Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie v Libereckém kraji pohřešuje šestnáct lidí. Některé spoustu let

  10:46aktualizováno  10:46
Policisté v Libereckém kraji pátrají po lidech, kteří zmizeli beze stopy. Některé vedou jako pohřešované více než deset let. V evidenci mají i několik mrtvol, u nichž stále nezjistili, komu ostatky patří.
Když hrozí nebezpečí z prodlení, policie do pátrání po pohřešovaných nasazuje vrtulník.

Když hrozí nebezpečí z prodlení, policie do pátrání po pohřešovaných nasazuje vrtulník. | foto: Policie ČR

"Na Liberecku pohřešujeme jedenáct lidí. Máme také šest případů nalezených mrtvol, u nichž jsme stále nezjistili totožnost," zmínila Vlasta Suchánková, mluvčí liberecké policie.

Nejstarší případ na Liberecku je z roku 1995. První letní den zmizel Václav Čálek z Liberce. Dnes by mu bylo 60 let. Jen o dva roky později se v době konání Svijanských slavností ztratila Ivana Košková z Příšovic. Bylo jí čtrnáct let.

"Policisté prověřovali různé verze, co se s dívkou mohlo stát. Ani jedna se ale nepotvrdila," uvedla mluvčí. Dnes by byla z dívky sedmadvacetiletá žena. "Stále je v databázi. Pokud se objeví nové stopy, ověříme je," doplnila mluvčí.

Na Jablonecku se pohřešují tři lidé. Nejdéle Jaroslav Kopal, který zmizel před sedmnácti lety.

Před několika lety řešili policisté na Jablonecku případ muže s roztroušenou sklerózou. Zemřel asi 300 metrů od domova, těla si nikdo nevšiml. Ostatky našel v lese až po roce náhodný kolemjdoucí.

Pátrání bez fotky a občanky

Na Českolipsku jsou v databázi pohřešovaných dva lidé - žena a muž. U ženy jde o zvlášť složité pátrání. Zmizelou Gizelu Škopovou policisté hledají, aniž by věděli, jak vypadá.

"Nemáme k dispozici žádnou fotografii. Paní je nesvéprávná a nikdy neměla občanský průkaz," zmínila Ivana Baláková, mluvčí českolipské policie.

Jednapadesátiletá žena před dvěma lety odešla z domova, kde bydlela se svou matkou, s tím, že si jde koupit cigarety. Domů se už nevrátila.

"Zjistili jsme, že se naposledy zdržovala blízko železničního přejezdu v Provodíně. Ještě před svým zmizením mluvila o tom, že by se chtěla vrátit do Prostějova, kde dříve bydlela," popsala Baláková.

Žena u sebe neměla peníze, je v dobrém zdravotním stavu, jen je s ní horší domluva. Může se zdržovat mezi bezdomovci a vystupovat pod jiným jménem.

Unesení i sebevrazi

V roce 2004 pátraly desítky policistů v Liberci po desetidenní Gabrielce, která se ztratila i s kočárkem z podloubí na Benešově náměstí. Dítě nakonec objevili živé a zdravé chrastavští strážníci. Žena, která jej unesla, vyvázla u soudu s podmínkou.

Zvláštní skupinu tvoří lidé, kteří nechají svým blízkým dopis na rozloučenou. "Pátrání po nich musí proběhnout velmi rychle, většinou se do něj zapojí hodně lidí, nasadí se i vrtulník," sdělila Baláková.

Takový byl i případ osmnáctileté dívky a jejího dvacetiletého kamaráda z Jablonecka, který se odehrál v roce 2005. Tehdy blízkým napsali, že spáchají sebevraždu, vypnuli si mobily a odjeli autem.

V dopise uvedli, že nejsou spokojeni se systémem, který je v Česku, a že se pokusí zabít léky a výfukovým plynem. Hrozbu splnili, jejich těla našli v autě slovenští policisté u Trenčína.

V policejní databázi jsou i stovky hledaných lidí. Ti záměrně nechodí k soudu nebo se ukrývají, aby nemuseli nastoupit do vězení.

POHŘEŠOVANÍ V LIBERECKÉM KRAJI

Ivana Košková Ivana Košková

Narodila se 15. 3. 1983. Žila v Příšovicích. Dívka záhadně zmizela 15. 7. 1997. Je vysoká 162 až 175 cm, hubená, modrooká.

Jaroslav Kopal Jaroslav Kopal

Narodil se 16. 5. 1965. Pátrání po něm bylo vyhlášeno 18. 11. 1993. Bydliště má v Jablonci. Vysoký je 170 až 175 cm, má střední postavu, hnědé oči a hnědočerné vlasy.

Jiří Tesař Jiří Tesař

Narodil se 16. 2. 1966, žil na Dlouhém Kopci v Hodkovicích. Pohřešován je od 11. 10. 1995. Měří 170 cm, má hnědé, rovné vlasy a hnědé oči.

Ludmila Houdová Ludmila Houdová

Narodila se 4. 5. 1949, bytem ve Sněhurčině ulici v Liberci. Žena zmizela 4. 12. 2009. Vysoká je 165 cm, má obarvené vlasy a modré oči.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Hradby Bezdězu vysvobodí z horka. Okolí je ale vyschlé na troud

Bezděz (19. srpna 2018)

V konejšivém stínu, který vrhá brána, oddechoval těžce chundelatý velký pes. Jeho pán ho ne a ne přemluvit, aby vstal a...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Najdete na iDNES.cz