Pořadatelům šampionátu v Liberci šéfovala někdejší slavná lyžařka Kateřina Neumannová.

Pořadatelům šampionátu v Liberci šéfovala někdejší slavná lyžařka Kateřina Neumannová. | foto: ČTK

Zase to prokleté MS v lyžování. Liberci opět hrozí pětimilionová pokuta

  • 15
Bude tomu už pět let, co se konalo v Liberci lyžařské mistrovství světa. Pachuť po něm ale zůstává dodnes. Pětimilionovou pokutu za dělení zakázek souvisejících s budováním sportovního areálu Ještěd udělil Liberci Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Věcí se nyní začne zabývat Nejvyšší správní soud.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil pokutu loni v červnu. Krajský soud v Brně pokutu počátkem listopadu zrušil. Úřad se ale nevzdal a podal stížnost proti jejímu zrušení k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten se proto případem bude nyní zabývat.

Pětimilionová pokuta se týkala sedmadvaceti tendrů souvisejících s budováním sportovního areálu Ještěd.

Zakázky téměř za sedm set milionů korun získaly tehdy společnosti Strabag, Syner, oaza-net, Eurovia CS, Regionální stavební a Elproinvest. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže se město dopustilo zejména nezákonného dělení zakázek. Tím se Krajský soud v Brně ale vůbec nezabýval.

"Věc komplikuje skutečnost, že Liberec coby zadavatel veřejných zakázek měl svým postupem porušit dva zákony o veřejných zakázkách," uvedl soudce krajského soudu David Raus.

Podle něj úřad nerozlišil správně mezi situací, kdy zadavatel vůbec zadávací řízení nevypíše, a situací, kdy řízení sice uskuteční, ale zvolí jeho nesprávný druh. Úřad se sice nedostatky svého rozhodnutí snažil odstraňovat vydáním opravného usnesení, to však podle Rause nebyl správný postup.

Úřad zkoumal například zakázku na vybudování zázemí pro sportovce, rekonstrukci věže pro rozhodčí nebo osvětlení skokanských můstků.

Liberec měl původně zaplatit celkem šest a půl milionu korun. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže jednotlivé zakázky rozdělil do více řízení.

Ekonomický náměstek liberecké primátorky Jiří Šolc v případu několikamilionové pokuty před časem uvedl, že město zasáhl bumerang, který vypustilo minulé vedení města. 

Nemohli jsme postupovat jinak, tvrdí exprimátor

V čele města stál v době, kdy se mistrovství připravovalo, Jiří Kittner. Podle jeho vyjádření jiná možnost než zakázky rozdělit nebyla.

"Trvám na tom, že jsme neměli jinou možnost než postupovat tak, jak jsme postupovali. Pokud bychom udělali to, co chtěl úřad, tedy vypsali dvě velké zakázky, žádné mistrovství by nebylo. Nestihlo by se," komentoval Jiří Kittner zprávu o pokutě.

Podle občanského sdružení Oživení je dělení zakázek v českých městech časté. "Nezáleží na časové tísni zadavatele. Ze zákona nesmí rozdělit předmět zakázky na několik menších," domnívá se Martin Kameník z občanského sdružení Oživení, které sleduje zadávání veřejných zakázek a brojí proti klientelismu.

"Mohou za tím stát praktické motivy, ale i korupční motivy, protože je tam menší transparentnost a nulová kontrola."

Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo od 18. února do 1. března 2009. Z veřejných zdrojů šly na jeho uspořádání a vybudování sportovišť přes dvě miliardy korun - ze státního rozpočtu téměř miliarda a půl, z rozpočtu Liberce asi čtyři sta milionů a Liberecký kraj přidal 165 milionů.

Organizační výbor hospodařil s rozpočtem přes 632 milionů korun, šampionát ale zejména kvůli nízké návštěvnosti skončil s dodnes nevyřešenými dluhy.

,