Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zaplaťte sedm milionů, pokutuje ministerstvo Liberec kvůli opravě lázní

  11:50aktualizováno  11:50
Ministerstvo financí uložilo kvůli rekonstrukci městských lázní Liberci sedmimilionovou pokutu. Vyhodnotilo totiž, že se město mohlo dopustit diskriminace, když ve výběrovém řízení požadovalo od stavebních firem předchozí zkušenosti s přestavbou památkově chráněné budovy.

Rekonstrukce městských lázní a přestavba bazénu vedly před třemi roky k rozpadu radniční koalice. | foto: MAFRA

Přestavbu libereckých lázní po celou dobu provázely potíže a liberečtí politici si s ní užili své. Dlouhou dobu se řešilo, zda byla předražená, nebo ne, nekonečně se přetřásala účast či neúčast Syneru na stavebních pracích, a když už konečně všechno utichlo, vracejí se lázně do hry znovu.

Ministerstvo financí se totiž rozhodlo udělit Liberci pokutu. Důvodem je diskriminační požadavek na firmy ucházející se před lety ve výběrovém řízení o tuto rozsáhlou zakázku.

„Rekonstrukce libereckých lázní byla jedním z největších a nejkomplikovanějších projektů, který Regionální operační program Severovýchod uskutečňoval. Dotace dosáhla více než tří set milionů korun. Během přestavby byl zcela změněn účel užívání celé stavby. Z původního lázeňského objektu se stala oblastní galerie. Navíc se jednalo o kulturní památku,“ připomněla Silvie Špryňarová, mluvčí programu Severovýchod, který pro stavbu lázní dotaci zajišťoval.

Proto se ve výběrovém řízení na dodavatele stavby objevil požadavek, aby měl zkušenosti s realizací jiné památkově chráněné stavby zapsané v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek České republiky.

„Podle našich pracovníků i externích kontrolorů a expertů byl zcela oprávněný. Neshledávali jsme v něm s ohledem na rozsah a charakter stavby žádný diskriminační charakter,“ říká mluvčí.

Žádné pochybení neshledal ani Úřad na ochranu hospodářské soutěže, který se projektem taktéž zabýval. „Úřad navíc oslovil všechny uchazeče o veřejnou zakázku, kteří si vyzvedli zadávací dokumentaci, avšak následně nepodali nabídku a všichni dotázaní uvedli, že nepodali nabídku z kapacitních a jiných organizačních důvodů,“ dodává Špryňarová.

Korytář: Problému jsem si nevšiml

Nadřízeným Regionálního operačního programu Severovýchod je však Ministerstvo financí. A audit ministerstva, který následně projekt na přestavbu libereckých lázní kontroloval, dospěl k závěru, že se o diskriminaci mohlo jednat. „Proto byla městu vyměřena v souladu s předpisy korekce ve výši pět procent na výdaje související s veřejnou zakázkou na stavební práce.“

Kolik peněz to přesně činí? Mluvčí Špryňarová nechtěla přesnou částku uvádět s odkazem na fakt, že není snadné ji přesně vypočítat.

Zná ji ale Jaroslav Tauchman z Krajského protikorupčního pracoviště. „Jde o necelých 7,2 milionu,“ uvedl Tauchman. „Konkrétně na bod týkající se kvalifikace památkové rekonstrukce jsme už dříve upozorňovali. Je to další ze zavádějících kritérií, které mělo přispět k tomu, aby zakázku získala konkrétní firma.“

Novopečený náměstek pro ekonomiku a strategický rozvoj na libereckém magistrátu Jan Korytář zprávu o pokutě neuvítal zrovna s nadšením.

„Těch pět procent je sice nejnižší možná sazba, kterou jsme mohli dostat, ale radost z toho nemám. Bude to jedna z věcí, na kterou se podíváme. Pokud to je tím, že podmínky byly diskriminační, je třeba prověřit, zda šlo o zájem, nebo nedbalost. A zjistit, kdo je za to odpovědný,“ prohlásil Korytář.

Právě on zakázku na přestavbu lázní systematicky kritizoval. „Akce lázně obecně nebyla v pořádku. Ale musím přiznat, že zrovna v téhle podmínce jsem si problému nevšiml ani já.“

Rekonstrukce městských lázní a přestavba bazénu vedly před třemi roky k rozpadu radniční koalice. Připravilo ji bývalé vedení radnice s primátorem Jiřím Kittnerem a vypsalo i soutěž na dodavatele.

Nově zvolená reprezentace v čele s Korytářem pak na začátku roku 2011 zakázky vyhodnotila a vyhlásila vítěze, Korytář však odmítl smlouvy podepsat.

Argumentoval dvěma právními posudky a zprávou Transparency International, podle nichž jsou smlouvy pro město nevýhodné. Antimonopolní úřad však pochybení nenašel a Korytáře to stálo primátorské křeslo.
Nejčtenější

Liberec - Slavia 0:0, jen tyč, hostům klesly naděje na obhajobu titulu

Slávista Miroslav Stoch se divý verdiktu sudího Radka Příhody v utkání v...

Ne, kdepak. Slávističtí fotbalisté šlágr 25. kola v Liberci vítězně nezvládli a jejich naděje na obhajobu titulu se po...

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

Vlak v Zákupech přejel muži obě nohy, zraněný si sám zavolal záchranku

V Měšicích u Prahy se srazilo na přejezdu nákladní auto s vlakem (17.5.2016).

Těžká zranění utrpěl muž, kterému v Zákupech na Českolipsku přejel vlak obě nohy. Samotný střet nikdo z vlaku, včetně...

Další z rubriky

Roky tu zela obří díra, teď by na louce v Liberci mohly vyrůst stovky bytů

Ruiny Diagnostickoterapeutického centra stály v Liberci do roku 2014.

Byla to patrně nejdražší díra v republice. Teď má šanci se proměnit ve zcela novou městskou čtvrť s osmi sty byty. V...

Kittner nebude kandidovat na primátora. Zastupitelé lžou a hádají se, říká

Na odchodu Veolie se podle Jiřího Kittnera, předsedy dozorčí rady SVS (na...

O návratu někdejšího primátora ODS Jiřího Kittnera na libereckou politickou scénu se spekulovalo už při posledních...

Děti na hřištích popíjí a fetují. Volejte policii, žádá občany Jablonec

(Ilustrační snímek)

Na hřištích v Jablonci nad Nisou si by si měly hrát děti pod dozorem rodičů. Jenže některá nová hřiště ve městě jsou v...

Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?
Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?

Zeptejte se, jak správně začít.

Najdete na iDNES.cz