Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalý šéf policie půjde před soud. Pomáhal podsvětí, viní jej obžaloba

  8:15aktualizováno  8:15
Bývalý šéf frýdlantské policie pomáhal podle státního zástupce lidem, o které se zajímali kriminalisté. Čelí obžalobě ze sedmi skutků. U soudu se bude zpovídat mimo jiné ze zneužití pravomoci veřejného činitele, nadržování nebo křivé výpovědi. Policista jakoukoliv vinu odmítá.
Policista se bude zpovídat mimo jiné ze zneužití pravomoci veřejného činitele, nadržování nebo křivé výpovědi. Ilustrační snímek

Policista se bude zpovídat mimo jiné ze zneužití pravomoci veřejného činitele, nadržování nebo křivé výpovědi. Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Bývalý šéf policie ve Frýdlantu nadporučík Josef Košek podle státního zástupce policistům přímo mařil práci. "Z vyšetřování vyplývá, že mimo jiné vyzradil informace o chystaném zadržení," nastínil státní zástupce Radim Kadlček.

Tvrdí, že policista podle výpovědí pomáhal i jinak. Když syna Koškova známého policisté podezírali z výtržnictví, vyzradil prý důležitý poznatek z trestního řízení, na základě něhož mohl advokát uzpůsobit obhajobu.

Kvůli příteli, na Frýdlantsku známému podnikateli, kterého později státní zástupce také obžaloval, otvíral podle žalobce i policejní databázi. Známý potřeboval podle registračních značek zjistit majitele jistého auta.

Předmětem obžaloby je tedy i to, že policista potřebnou informaci známému ukázal v počítači.

Policista je zproštěn výkonu služby. "Podobné chování policistů je závažné, může velmi podkopat důvěru v policii. Tím spíš, když takto pomáhají lidem z podsvětí a mají s nimi nestandardní vztahy," říká státní zástupce Kadlček.

"To, co je popisováno v obžalobě, je nesmysl. Osoby, které byly vyslechnuty jsou kriminálně závadové a vím, jakým způsobem byly vyslechnuty. Vím, jakým způsobem pracuje generální inspekce," uvedl obžalovaný Košek.

Případem se bude zabývat liberecký okresní soud. Ten zatím hlavní líčení nenařídil. Policistovi hrozí až desetileté vězení.

"Soudkyně, která měla případ na starosti, odchází. Případ přerozdělí místopředsedkyně soudu. Pokud případ dostanu já, do konce roku ho určitě nařídím," přiblížil mluvčí libereckého okresního soudu Lukáš Korpas.

Policie začala honit soukromého detektiva

Státní zástupce nedávno obžaloval za pomoc ke zpronevěře i dvaačtyřicetiletého muže z Frýdlantska. Jedná se o jinou kauzu, ale právě tento muž měl podle státního zastupitelství s policistou nestandardní vztahy.

Policista Košek v tomto případu figuruje hned třikrát. Na jeho provinění se rovněž přišlo při rozkrývání tohoto případu. Jedná se o rozsáhlou zpronevěru zásilky mobilních telefonů za 12 milionů korun, ke které došlo před pěti lety.

Jeden z aktérů, Václav Nohýnek, měl dva tisíce přístrojů převézt na jih Evropy. Místo toho se ale s plně naloženou dodávkou vrátil zpět do České republiky. Majiteli tvrdil, že mu náklad zabavili celníci.

U soudu však vypověděl, že na odpočívadle u Jeřmanic předal celý náklad právě muži, jehož nyní státní zástupce obžaloval. Komplic pak mobily rozprodal po celé zemi. Našlo se jen asi 300 přístrojů.

Majitel zásilky ale najal soukromého detektiva a ten začal kolem komplice nebezpečně kroužit.

"Obžalovaný muž zjistil, že je sledovaný. Dobře znal šéfa policie ve Frýdlantu Koška a vypadá to, že využil tohoto kontaktu. Žádal ho, aby policie zjistila, co je to za auta, že ho sledují. Když se dozvěděl, že jsou to soukromé vozy, spustil údajně šéf policie pátrací akci. Začali je zkrátka společně s policií honit," uvedl státní zástupce Martin Tvrdík.

Detektiv popsal, jak prchali celou noc z Frýdlantu, jak byly na silnicích zátarasy. "Řekl, že něco podobného nikdy nezažil," přiblížil státní zástupce Martin Tvrdík.

Všechno je to nesmysl, říká policista

"To, co je popisováno v obžalobě, je nesmysl. Osoby, které byly vyslechnuty jsou kriminálně závadové a vím, jakým způsobem byly vyslechnuty. Vím, jakým způsobem pracuje generální inspekce," uvedl obžalovaný Košek.

Je přesvědčen o tom, že byl zájem na jeho odstranění. U policie podle svých slov pracoval od roku 1981, z toho dvacet let jako vedoucí ododělení. Považuje se za slušného a poctivého policistu.

"Jsem přesvědčen o tom, že na konci celého soudního procesu vyjdou ty skutečnosti najevo. Mám čisté svědomí. Nenajdete tam vůbec žádný motiv,"

Podle svých slov neměl přístup ke spisům. "U své kauzy shledávám podobu s kriminalizováním policejního prezidenta Lessyho."

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Chameleon i šnečí princezna. Sochaři v zoo přemění kámen na zvířata

Sochaři Ondřeji Procházkovi připadl největší kámen. Nejdříve z něj měla být...

Chameleon, ocasní ploutev velryby i šnečí princezna. Pod rukama sochařů vznikají v liberecké zahradě Lidových sadů...

Najdete na iDNES.cz