Sudafed. Ilustrační foto.

Sudafed. Ilustrační foto. | foto: Celní správa

Polák pašoval 20 kilo léku na výrobu pervitinu. U soudu mu hrozí až 12 let

  • 0
Krajský soud v Liberci začal projednávat případ s Polákem Andrzejem Pawlem Miluchem. Ten měl podle obžaloby loni z Polska do České republiky převézt velké množství Sudafedu, léku obsahujícího pseudoefedrin, z něhož se vyrábí pervitin. Miluchovi hrozí až 12 let vězení.

Celní hlídka osmačtyřicetiletého Poláka v osobním autě zastavila při namátkové kontrole 16. června na kruhovém objezdu v Hrádku nad Nisou, nedaleko státní hranice. Za sedačkami celníci objevili papírovou tašku a kartonovou krabici, ve kterých bylo více než 84 tisíc vyloupaných tablet Sudafedu. Přes 20 kilogramů léků by stačilo k výrobě několika kilogramů drogy.

DALŠÍ PŘÍPADY

Loni v lednu poslal za výrobu pervitinu liberecký soud na tři roky za mříže čtyřiačtyřicetiletého Romana Kafku. Ten drogu nabízel na Jablonecku i Liberecku za použité dámské prádlo a punčocháče.

V červnu 2010 poslal Vrchní soud v Praze Ondreje Gynga na deset let do vězení za to, že způsobil smrt sedmnáctileté narkomanky a poskytl drogy celkem 24 lidem. Pervitinem předávkovaná dívka vyskočila v červenci 2008 ze sedmého patra panelového domu v Jablonci nad Nisou.

Miluch před soudem tvrdil, že jej toho dne v Polsku na tržnici, kde prodával ovoce a zeleninu, oslovil neznámý Čech, který od něj nejprve koupil skříňku, kterou měl v autě. Poté se s ním dohodl, že mu ji převeze k obchodnímu centru Globus v Liberci. Posléze prý ještě odjeli k obchodu v polské Bogatyni, kde Čech nakoupil a do Miluchova auta naložil tašku a zalepenou krabici. Čech pak v autě spolu s dalším mužem odjel.

Za skříňku i převoz věcí měl Polák dostat dohromady 200 eur. Co přesně v tašce a v krabici bylo, prý nevěděl, v tašce pouze viděl asijské instantní polévky.

"Obsah jsem neznal. Když jsem je bral od těch Čechů, nedíval jsem se dovnitř, protože to nebylo moje," řekl před soudem. Tvrdil, že se pak snažil vysvětlit, kam měl zásilku převézt. Celníci na to nereagovali. "Telefonovali a čekali na kolegy," dodal Miluch.

Celníci i tlumočník, kteří na místě byli, před soudem potvrdili, že jim Polák o místě předání řekl. Čekalo se ale několik hodin na příjezd specialistů z Ústí nad Labem.

Celníci Poláka na místo předání tablet nepustili

"My ho nemůžeme pustit, aby někam jel autem sám," řekl jeden z celníků. Miluchovi dokonce několikrát zvonil mobilní telefon, nikdo jej ale nezvedl. "Nemůžu jet s 84 tisíci tablet někam ke Globusu a čekat na někoho, kdo si to převezme. Navíc v označeném autě," dodal jeho kolega.

Ani jednoho z dvojice mužů, kterým měl Miluch v Liberci zásilku předat, údajně nikdy dřív neviděl. To, že by jej mohl někdo zneužít k nelegálnímu převozu, jej prý vůbec nenapadlo. "Neviděl jsem v tom nic podezřelého," odpověděl na dotaz soudu.

Soudce Petr Neumann případ odročil kvůli onemocnění několika svědků. Příští stání se bude konat 9. března.  .

,