Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie dopadla muže, který znásilňoval ženy a vyhrožoval jim nožem

  13:50aktualizováno  13:50
Kriminalisté dopadli a obvinili muže z Liberecka z vydírání, loupeží a sexuálních útoků na několik žen. Při většině útoků hrozil ženám zabitím nožem, který jim držel u těla. Muž byl na základě evropského zatykače vydán do Německa, hrozí mu až deset let vězení.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: SXC

Dvaačtyřicetilý muž přepadl a okradl na Liberecku na přelomu let 2017 a 2018 několik žen. Jednu z obětí sexuálně obtěžoval, další znásilnil. Při většině útoků hrozil ženám zabitím nožem, který jim držel u těla.

„Muž si vyslechl obvinění ze zločinů loupeže, vydírání a zvlášť závažného zločinu znásilnění. Nyní se nachází ve Spolkové republice Německo, odkud na jeho osobu obdrželi kriminalisté Evropský zatýkací rozkaz pro sexuální delikt na jejich území,“ sdělila policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Muž přepadával ženy v podchodu i lesíku

Prvním případem se policisté začali zabývat v září loňského roku, kdy se na ně obrátila třiašedesátiletá žena. Tu neznámý muž v tmavém oblečení s kapucí na hlavě přepadl v podchodu silnice I/35 v ulici Žitavská. Po ženě požadoval peníze a mobil.

„Aby umocnil naléhavost svého požadavku, vytáhl nůž s dvaceticentimetrovou čepelí a ženě vyhrožoval zabitím, pokud se o činu někomu zmíní. Následně utekl i s mobilním telefonem,“ přiblížila Suchánková.

O dva měsíce později se na policejní služebnu dostavila devatenáctiletá dívka s oznámením o přepadení.

„Tentokrát neznámý pachatel přepadl dívku v lesíku poblíž liberecké přehrady a zaútočil na ni klackem, který jí přiložil ke krku. Chtěl její mobilní telefon. Poté, co se ho zmocnil, začal mladou dívku osahávat na intimních místech,“ popsala mluvčí. 

Utekl až poté, když začala křičet. Ještě předtím jí ale vyhrožoval smrtí, pokud vše oznámí. „Jedinou informací k popisu pachatele bylo tmavé oblečení a věk zřejmě kolem třiceti let.“

Muž vyžadoval sexuální praktiky

Další případ, který byl nahlášen začátkem prosince loňského roku, se od prvních dvou odlišoval, a to intenzitou jednání pachatele.

Zhruba padesátiletou ženu přepadl maskovaný muž poblíž garáží v ulici U Letky, srazil ji na zem a s nožem v ruce, který jí držel u krku, chtěl vydat peníze a mobil.

„Žena se mu z obavy o život snažila vyhovět, žádala ale vrácení sim karty. To ale útočník podmínil vykonáním sexuální praktiky, v čem vystrašená žena z obavy o svůj život vyhověla. Pachatel následně, opět s výhružkou zabití v případě oznámení přepadení, utekl,“ řekla Suchánková.

Pachatel o sobě dal znovu vědět až za dva měsíce, během února letošního roku. Podle Suchánkové se v tomto případě jednalo o velmi vyhrocené a zavrženíhodné jednání, které musela žena snést a nebyla schopna se mu nijak ubránit.

Ženu agresor středního věku přepadl poblíž Nákupního centra Globus a zatáhl ji za protihlukovou stěnu vedoucí kolem silnice k nákupnímu centru. S nožem v ruce, který ji držel u těla a vyhrožoval zabitím, chtěl vydat peníze a mobilní telefon. Pouze s těmito věcmi se ale nespokojil a ženu ještě opakovaně znásilnil a utekl. Následně podobné útoky na ženy ustaly.

Kriminalisté vydali muže do Německa

„Odhalení muže, který své jednání stupňoval, nebylo nijak lehké, a to jak z pohledu minimálního počtu zanechaných stop, tak i absence detailnějšího popisu útočníka. Kriminalisté proto měli velmi málo indicií k člověku, který útočil v různých časových intervalech a na různých místech v Liberci. Navíc i přes to, že vesměs všem ženám odcizil mobilní telefony, velmi rychle se jich zbavoval,“ zmínila Suchánková.

V době, kdy již měli kriminalisté natipováno, kdo by mohl mít přepadení na svědomí a plánovali jeho zadržení, obdrželi na stejného muže od německých policistů evropský zatýkací rozkaz, a to pro podezření ze spáchání sexuálního deliktu na jejich území.

„Po zadržení podezřelého tak byly zpracovány veškeré procesní úkony, tedy i domovní prohlídka, při níž kriminalisté zajistili osobní věci a doklady ženy ještě z dalšího doposud neobjasněného přepadení, a to z července 2017,“ objasnila Suchánková.

Kriminalisté následně obvinili muže z pěti trestných činů, kterých se měl dopustit na území Liberecka, konkrétně ze zločinů loupeže, vydírání a zvlášť závažného zločinu znásilnění. Následně jej, na základě Evropského zatýkacího rozkazu, vydali do Německa.

Muži z Liberecka hrozí v případě uznání viny před soudem až deset let ve vězení.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Semily koupí Riegrovu stezku. Chtějí pokácet nebezpečné stromy

Riegrovu stezku otevřeli v roce 1909. Takto vypadá v současnosti.

Semily chtějí koupit Riegrovu stezku. Město ji chce získat do majetku u příležitosti 200 let od narození semilského...

Terminál Fügnerova se topí v nedopalcích, pomoci můžou speciální vysavače

Fügnerova ulice je zamořena nedopalky.

Vajglová. Špačková. Nedopalková. Všechna tato jména by se hodila víc pro ulici, jež je v Liberci hlavním dopravním...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Najdete na iDNES.cz