Slzák je lepší než obušek, kritizují žalobce policisté stíhaní za násilí

  6:30
Sedm policistů z Českolipska čelí stíhání v různých kauzách kvůli přehnanému použití donucovacích prostředků, například pout, kopů nebo slzného plynu. „Policisté reagovali na málo závažné přestupky nepřiměřeně,“ míní státní zástupce Martin Tvrdík. Policisté zásadně nesouhlasí.

Stíhaný Policista z Doks Ondřej Bína čelí obžalobě za zneužití svých pravomocí. Hrozí mu až pětileté vězení. Žalobce míní, že při silniční kontrole prý postupoval brutálně. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

A navíc se cítí být poškozeni a znevýhodněni před pachateli trestné činnosti i lidmi, kterým mají pomáhat.

„Začalo to tím, že od státního zastupitelství přišla instrukce, abychom nepoužívali slzný sprej. Ale to je blbost. Slzák je k lidem mnohem šetrnější než nějaké hmaty a chvaty. Člověk si vypláchne oči, které má zarudlé, ale je v pořádku. Není tam riziko zranění, jako při použití obušku,“ vysvětluje policista Ondřej Bína.

Tomu hrozí až pětiletý trest vězení i propuštění ze služebního poměru za to, že spolu s dalším policistou při noční silniční kontrole tvrdě zasáhli proti řidiči dodávky s prasklou žárovkou. Řidič se podle nich odmítal podrobit kontrole a zásah skončil mimo jiné nasazenými pouty a slzným plynem v obličeji (o soudním projednávání tohoto případu jsme psali více zde).

Prvním, jehož případ se už dočkal prvoinstančního rozsudku, je Michal Duda, bývalý policista z Nového Boru. Za nepřiměřený zákrok při zajištění pachatele dostal tříleté vězení se čtyřletou podmínkou. Teď čeká na jednání Krajského soudu v Liberci, který bude řešit jeho odvolání (o jeho kauze jsme psali zde).

I v dalších kauzách se objevují například zlomená žebra nebo kopance při zásazích. Policisté jsou obviněni za zneužití pravomoci úřední osoby a omezování osobní svobody. Protože většina z nich nebyla propuštěna ze služebního poměru a v jejich kauzách nepadly konečné rozsudky, redakce se rozhodla neuvádět jejich jména.

„Magoři, co se neumějí ovládat?“

„Kolega, jehož jméno se v tisku už objevilo, měl u svého domu na vozidle ukopnuté zrcátko a na autě nápis FÍZL,“ vysvětluje důvody policista s desetiletou praxí, který se rozhodl promluvit jako bezejmenný.

„Všichni už dlouho pociťujeme tlak na minimální používání donucovacích prostředků. Pro nás, kteří jsme se za jejich použití dostali až před soud, byla dokonce zřízena speciální skupina, kde máme za přítomnosti psychologa a vedoucích zvládat modelové situace. Celý tento podnik je pro zúčastněné policisty dehonestující, jsme zkoušeni jako školáci i přesto, že jsme vesměs zkušení policisté s dlouholetou praxí. Připadáme si jako vyvrženci,“ popisuje jeden z mužů zákona.

Už se bojíme zakročit, říká souzený policista

Policista Ondřej Bína z Doks souzený za v článku zmíněnou silniční kontrolu se bojí, že kvůli délce řízení bude roky žít v nejistotě s nálepkou kriminálníka. „Je to jako by mi říkali ‚My vás vyhodíme, ale ještě nevíme kdy‘,“ popisuje situaci.

Pokoušeli jste se s nadřízenými nebo státními zástupci o nějaký kontakt a vysvětlení situace?
Měli jsme snahu, aby státní zástupce s námi absolvoval nějakou rizikovější službu, ať vidí, jak s námi někteří pachatelé jednají. Odmítl.

Měl tlak, aby nepoužívali tolik donucovacích prostředků, nějaký vliv na ostatní policisty?
Existují dva typy policajtů - ti co se nebojí a dělají čest své profesi a ti, co se bojí a raději nic nedělají, aby nic nezkazili. A teď si představte, co to s těmi druhými udělalo. Naprosto rezignovali na použití donucováků.

