Teleskopický obušek (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Policisty na Českolipsku ohlídají kamery, jejich obušky i údery zraňovaly

  • 4
Českolipští policisté používali donucovací prostředky dvakrát častěji než jejich kolegové na Liberecku. Teď je proto ohlídají i ochrání osobní kamery.

Ještě loni totiž správnost použití donucovacích prostředků vzbuzovala u řady zásahů českolipských policistů značné pochyby.

Devět policistů si v souvislosti s nepřiměřeným zásahem vyslechlo obvinění. A případy se dostávají před soudy. Pravomocně zatím skončila jediná kauza. Na odsouzeného policistu, který na služebně zlomil muži čelist, měla tvrdý dopad. Je v podmínce a od policie byl propuštěn.

Policisté nosí čtyřicet kamer

Další kauzy ještě pokračují. Část policistů je zproštěna výkonu služby, část odešla ze služebního poměru, část dál slouží.

Dvojnásobnými počty užití donucovacích prostředků zejména hlídkovou službou na Českolipsku, oproti jiným územním odborům, se nicméně vážně zabývalo vedení krajské policie. A kamery jsou jedním ze zavedených opatření, které mělo Českolipsko v používání donucovacích prostředků vrátit do „normálu“. Správnost zásahů sleduje čtyřicet kamer, které policisté během služby nosí v rámci uniformy.

„Většinu našich kamer jsme převedli na Českolipsko i třeba na úkor Liberecka nebo Jablonecka, protože jsme tam vnímali určité problémy v komunikaci mezi policistou a občanem. Devět stíhaných policistů není úplně ke chlubení. Myslím ale, že se během posledních čtyř měsíců situace zklidnila,“ řekl krajský policejní ředitel Vladislav Husák.

Na začátku ledna se českolipští strážníci pochlubili novým vybavením:

14. ledna 2017

Jen pro představu, za první pololetí loňského roku použili policisté na územním odboru Česká Lípa donucovací prostředky ve 263 případech, Liberec jich měl ve stejném období 92. Českolipsko má přitom zhruba sto tisíc obyvatel, Liberecko přibližně sto sedmdesát tisíc.

Policisté z územních odborů Jablonec a Semily měli v první polovině roku 2015 dohromady 73 zásahů, kdy použili donucovací prostředky. Územní odbor Liberec jich měl 124. I když se všechny tři okresy sečtou, je to méně než 252 zásahů za stejnou dobu na Českolipsku.

Brutalitu dosvědčila kamera na služebně

Výše zmíněného policistu, který zlomil spoutanému muži v chodbě na obvodním oddělení čelist, dopomohla při zbytečné brutalitě usvědčit kamera instalovaná na služebně. Nezaznamenala sice úder, ale chrlení krve v cele předběžného zadržení.

„Důkazní situace byla v tomto případě zcela jasná,“ komentoval skončený případ státní zástupce Martin Tvrdík.

Část obžalovaných policistů českolipský soudce Milan Vencl zprostil obžaloby, protože podle něj nešlo o trestné činy. Ve všech zproštěných kauzách se státní zástupce odvolal. „Jsem přesvědčený o tom, že policisté nedodrželi zásadu přiměřenosti a zdvořilosti. Donucovací prostředky použili neadekvátně,“ vysvětlil svůj postup Martin Tvrdík.

Vedení změnilo systém výcviků

Kamery nejsou to jediné, co pomohlo počty použití síly snížit. Vedení policie změnilo i systém výcviku. Velitelé se rovněž víc zapojují do vyhodnocování použitých donucovacích prostředků. „Situace jde, alespoň podle čísel, do normálu. Použití donucovacích prostředků i těch se zraněním se vyrovnávají ostatním územním odborům,“ míní policejní ředitel Husák.

I podle státního zástupce Tvrdíka změny, které prosadilo vedení policie, přispěly od poloviny roku 2016 na Českolipsku k výraznému poklesu počtu donucovacích prostředků. „Dá se říci, že o šedesát procent,“ vypočítal Tvrdík.

Mnozí obžalovaní policisté u soudu i v rozhovorech tvrdili, že se jich vedení nezastalo. A utrpí práce. „Motivuje nás to akorát k odchodu od policie. Kolegové se budou bát zakročit. Než aby se dostali do problémů, budou se řídit heslem – kdo nic neudělá, nic nezkazí,“ řekl u soudu jeden obžalovaný policista.

„Obavy, že se naši policisté budou bát zakročovat, aby se nestali terčem ataku generální inspekce bezpečnostních sborů, se nepotvrdily,“ tvrdí policejní ředitel Husák.