Policie dopadla muže, který znásilňoval ženy a vyhrožoval jim nožem

  13:50aktualizováno  13:50
Kriminalisté dopadli a obvinili muže z Liberecka z vydírání, loupeží a sexuálních útoků na několik žen. Při většině útoků hrozil ženám zabitím nožem, který jim držel u těla. Muž byl na základě evropského zatykače vydán do Německa, hrozí mu až deset let vězení.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: SXC

Dvaačtyřicetilý muž přepadl a okradl na Liberecku na přelomu let 2017 a 2018 několik žen. Jednu z obětí sexuálně obtěžoval, další znásilnil. Při většině útoků hrozil ženám zabitím nožem, který jim držel u těla.

„Muž si vyslechl obvinění ze zločinů loupeže, vydírání a zvlášť závažného zločinu znásilnění. Nyní se nachází ve Spolkové republice Německo, odkud na jeho osobu obdrželi kriminalisté Evropský zatýkací rozkaz pro sexuální delikt na jejich území,“ sdělila policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Muž přepadával ženy v podchodu i lesíku

Prvním případem se policisté začali zabývat v září loňského roku, kdy se na ně obrátila třiašedesátiletá žena. Tu neznámý muž v tmavém oblečení s kapucí na hlavě přepadl v podchodu silnice I/35 v ulici Žitavská. Po ženě požadoval peníze a mobil.

„Aby umocnil naléhavost svého požadavku, vytáhl nůž s dvaceticentimetrovou čepelí a ženě vyhrožoval zabitím, pokud se o činu někomu zmíní. Následně utekl i s mobilním telefonem,“ přiblížila Suchánková.

O dva měsíce později se na policejní služebnu dostavila devatenáctiletá dívka s oznámením o přepadení.

„Tentokrát neznámý pachatel přepadl dívku v lesíku poblíž liberecké přehrady a zaútočil na ni klackem, který jí přiložil ke krku. Chtěl její mobilní telefon. Poté, co se ho zmocnil, začal mladou dívku osahávat na intimních místech,“ popsala mluvčí. 

Utekl až poté, když začala křičet. Ještě předtím jí ale vyhrožoval smrtí, pokud vše oznámí. „Jedinou informací k popisu pachatele bylo tmavé oblečení a věk zřejmě kolem třiceti let.“

Muž vyžadoval sexuální praktiky

Další případ, který byl nahlášen začátkem prosince loňského roku, se od prvních dvou odlišoval, a to intenzitou jednání pachatele.

Zhruba padesátiletou ženu přepadl maskovaný muž poblíž garáží v ulici U Letky, srazil ji na zem a s nožem v ruce, který jí držel u krku, chtěl vydat peníze a mobil.

„Žena se mu z obavy o život snažila vyhovět, žádala ale vrácení sim karty. To ale útočník podmínil vykonáním sexuální praktiky, v čem vystrašená žena z obavy o svůj život vyhověla. Pachatel následně, opět s výhružkou zabití v případě oznámení přepadení, utekl,“ řekla Suchánková.

Pachatel o sobě dal znovu vědět až za dva měsíce, během února letošního roku. Podle Suchánkové se v tomto případě jednalo o velmi vyhrocené a zavrženíhodné jednání, které musela žena snést a nebyla schopna se mu nijak ubránit.

Ženu agresor středního věku přepadl poblíž Nákupního centra Globus a zatáhl ji za protihlukovou stěnu vedoucí kolem silnice k nákupnímu centru. S nožem v ruce, který ji držel u těla a vyhrožoval zabitím, chtěl vydat peníze a mobilní telefon. Pouze s těmito věcmi se ale nespokojil a ženu ještě opakovaně znásilnil a utekl. Následně podobné útoky na ženy ustaly.