Bojí se tedy zakročit?
Jistě, doslova přemlouvají pachatele, dávají mu třeba sedm výzev. „Pane, nechte toho, pane, neklaďte odpor...“ Je to k smíchu a působí to blbě na okolní lidi. Mají děti, hypotéky a přijít o práci by je zničilo. Takže zatímco dřív by třeba zkontrolovali podezřelé auto, dnes jedou dál. Co kdyby museli použít donucovák? Z toho kouká problém.

Dostal jste se už sám do situace, kdy jste se bál zakročit
To se stalo například na akci Mácháč 2016. My projížděli autem, na které nám házeli kameny a skleněné láhve a raději jsme ani nevystoupili. Věděli jsme totiž, že by to skončilo donucovákem.

Potvrzují to i další stíhaní policisté. Od okamžiku, kdy jim bylo sděleno obvinění, jsou prý na indexu.

„Chodíme na takzvanou pracovní skupinu. Prezentovali to tak, že je to za odměnu, abychom se přiučili něčemu novému. Realita je ale taková, že se na nás pohlíží jako na magory, co se neumějí ovládat,“ povzdechl si další souzený policista.

Použití donucovacích prostředků ubylo. Otázkou je, proč

Krajské ředitelství Policie ČR však oponuje, že pracovní skupiny, kde se policisté učí zvládat krizové situace, mají smysl.

„Ve druhém pololetí roku 2016 došlo k poklesu počtu případů použití donucovacích prostředků s následným zraněním osoby,“ argumentuje krajský policejní ředitel Vladislav Husák s tím, že dále kauzu stíhaných policistů nechce komentovat.

Obžalovaní policisté za viníka označují krajské státní zastupitelství, které podle nich chce stíháním dosáhnout toho, aby policisté používali donucovacích prostředků méně.

„Samozřejmě, že ‚donucováky’ ustupují. Policisté si nechávají spoustu věcí líbit. Já sám jsem při zákroku, kdy pachatel jednal už silně za hranicí, takzvaně zamrzl. Donucovací prostředek použil kolega a já mu pak jen pomohl. Prostě každý se teď bojí, tak raději nic nedělá,“ říká další ze skupiny stíhaných policistů.

Že muži zákona se bojí zakročit, aby se nedostali také před soud, potvrzuje anonymně další policista.

„Vidím u kolegů velkou zdrženlivost při zákrocích. Můžete si sám domyslet, jak se asi cítí občan, když mu ten, kdo je ze zákona zmocněn mu pomoci, nic nedělá,“ míní. „Celé zákroky se prodlužují a jednou to někdo natáhne moc, až dojde k něčemu moc špatnému,“ varuje.

Postupují tvrdě u banalit, říká státní zástupce

Státní zástupce Martin Tvrdík, jenž má výše popsané případy na stole, argumentuje, že všechny případy spojuje nepřiměřené užití donucovacích prostředků. Policisté prý způsobili podstatně větší škody, než hrozilo jednáním „pacifikovaných“ osob.

Tvrdík argumentuje tím, že je jeho povinností podat obžalobu. „Jsem placen za to, abych prokazoval vinu. Za to se těžko mohu stydět. Není v tom nic osobního,“ reaguje státní zástupce na tvrzení souzených policistů, že si na ně zasedl.

Podle policisty Bíny totiž u soudu skončily i případy, které Generální inspekce bezpečnostních sborů, jež se zabývá prohřešky policistů, odložila.

„K nám se už loni v lednu dostala informace, že státní zástupce chce odnaučit policajty používat donucovací prostředky tím, že každý razantnější zákrok bude trestně stíhat. To se potvrdilo,“ míní Bína.

Státní zástupce to odmítá. Pochvaluje si přitom, že kdy se používání donucovacích prostředků začalo stíhat, policisté je omezili.

