Nemocnice v ohrožení: Tanvaldu hrozí, že přijde o lůžka na interně

  14:00aktualizováno  14:00
Většinu nemocnic v Libereckém kraji čekají do tří let změny. Například tanvaldská má úplně přijít o akutní lůžkovou péči. Šéfové nemocnic však mnohdy o nových plánech pojišťoven ani nevědí.

Například v Tanvaldě pojišťovna nepočítá s internou. (ilustrační snímek) | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

S náhlým zánětem slepého střeva si napříště v tanvaldské nemocnici patrně nepoležíte. Pojišťovna totiž nepočítá s internou. Vyplývá to z dokumentu, podle kterého nastane v nemocnici "útlum akutní lůžkové péče". Změny ve struktuře se do tří let dotknou většiny nemocnic v kraji. Ty ale o změnách často nevědí.

Tanvaldská nemocnice by tak patřila do skupiny dvanácti nemocnic v zemi, ze kterých zmizí akutní lůžková péče.

"Naší představou je, že by to byla nemocnice, která by se zabývala následnou péčí. Neřešily by se tam akutní záležitosti. Od prvního ledna se ale ještě nic nezmění," nastínil ředitel regionální pobočky VZP pro Liberecký a Ústecký kraj Petr Veselský.

Šéf nemocnice: Je v tom trochu chaos

Protože ale ještě většina nemocnic nemá smlouvy na příští rok, neví, jakou péči jim pojišťovny zaplatí.

"Rozhodně tanvaldská nemocnice není rušena. Naopak, intenzivně jednáme s pojišťovnami o spektru péče, v jakém složení bude pro daný region nejpříznivější," uvedla Dagmar Dvořáková, mluvčí společnosti Mediterra, která tanvaldskou nemocnici vlastní.

A paradoxně provozovatel tanvaldské nemocnice s internou stále počítá, aby zajistil potřeby pacientů z regionu.

"V posledních měsících jsme do nemocnice investovali v řádu desítek milionů korun. Abychom zlepšili prostředí a zmodernizovali lůžkový fond. Pokud se pro pacienty něco změní, tak v tom pozitivním," je přesvědčena mluvčí Dvořáková.

Chirurgie bude jen ambulantní

Nemocnice už na konci roku rušila lůžka na chirurgii. Po dohodě s pojišťovnami chirurgii nadále provozovala jen v ambulantní formě.

"Snížil se také počet lůžek na interně i na jednotce intenzivní péče. Už tenkrát jsme se o pacienty z této oblasti museli postarat. Měli jsme s tím a stále máme určité potíže, ale zvládáme to. Zvládli bychom to i v případě, že by se v Tanvaldu rušila další místa," uvedl ředitel jablonecké nemocnice Vít Němeček.

Jablonecká nemocnice má podle jeho slov se zdravotními pojišťovnami podepsanou dohodu, že zůstane stejný počet akutních lůžek i lůžek následné péče. V dokumentu, který má iDNES.cz k dispozici, se ale píše, že se u tamní nemocnice počítá s částečnou změnou struktury.

"Jedinou změnu tak představuje naše dohoda o tom, že navýšíme počet lůžek na anesteziologicko-resuscitačním oddělení z pěti na šest," je přesvědčen ředitel Němeček.

Jako chaos a strašení pacientů i zdravotníků. Tak mluví o nových krocích zdravotních pojišťoven v Libereckém kraji ředitel Panochovy nemocnice v Turnově Tomáš Sláma.

Může dojít k ničení konkurence mezi nemocnicemi

"Žádná se na nás neobrátila, jejich koncepce se pořád mění a nerozumím jim," prohlásil Sláma. "Když se rozhodnou, že na některou péči nepodepíšou s nemocnicemi smlouvy, diktují pacientům, kam musí jít. Omezují jejich svobodný výběr a ničí konkurenci mezi nemocnicemi."

Podle Slámy by se neměly rušit ani nemocnice, ani oddělení v nich, ale zdravotní pojišťovny. "Na co jich tolik živíme i s jejich nesmyslným a nekompetentním administrativním aparátem, když by stačila jedna, a ušetřily by se miliardy korun ročně?" ptá se Sláma.

V Turnově se pro změnu počítá se střednědobou smlouvou se změnou struktury. Ředitel ale neví, proč by turnovská nemocnice měla měnit strukturu svých služeb.

"Jsme všeobecnou nemocnicí se svým místem na slunci a sloužíme oblasti s více než čtyřiceti tisíci obyvateli. A budeme se samozřejmě pojišťoven ptát, co zase vymyslely. Pochybuji ale o jejich zodpovědnosti. Je přece nepřijatelné, abychom od nich ještě teď, na konci října, nedostali smlouvy na příští rok. Copak za námi mohou na poslední chvíli přijít a poručit - podepiš, nebo s tebou žádnou smlouvu neuzavřeme?," uzavřel Sláma. Liberecký kraj zastupuje v republikové asociaci nemocnic a za ODS se dostal do krajského zastupitelstva.

Autor:

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Na Tanvaldském Špičáku mají tichá sněžná děla a rovnější parkoviště

V příští zimní sezoně využijí lyžaři ve skiareálu Tanvaldský Špičák další...

Čtyři nejmodernější sněžná děla přibyla ve skiareálu Tanvaldský Špičák v Jizerských horách. „Nová sněžná děla nám...

Kvůli pádu zdi školy bude v Jablonci uzavřena Podhorská ulice

Ilustrační snímek

Během rekonstrukce jedné z budov Střední školy řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou se zhroutila část cihlové zdi v...

Najdete na iDNES.cz