Policisté v kraji dostali novou techniku, která umí ověřit totožnost během několika sekund. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Už žádné dlouhé čekání. Policisté v Liberci hned zjistí, kdo auto řídí

  • 8
Časy, kdy policista zastavil řidiče a pak dlouhé minuty přes radiostanici zjišťoval, o koho že se to jedná, právě končí. Policisté v kraji dostali novou techniku, která umí ověřit totožnost během několika sekund. Policistovi na monitoru přistane i fotografie.

„Odpadne komunikace s kolegou, kterému jsme dřív museli volat na lustrační kanál přes radiostanici. Zdržovalo to oba. Odpověď je teď velmi rychlá. Díky tomu, že nám přijde i fotka, poznáme, jestli se za člověka, kterého prověřujeme, někdo nevydává. Dřív jsme to přes vysílačku nebyli schopní posoudit,“ vysvětlil policista z Obvodního oddělení policie v Liberci, který nemohl uvést své jméno.

Zjišťování dosud prodlužovalo i to, pokud informace z databází chtělo vědět najednou víc hlídek. Nyní to nehraje roli.

Policejní auta toho ale teď umí mnohem víc. Policisté budou také nahrávat zásahy, aby je šlo zpětně zkontrolovat. Zrychlí se i jejich reakce na nahlášenou událost. Operační důstojník totiž nebude muset zjišťovat, jaká hlídka je nejblíž události, ale uvidí ji a okamžitě vyšle.

Díky evropskému projektu vybavili policisté novou komunikační a záznamovou technikou 105 svých aut. Zařízení s radiostanicí, monitorem, GPS modulem a navigací má teď každé auto hlídkové a dopravní policie. Jsou i v některých vozech speciálních odborů.

„Výrazně se usnadní kontakt mezi operačním střediskem a hlídkou. Informace jdou už prostřednictvím dat. Jsme schopni reagovat v daleko kratším čase, zrychlí to zásahy,“ přiblížil Vladimír Libnar, ekonomický náměstek krajského policejního ředitele.

Operační důstojník do dotykového tabletu v autě může také poslat přesné souřadnice nehody nebo jiné události, za kterou hlídka vyráží. Nemusí už hlásit adresu a odpadne tak případný problém s hledáním místa zásahu. Na přesné místo hlídku naviguje GPS.

Jízda na červenou? Řidiče usvědčí kamera

Celkem 32 vozů má také kamery, které snímají prostor před i za autem. Umožňují i nahrávání v noci. Snímají událost, ke které hlídka dorazí.

„Když někdo ujíždí nebo projede na červenou, dá se kamerový záznam použít jako důkaz, že se incident stal,“ poznamenal Jan Kolář, technik odboru komunikačních a informačních technologií krajského policejního ředitelství.

„Nám se to ještě nestalo, kolegům na jiných útvarech se už ale kamery vyplatily. Ujíždění řidiče už zaznamenali,“ uvedl jeden z policistů, který nové zařízení předváděl novinářům.

Nahrávka může zároveň posloužit jako důkaz, jestli se policista choval korektně.

Liberecká policie na projektu pracovala od roku 2011. Projekt vyšel na 12,5 milionu korun. Evropská dotace pokryla zhruba 10,6 milionu.