Zranění jednoho ze sběračů, které mu měl údajně způsobit nešetrný zásah policie.

Zranění jednoho ze sběračů, které mu měl údajně způsobit nešetrný zásah policie. | foto: Facebook Jana Bešíka

Policistu soudí za zmlácení sběrače konopí, zásahu přihlížely malé děti

  • 55
Až pět let vězení hrozí českolipskému policistovi, který podle obžaloby teleskopickým obuškem zbil na poli v Písečné u Dobranova sběrače legálního technického konopí. Zásah poškodil i firmu, lidé se bojí pro ni pracovat.

Podle státního zástupce zbil policista kovovým teleskopickým obuškem jednoho z pětice romských brigádníků, kteří sbírali na poli v Písečné u Dobranova technické konopí určené převážně pro stavební účely. Neobsahovalo psychoaktivní látky THC.

„Brigádníci nebyli ozbrojení a nebránili se. K zásahu nebyl důvod,“ domnívá se státní zástupce Martin Tvrdík.

Policista je obžalován ze zneužití pravomoci veřejného činitele a hrozí mu rok až pět let vězení nebo zákaz práce u policie.

Muži zasadil šest úderů

Policisté z oddělení hlídkové služby jeli 29. září 2015 prověřit informaci, že se na poli o rozloze jednoho hektaru pěstuje konopí. Na místě zrovna svačili brigádníci a část z nich seděla.

Podle dřívějšího vyjádření policie pracovníci neuposlechli výzvu, aby jídlo položili na zem a odstoupili. Policisté prý také chtěli znát totožnost sběračů.

Jenže pak obžalovaný jednomu z mužů zasadil teleskopem šest úderů a kopem jej povalil na zem. Podle státního zástupce směřovala jedna rána obušku i na hlavu. I když nejsou stíhaní, další policisté vystříkali kasrem (pepřovým sprejem) obličej sedmnáctiletému synovi zbitého muže, který se jen slovně zastal otce.

Přestože si slzící hoch po zásahu plynem sedl na zem a nebránil se, policisté jej povalili a spoutali.

„V okamžiku, kdy policista použil donucovací prostředky, už sběrači podle kamerového záznamu z policejního vozu uposlechli výzvy policisty. Pokládali svačinu na zem a zvedali se. Nebyl vůbec důvod pro použití teleskopického obušku ani jiného donucovacího prostředku. Použití teleskopu bylo zcela nepřiměřené,“ je přesvědčen Tvrdík.

Starší muž utrpěl lehká povrchová zranění. Mladší vyhledal lékařské ošetření kvůli tomu, že po zásahu slzným plynem špatně viděl. 

Z bezprostřední blízkosti přihlížely tvrdému zákroku také dvě vyděšené děti ve věku 9 a 12 let. Také ty si podle státního zástupce musely lehnout. „V přítomnosti dětí by se donucovací prostředky měly používat jen v krajních případech,“ upozornil státní zástupce Tvrdík.

Policisté vyrazili k zásahu bez specialisty na drogy

Podle něj si zasahující policisté před zásahem neprověřili informaci, jestli na poli roste marihuana, nebo technické konopí. Mohli to udělat telefonátem na Národní protidrogovou centrálu, která má přístup k údajům Celní správy. Ta eviduje pole s technickým konopím.

Státní zástupce navíc poukazuje na to, že skupina policistů vyrazila k zásahu proti domnělým pachatelům sklízejícím marihuanu bez specialisty na drogy. „K tomu, aby na místě prověřili informace, nebyli ani vybaveni.“

„Firma Mabeko měla vše řádně a podle zákona nahlášeno,“ uvedl po incidentu mluvčí liberecké Celní správy Martin Stočes pro MF DNES. Navíc dodal, že policie před zásahem úřad kontaktovala. „Policie informace, že jde o legální pole, od nás měla,“ uvedl mluvčí Stočes.

Zásah poškodil firmu

Generální inspekce bezpečnostních sborů policistu obvinila 9. června 2016, tedy devět měsíců po incidentu. Policista zůstává stále ve služebním poměru.

„O jeho dalším působení ve služebním poměru rozhodne krajský ředitel až ve chvíli, kdy bude vynesen pravomocný rozsudek,“ zmínila mluvčí krajské policie Vlasta Suchánková.

Zásah poškodil i majitele firmy Mabeko. Sběr legálního konopí nemohl dokončit. Nesehnal už brigádníky, kteří by byli ochotní konopí sklízet. Část úrody zplesnivěla. Škodu odhaduje na 300 tisíc korun.

„Poškodilo mě to. Mezi lidmi se rozšířila nepravdivá informace, že to je nelegální, když tam vlítla policie. Lidi se báli a bojí se doteď. Babičku jednoho z brigádníků pak navíc kdosi žádal o marihuanu, když ji prý pěstuje. Celý zákrok byl zpackaný a policie se doteď neomluvila. Podle mě pochybili všichni policisté a ne jen jeden,“ řekl majitel firmy Mabeko Jan Bešík.

Podle něj měli policisté více komunikovat. „Pan Fendrych z Národní protidrogové centrály mi dokonce říkal, že to je pro policii příklad, na kterém školí lidi, jak by se nemělo postupovat,“ dodal Bešík.