„Počet objasněných trestných činů a přestupků přitom zůstal stejný, což svědčí o tom, že to jde i bez toho. Užívání donucovacích prostředků zkrátka nemá vůbec vliv na objasněnost kriminality,“ vysvětluje státní zástupce.

Při doznání je možné stíhání zastavit

Navíc upozornil, že pokud by se policisté k přílišné brutalitě doznali, mohli se stíhání vyhnout.

„Ani jeden z policistů v projednávaných případech ‚policejní brutality‘ se nepřiznal. V zákonem stanovených případech by šlo využít odstavce trestního řádu, kdy státní zástupce věc odloží nebo zastaví, jestliže pachatel učinil opatření, aby vůči poškozeným škodu odčinil. Zároveň je podmínkou doznání,“ argumentuje státní zástupce.

Nejenže by se tím policisté vyhnuli soudnímu stíhání, ale nehrozilo by jim ani automatické propuštění ze služebního poměru.

„Nyní, pokud by byli pravomocně odsouzeni, nebo by nabylo právní moci usnesení o podmíněném zastavení trestního stíhání pro úmyslný trestný čin, tak to pro ně znamená automaticky zánik služebního poměru. Z policistů stíhaných pro ‚policejní brutalitu‘ se však nikdo nedoznává a raději riskují soud,“ podivuje se žalobce.

I kolegové stíhaných policistů to však vidí jinak. Jejich parťáci prý jen patřili mezi ty akčnější, kteří se nebáli konfliktů.

„Jde o chlapy, na které se dalo spolehnout, kteří v noci nespali, ale poctivě hlídkovali. Místo ocenění jsou teď na trestné lavici, což je pro ně a jejich rodiny potupné. A přitom šlo jen o to, že byli ve své práci důkladní,“ posteskl si policista, který je s případy obeznámen.

  • Nejčtenější

Vinen, vyslechl si hejtman Krkoška u soudu. Krátce poté oznámil rezignaci

21. března 2024,  aktualizováno  11:20

S peněžitým trestem 200 tisíc korun odešel dnes od Obvodního soudu pro Prahu 2 hejtman...

Kriminalisté vyšetřují údajné zneužití dětí, podezřelým se jejich rodiny mstí

25. března 2024  17:10

Kriminalisté vyšetřují údajné zneužití dvou dětí v Mimoni na Českolipsku. Podle zjištění portálu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spory dědiček ohrožují oblíbenou samoobsluhu, zaměstnanci se bojí o výplaty

21. března 2024  9:38,  aktualizováno  15:18

Budoucnost prodejny potravin Kendik v libereckém paláci Dunaj je nejistá. Dlouhodobé rodinné spory...

Všichni se snaží šetřit, pro nás je to cesta do pekla, říkají malovýrobci

22. března 2024  15:48

Ruční a bio výrobou mohou jen těžko konkurovat cenám v supermarketech. Kromě prodeje na svých...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Syn nechal matku ležet ve výkalech, sousedka zalarmovala policii

25. března 2024  13:27,  aktualizováno  15:01

Z nelidských podmínek nevědomky vysvobodila postarší ženu z České Lípy její sousedka. Přes dveře ji...

Šperky z Turnova učarovaly i Obamovi. Teď Český granát míří do Japonska

28. března 2024  16:17

Jeho barva, rudá jako holubí krev, upoutala pozornost člověka již v době stěhování národů. Obchodní...

Soda mezi sklo i pečení na 860 stupňů. Medaile pro MS se tvořily měsíce

28. března 2024  12:19

Medaile pro květnový hokejový šampionát už spatřily světlo světa. Jsou z tradičního tuzemského...

V jablonecké nemocnici hořela kuchyně, hasiči zachránili dva lidi

27. března 2024  12:20,  aktualizováno  15:50

V nemocnici v Jablonci nad Nisou hořela dnes kolem poledne kuchyně. Několik desítek lidí se před...

Naprosto likvidační, zhodnotil soud zbití známého. Muži zpřísnil vězení na 12 let

27. března 2024  15:45

Odvolací soud dnes poslal osmačtyřicetiletého Jana Holického za pokus o vraždu na dvanáct let do...

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...