáři. Podle Jiřího Huška z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR se však podobné soubory domů do české krajiny nehodí.

Fotogalerie

„Domy stojí oficiálně mimo CHKO a nedávali jsme stanovisko. Ale obecně řečeno, zastavování volné krajiny těmito developerskými projekty ve formě soustředěných sídelních útvarů je podle mě nešťastná věc. V české krajině není v pořádku,“ míní Jiří Hušek, ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Podle něj má původní zástavba individuální venkovský charakter. „Byla vázaná na stávající strukturu dané obce. Tohle jsou ale nové umělé útvary, odlišné od původních obydlí,“ míní Hušek.

Autorem domů je architekt Michal Hlaváček, několikanásobný držitel ocenění Stavba roku. Soubor 25 rodinných domů vyroste na kraji obce v místě zvaném Na Americe přesně do roka. Jan Konhefr, jednatel firmy, která domy postaví, ale odmítá, že půjde o klasický satelit. Domy podle něj budou mít zcela netradiční vzhled i řešení.

Domy jsou v kraji novinkou

„Domy zapuštěné v zemi jsou stále v rámci Libereckého kraje novinkou. V Mníšku nenarušují krásnou přírodu a zapadají do ní,“ je přesvědčen Jan Konhefr. „Měli jsme na paměti, abychom zachovali krajinný ráz,“ odmítá Konhefr názor, že komplex nezapadne do okolní krajiny. Pět domů bude zcela zapuštěno v zemi. Ostatní domy budou polozapuštěné, kdy jedno obytné podzemní podlaží vystoupí nad terén.

První domy začne firma předávat do užívání 15. prosince, poslední příští rok v srpnu. Zatím je prodáno 14 domů. Jejich majitelé za ně dají 6,4 až 7 milionů korun včetně daně a pozemku.

„Měsíční náklady jsou šest až osm set korun. Domy totiž mají výrazné akumulační vlastnosti. Díky nim později topíte a dříve vypínáte topení. V létě se zase pomaleji oteplují,“ zmínil Konhefr výhody domů.

Podle starosty Mníšku proti novému komplexu domů lidé nebrojí. „Projekt se mi líbí, myslím, že jsou domy vkusné a nebudou rušit okolí. Nemyslím, že budou působit jako klasický satelit. Pro nás to bude mít i ekonomický přínos, napojí se na obecní kanalizaci a vodovod. Podmínkou bylo, že firma na své náklady vybuduje chodník,“ řekl starosta Mníšku Roman Slezák.

Je to satelit, míní architekti

MF DNES požádala o názor na budovaný soubor domů liberecké architekty. Ti naopak nový urbanismus obce kritizují. „Ze situace je patrné, že si to hraje na dům spojený s přírodou, ale ve výsledku je to obyčejný satelit se všemi svými neduhy. Vzniká soustředěný urbanismus, odlišný od původní rozvolněné zástavby. S vesnicí to už nemá nic společného. Dobré je, že se to snaží pracovat s terénem,“ zhodnotil projekt Jiří Janďourek z architektonického ateliéru Atakarchitekti.

„Soubor domů je čistě developerská záležitost s veškerou její plochou estetikou a agresivitou. Bohužel se jedná o satelitní charakter zástavby,“ míní zase o vizualizacích Alena Mičeková z architektonického ateliéru Petra Stolína.

„Cílená klientela je tu jasně rozpoznatelná a definovatelná. Z prezentací je to ta, co docení bezprostřední dosah golfového hřiště nebo rychlostní komunikace Liberec–Praha. Je to pochopitelně obchodně orientovaný projekt,“ dodala Mičeková.

Autor:Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Další z rubriky

VIDEO: Byl symbolem problémů Tanvaldu, teď jde dům hrůzy k zemi

V Tanvaldu začala ručním rozebíráním střechy a krovů demolice takzvaného domu...

Z Tanvaldu postupně mizí jeho nechvalně proslulý symbol, zchátralý dům v Žákově ulici v sousedství autobusového...

Bazén je v havarijním stavu, vydržet musí ale ještě dva roky

Velkým problémem bazénu je desítky let stará vzduchotechnika.

Není tam snad nic, co by nebylo v havarijním stavu nebo se k němu neblížilo. Zatímco návštěvníci plaveckého bazénu v...

Věznice ve Stráži láká nové dozorce na náborový příspěvek i rekreaci

Ředitel věznice ve Stráži pod Ralskem Ladislav Blahník má problém sehnat lidi....

Nízká nezaměstnanost způsobuje problémy také ve vězeňství. I na dříve lukrativní profese jako je strážný nebo dozorce...

Najdete na iDNES.cz