Podle obžaloby má skupina na svědomí výrobu téměř třiceti kilogramů pervitinu....

Podle obžaloby má skupina na svědomí výrobu téměř třiceti kilogramů pervitinu. Petr Ryžák uprostřed. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Soudí ho kvůli drogám, policisty ovšem přivedl na stopu vrahů taxikáře

  • 2
Údajný šéf drogového gangu, který je před soudem kvůli šíření drog, pomohl policii vyřešit případ brutálně zavražděného taxikáře. Z informací v podsvětí známého Petra Ryžáka policisté těžili i v dalších případech. Vedly i k tomu, že se podařilo vypátrat důležité ukradené auto.

Petr Ryžák se před krajským soudem zpovídá spolu s pěti dalšími obžalovanými z jednoho z nejrozsáhlejších případů výroby a prodeje pervitinu v zemi.

Podle obžaloby má skupina na svědomí výrobu téměř třiceti kilogramů této drogy a pokud by se jí pervitin podařilo prodat, získali by 30 milionů korun.

Obžaloba jej ale kreslí i jako toho, kdo se ochotně stýkal s policií a mnohokrát jí výrazně pomohl.

Během rozplétání drogové kauzy se staví do soudní ohrádky vrchní komisař Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu z teplické expozitury. A vzpomíná, jak potřeboval někoho z podsvětí, s kým by mohl spolupracovat při vyšetřování závažných trestných činů.

Volba padla i na Ryžáka. V podsvětí byl známou figurou a měl spoustu známých, kteří mu důvěřovali. Od roku 2008 se několikrát setkávají v kavárně. Střídají se v placení, aby se policista necítil zavázán.

Vždy, když padne řeč na případy spojené s drogami, policista nechce nic slyšet. Odmítá zasahovat do práce Národní protidrogové centrály, se kterou je Ryžák také v kontaktu. U ostatních případů ochotně naslouchá.

"Na začátku jsem řekl, že si nebudeme nic slibovat," připomíná policista senátu nepsanou dohodu, podle které nebyl Ryžák skutečný informátor. "Bylo několik případů, kdy nám pomohl k objasnění závažných trestných činů. Jednalo se o vraždu a jeden pokus vraždy."

Díky Ryžákově pomoci se například kriminalisté dostali na stopu vrahům, kteří v únoru 2012 bestiálně zabili libereckého taxikáře. Bezbranného muže ubodali osmadvaceti ranami v autě a sebrali mu peněženku se čtyřmi tisíci korunami.

Ukradené doklady v autě. Osudová chyba

Vzali ale i kreditní karty a doklady. Tělo dali do kufru auta, nože hodili do řeky. Jeden z vrahů ale udělal zásadní chybu, když doklady uložil do svého nepojízdného auta.

Podle informací MF DNES se později doklady dostaly právě do rukou Ryžáka a posléze i policie. I díky tomu pak policisté vrahy v dubnu 2012 dopadli.

"Někdy v letech 2008 až 2009 se ztratilo auto, jehož nalezení bylo věcí prestiže pro policejní složky. Zkontaktoval jsem Ryžáka a za dvě hodiny ho našli. Jako zdroj informací se vyplatil. Některé věci by se bez něj nedotáhly," říká policista.

Na jednom z minulých soudních líčení vypovídal také důstojník národní protidrogové centrály (NPC), který byl s Ryžákem v kontaktu a nyní je stíhán Generální inspekcí bezpečnostních sborů pro třináct skutků.

Schůzky s policistou v obchodních centrech

Odmítl ale, že by kryl Ryžákovu trestnou činnost. Prý nevěděl, že prodává drogy. Třiačtyřicetiletý Ryžák sice prodej pervitinu nepopírá, ale zároveň tvrdí, že se v drogovém prostředí pohyboval jako utajený agent Národní protidrogové centrály.

Ryžák prý informace policistovi předával e-mailem nebo při osobních schůzkách v libereckém obchodním centru Nisa nebo v pražském Centru Černý Most. K poslední schůzce podle policisty došlo v červnu 2012.

"Žádná smlouva s ním (s Ryžákem) sepsána nebyla, žádný zákon neumožňuje ochranu takové osobnosti. Neřekl jsem mu ani, aby páchal trestnou činnost. Kdybych věděl, že nakupuje drogy, byl by to důvod k zahájení trestního stíhání," vypověděl policista.

V kauze výroby pervitinu hrozí šesti obžalovaným ve věku od 27 do 43 let tresty od 10 do 18 let vězení.