Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Benzin může z čarodějnic udělat peklo. Ukázali to pokusem liberečtí hasiči

  9:15aktualizováno  9:15
Čarodějnické vatry nadopované benzinem se mohou stát osudovými pro ty, kteří je lehkovážně zapalují. Hrozí, že uvolněné výpary vybuchnou a člověka pohltí plameny. Liberečtí profesionální hasiči provedli před letošní filipojakubskou nocí pokus. Hasič vhodil zblízka sirku do hranice zalité benzinem.

Pokus s hranicí dřeva polité benzinem, který provedli liberečtí profesionální hasiči. | foto: HZS Libereckého kraje

"Měl nehořlavou výstroj a dýchací přístroj," řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdenka Štrauchová. "Pokud by na jeho místě byl někdo v normálním oblečení, skončil by určitě v nemocnici s vážnými popáleninami."

Podle Štrauchové existují na internetu návody, jak zapalovat vatry pokropené hořlavinami. "Žádný z nich není bezpečný," upozornila Štrauchová. "Výpary z benzinu explodují naprosto nevyzpytatelně."

Hasiči varují rovněž před tím, aby se do čarodějnických hranic přidávaly plechovky se zbytky barev, chemikálií nebo sprejů. "Pálení nepřírodních materiálů zákon přísně zakazuje," dodala Štrauchová. "Mezi nebezpečné zlozvyky patří také vatry s pneumatikami."

Minulost? Desítky litrů nafty a benzinu

Čarodějnické vatry však neohrožují ovzduší a lidské zdraví zdaleka tak hodně jako před třiceti nebo čtyřiceti lety. Tehdy stávaly ve vesnicích a městech klidně i desetimetrové hranice, kam lidé navezli všechny své odpady - od ojetých automobilových gum přes pohovky až po stará nalakovaná okna.

Dobrovolní hasiči pak vatry zalévali desítkami litrů benzinu a nafty, aby se vůbec rozhořely. "Z dětství si na to sama pamatuji," prohlásila Štrauchová. "Teď se však něco takového snad už neděje. Myšlení lidí se hodně změnilo."

Čarodějnická hranice teď vypadá většinou tak, jak ji na středu 30. dubna chystá Spolek přátel Ostašova s dobrovolnými hasiči. "Bude mít něco přes dva metry," prozradila předsedkyně spolku Pavla Haidlová.

"Hasiči naskládají na svém cvičišti dřevěná polena do čtverce a mezi ně naházejí drobnější větve. Do vatry zapíchnou čarodějnici, kterou udělají děti."

Letos je díky častým dešťovým přeháňkám a bouřkám zem hodně vlhká, a tak není tak velké riziko, že by od čarodějnických hranic vznikly požáry. "Vatra by ale měla stát nejméně padesát metrů od lesa nebo od domů," upozornila Štrauchová.

Každoroční dohašování ohnišť

"V opačném případě by odletující jiskry mohly zapálit střechy. Zvláště tehdy, pokud by hranice byla vysoká a foukal by silný vítr."

Podle mluvčí nevyjížděli hasiči v posledních letech během poslední dubnové noci k žádnému požáru zaviněnému "pálením čarodějnic". Každoročně však druhý den dohašují ohniště, ponechaná svému osudu a nezalitá vodou.

Všichni, kdo během filipojakubské noci ohrozí ohněm okolí, se vystavují nebezpečí pokuty ve výši až dvacet tisíc korun. Pokud zaviní požár, může být pokuta ještě o pět tisíc korun vyšší. Spolky, podnikatelé nebo firmy musí o pálení čarodějnic informovat profesionální hasiče na telefonním čísle 950 471 111 nebo jim podat zprávu přes formulář, umístěný na stránkách www.hzslk.cz.

Zabrání tak planým výjezdům. Pakliže oheň neohlásí, vystavují se nebezpečí pokuty až půl milionu korun. Jednotlivci nemají povinnost oznamovat pálení svých soukromých vater. Pokud však dají hasičům vědět, udělají jen dobře.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Hledání hub je po suchém létě loterií. Pokud rostou, tak jen u potoků

Snímek z tříhodinové takřka marné výpravy do lesů na Tanvaldsku.

Úmorné sucho odrazuje houbaře od chození do lesa. Kdo to zkusí, často se vrací s prázdnou. Takřka jedinou šancí najít...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Najdete na iDNES.cz