Plachta s karikaturou Vladimira Putina na liberecké radnici.

Plachta s karikaturou Vladimira Putina na liberecké radnici. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Hákový kříž na karikatuře Putina nevadí, rozhodla liberecká policie

  • 86
Nic se nestalo. Ani přestupek, ani trestný čin. Takové je oficiální stanovisko policie v případu karikatury ruského prezidenta Vladimira Putina, vyvěšené v březnu na průčelí liberecké radnice. Kamenem úrazu byl hákový kříž, který se státníkovi skvěl na hrudi.

V souvislosti s tím se policisté zabývali dvěma podanými trestními oznámeními na propagaci fašismu a poškozování cizí osobnosti. Plakát museli aktivisté po domluvě s policií předčasně sejmout.

"Zažádali jsme si o soudní znalecký posudek a z něj vyplynulo, že se v tomto případě nejedná o propagaci fašismu," uvedla policejní mluvčí Ivana Baláková.

Liberecký knihkupec Martin Fryč, který se na vyvěšení Putina podílel, takový policejní závěr očekával. "Oficiálně se to ke mně ještě nedoneslo. Policisté mi ale říkali hned na začátku, že to tak dopadne. Že se tím ze zákona zabývat musí, ale je jim jasné, jak to skončí. Že to nepovede k nějakému dalšímu řešení nebo stíhání," rozpráví.

Podle něj je to vítězství zdravého rozumu. "Je dobré, že jsme schopni rozlišit karikaturu a boj za svobodu a demokracii od propagace různých totalit. Příznačné ale bohužel je, že si nikdo nestěžoval na rudou hvězdu, alespoň pokud vím. Všem vadil akorát hákový kříž. To svědčí o tom, že demokracie je u nás ještě mladá."

Byla jsem překvapená, že se tím policie vůbec zabývala

Primátorka Liberce Martina Rosenbergová už o stanovisku policie ví. "Zaznamenala jsem to. Byla jsem trochu překvapená, že se tím vůbec policie zabývala. Od začátku jsme říkali, že zobrazení symbolů je něco jiného než propagace," podotkla.

Fakt, že se do věci vložila policie, dal trochu i sílu těm, kteří vedení města za akt kritizovali. Alespoň podle Rosenbergové.

"Byla jsem kvůli tomu interpelována na zastupitelstvu komunisty, což mi připadalo po pětadvaceti letech od revoluce směšné. Na druhou stranu, když jsem teď byla na besedě s pány Schwarzenbergem a Štětinou, oba děkovali za postoj Liberce. Jen by mě zajímalo to, zda se tímto rozhodnutím policie stanovil precedens, nebo jestli se někdy příště v obdobné situaci bude zase do věci policie vkládat."

I liberečtí komunisté, kterým byl Putin trnem v oku, závěr policie znají.

Soukromé názory ano, ale ne na radnici

"Co na to říct? Podle mého názoru nedošlo k řádnému prošetření. Navíc k tomu byla zneužita budova radnice bez vědomí zastupitelstva a rady města. To je v rozporu se zákonem o obcích. O něčem takovém totiž nemůže rozhodovat nějaké vedení města, protože tento pojem zákon o obcích nezná," prohlásila krajská předsedkyně KSČM Dana Lysáková.

Sama prý respektuje to, že lidé mohou mít různé názory. "Ale ať si je prezentují na soukromých objektech, ne na radnici. A myslím si, že máme v Liberci daleko důležitější věci na starosti než řešit mezinárodní politiku. Na ni nedosáhneme, je to pouze vytí na měsíc bez jakéhokoliv efektu," tvrdí.