Je povinné odevzdat zlatý poklad ze zahrádky? Hlásit nález se musí

  • 100
Odevzdat staré mince nalezené v zemi, nebo si je ponechat? Takové dilema řešila žena z Horního Polubného v Jizerských horách, když při sekání trávy na své zahradě našla zlaté investiční čtyřdukáty. Odevzdala je a podle právníka i policie tak splnila svou povinnost. Mezi čtenáři to ovšem vzbudilo debatu.

„Paní má právo si mince nechat,“ tvrdil Radek Novotný v diskusi pod článkem o nálezu „zlatého pokladu“ a přidal argumenty i s konkrétními paragrafy občanského zákoníku.

Rovněž další vysoce hodnocený příspěvek se pozastavil nad tím, že by byla povinnost „vykopávku“ z vlastní zahrádky odevzdávat. „To už snad státu patří i jablka, co mi padají na zahradě se stromů?“ ptal se diskutér nevěřícně.

Podle libereckého právníka Ladislava Novotného se žena zachovala jednoznačně správně.

„Nálezce je povinen nález odevzdat na obecní úřad v místě, kde k němu došlo. Obec se pak v zákonné lhůtě snaží nalézt vlastníka. Po této lhůtě věc propadá obci a nálezce má nárok na nálezné,“ říká právník Ladislav Novotný.

„Pokud by si žena nález ponechala, dopouštěla by se protiprávního jednání, které může být kvalifikováno i jako trestný čin zatajení věci,“ upozornil Novotný. S tím souhlasí i krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Podle ní pak takovému člověku hrozí až roční vězení.

Právník ale zároveň upozorňuje na to, že pokud se jedná o zakopanou věc, řeší ji občanský zákoník.

Ohlásit nález obci se musí, ale nálezci se může vrátit

Odkazuje na paragraf 1064, který v prvním odstavci říká, že když není zřejmé, komu skrytá věc patří, oznámí nálezce její nalezení vlastníkovi pozemku a obci, na jejímž území byla nalezena.

Druhý odstavec zároveň říká, že když skrytá věc nepřipadne podle jiných právních předpisů do vlastnictví státu, kraje nebo obce, ujedná si nálezce s vlastníkem pozemku, kdo z nich si věc ponechá a vyplatí druhému polovinu ceny věci.

„Pokud by byly splněny zákonné podmínky podle paragrafu 1064 odstavce dvě občanského zákoníku, mohl by celý nález připadnout i nálezci. V tomto případě je nálezce a vlastník pozemku jedna osoba,“ řekl právník Novotný.

V Kořenově, do nějž Horní Polubný patří, už mají ohledně pokladu velmi živo. „Dneska je tady kolem toho pěkné haló,“ uvedl v pátek starosta Luboš Marek. „Lidi se o poklad živě zajímají.“

Na obecním úřadě už mince nejsou

Původně byly nalezené mince na kořenovském obecním úřadě. „Už nejsou, nechceme riskovat. Ostatně, jednou už jsme obecní úřad vykradený měli. Ukryli jsme je na bezpečné místo,“ řekl starosta.

Nálezkyně hrst mincí našla na zahradě svého domu, bývalé hájovny, už na počátku června. Proč je kolem pokladu takové živo až teď?

„Z obce mi ani nedali za ty dva měsíce vědět, že by to u nich měli uložené. A přitom se tady známe, stačilo by říct. Proto jsem na tento případ chtěla teď upozornit, aby se to třeba nějak neututlalo,“ říká Alena Krištofová, nálezkyně pokladu.

Šlo o zlaté investiční čtyřdukáty ražené vídeňskou mincovnou od roku 1920 do dnešních dní. Nefungují jako oběživo, ale jako obchodní mince, do nichž lidé investují své peníze. Čtyřdukáty se v minulosti dávaly jako dárek novorozencům do kolébky.

„V téhle hájovně asi nikdo bezvýznamný nebydlel, vždyť ji prý mají na obraze i na sychrovském zámku,“ přemítá žena nad tím, kde se na její zahradě zlaté peníze vzaly. „Možná na místo, kde poklad byl, vysadím keř nebo stromek. Na památku.“

,