Kriminalisté vydali muže do Německa

„Odhalení muže, který své jednání stupňoval, nebylo nijak lehké, a to jak z pohledu minimálního počtu zanechaných stop, tak i absence detailnějšího popisu útočníka. Kriminalisté proto měli velmi málo indicií k člověku, který útočil v různých časových intervalech a na různých místech v Liberci. Navíc i přes to, že vesměs všem ženám odcizil mobilní telefony, velmi rychle se jich zbavoval,“ zmínila Suchánková.

V době, kdy již měli kriminalisté natipováno, kdo by mohl mít přepadení na svědomí a plánovali jeho zadržení, obdrželi na stejného muže od německých policistů evropský zatýkací rozkaz, a to pro podezření ze spáchání sexuálního deliktu na jejich území.

„Po zadržení podezřelého tak byly zpracovány veškeré procesní úkony, tedy i domovní prohlídka, při níž kriminalisté zajistili osobní věci a doklady ženy ještě z dalšího doposud neobjasněného přepadení, a to z července 2017,“ objasnila Suchánková.

Kriminalisté následně obvinili muže z pěti trestných činů, kterých se měl dopustit na území Liberecka, konkrétně ze zločinů loupeže, vydírání a zvlášť závažného zločinu znásilnění. Následně jej, na základě Evropského zatýkacího rozkazu, vydali do Německa.

Muži z Liberecka hrozí v případě uznání viny před soudem až deset let ve vězení.

Autor:

Nejčtenější

Badatelé objevili štolu, která zřejmě vede k nacistickému testovacímu bunkru

Podzemní kryt a bunkr (Rychnov u Jablonce)

Badatelé, kteří pátrají v Rychnově u Jablonce nad Nisou po podzemním nacistickém testovacím bunkru zbrojní továrny...

Ledař si postěžoval na nízkou mzdu svou i kolegů, ve firmě hned skončil

Osm ledařů se obrátilo se žádostí na zvýšení platů na vedení Sportparku v...

Rolbař libereckého Sportparku, který si za sebe a své kolegy v MF DNES posteskl na podprůměrné platy, u firmy druhý den...

Mozky elektromobilů bude skládat linka z Českolipska, rychleji než lidé

Mechanik firmy Krofian Tomáš Zeman u stroje na výrobu diodových ovladačů...

V dobranovské firmě Krofian vyvinuli 47 metrů dlouhou montážní linku, která bude poloautomaticky skládat proudové...

Umřel tu Cimrman, tornádo zničilo vlak. Blíževedly mají nejkrásnější nádraží

Železniční stanice Blíževedly na Českolipsku (7. listopadu 2018)

Myslíte, že ve 120 letech můžete uspět v soutěži krásy? Nádražíčku v Blíževedlech na Českolipsku se to podařilo....

Výroba v autoprůmyslu se zmenšila, firmy v Libereckém kraji propouštějí

Klimatizační jednotky vyrobené v Densu jsou používány ve vozech značek VW, BMW,...

Několik firem, které vyrábějí komponenty do aut v Libereckém kraji, snížilo výrobu, zastavilo nábor nových pracovníků...

Další z rubriky

Chodci nejsou za tmy vidět, jejich střetů s auty neustále přibývá

Výroba reflexních prvků v chráněné dílně v Hradci Králové

Červená nebo modrá jsou na nic. Ani oranžová není to pravé. Nejlepší je svítivá žlutozelená. Policisté a dopravní...

Auto rozkolísané rychlou jízdou skončilo v kotrmelcích, řidič zahynul

Při dopravní nehodě u Citonic na Znojemsku se zranilo šest lidí, pro těžce...

Vysoká rychlost a nezvládnuté řízení zřejmě stály život řidiče osobního automobilu, který dopoledne havaroval u Mimoně...

Je to příběh o mužích, jejichž rájem je sauna, říká o nové knize Rudiš

Spisovatel Jaroslav Rudiš (2017)

Spisovatel Jaroslav Rudiš, rodák z Turnova, představil v Liberci svoji novou knihu. V rozhovoru pro MF DNES se...

Najdete na iDNES.cz