Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hákový kříž na karikatuře Putina nevadí, rozhodla liberecká policie

  15:51aktualizováno  15:51
Nic se nestalo. Ani přestupek, ani trestný čin. Takové je oficiální stanovisko policie v případu karikatury ruského prezidenta Vladimira Putina, vyvěšené v březnu na průčelí liberecké radnice. Kamenem úrazu byl hákový kříž, který se státníkovi skvěl na hrudi.

Plachta s karikaturou Vladimira Putina na liberecké radnici. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V souvislosti s tím se policisté zabývali dvěma podanými trestními oznámeními na propagaci fašismu a poškozování cizí osobnosti. Plakát museli aktivisté po domluvě s policií předčasně sejmout.

"Zažádali jsme si o soudní znalecký posudek a z něj vyplynulo, že se v tomto případě nejedná o propagaci fašismu," uvedla policejní mluvčí Ivana Baláková.

Liberecký knihkupec Martin Fryč, který se na vyvěšení Putina podílel, takový policejní závěr očekával. "Oficiálně se to ke mně ještě nedoneslo. Policisté mi ale říkali hned na začátku, že to tak dopadne. Že se tím ze zákona zabývat musí, ale je jim jasné, jak to skončí. Že to nepovede k nějakému dalšímu řešení nebo stíhání," rozpráví.

Podle něj je to vítězství zdravého rozumu. "Je dobré, že jsme schopni rozlišit karikaturu a boj za svobodu a demokracii od propagace různých totalit. Příznačné ale bohužel je, že si nikdo nestěžoval na rudou hvězdu, alespoň pokud vím. Všem vadil akorát hákový kříž. To svědčí o tom, že demokracie je u nás ještě mladá."

Byla jsem překvapená, že se tím policie vůbec zabývala

Primátorka Liberce Martina Rosenbergová už o stanovisku policie ví. "Zaznamenala jsem to. Byla jsem trochu překvapená, že se tím vůbec policie zabývala. Od začátku jsme říkali, že zobrazení symbolů je něco jiného než propagace," podotkla.

Fakt, že se do věci vložila policie, dal trochu i sílu těm, kteří vedení města za akt kritizovali. Alespoň podle Rosenbergové.

"Byla jsem kvůli tomu interpelována na zastupitelstvu komunisty, což mi připadalo po pětadvaceti letech od revoluce směšné. Na druhou stranu, když jsem teď byla na besedě s pány Schwarzenbergem a Štětinou, oba děkovali za postoj Liberce. Jen by mě zajímalo to, zda se tímto rozhodnutím policie stanovil precedens, nebo jestli se někdy příště v obdobné situaci bude zase do věci policie vkládat."

I liberečtí komunisté, kterým byl Putin trnem v oku, závěr policie znají.

Soukromé názory ano, ale ne na radnici

"Co na to říct? Podle mého názoru nedošlo k řádnému prošetření. Navíc k tomu byla zneužita budova radnice bez vědomí zastupitelstva a rady města. To je v rozporu se zákonem o obcích. O něčem takovém totiž nemůže rozhodovat nějaké vedení města, protože tento pojem zákon o obcích nezná," prohlásila krajská předsedkyně KSČM Dana Lysáková.

Sama prý respektuje to, že lidé mohou mít různé názory. "Ale ať si je prezentují na soukromých objektech, ne na radnici. A myslím si, že máme v Liberci daleko důležitější věci na starosti než řešit mezinárodní politiku. Na ni nedosáhneme, je to pouze vytí na měsíc bez jakéhokoliv efektu," tvrdí.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Další z rubriky

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Geologové objevili v Jizerských horách sopečný kráter, chrlil safíry

Historik libereckého muzea Ivan Rous v srdci Pytlácké jámy, kde před 20 miliony...

Unikátní objev učinili geologové v samém srdci Jizerských hor. V amfiteátru ledovcového původu o průměru asi půl krát...

Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Najdete na iDNES.cz