Vyprošťování automobilu z vod rybníka. | foto: HZS Libereckého kraje

Pár minut trvalo věčnost, říká policista, který skočil k potopenému autu

  • 4
Medaili za statečnost možná obdrží dva turnovští policisté, kteří minulý týden skočili do rybníka u Bělé na Turnovsku a odtud spolu s hasiči vytáhli sedmačtyřicetiletou ženu a její třináctiletou dceru. Obě spadly s autem do vody a dvacet minut bojovaly o život. Matka nakonec zemřela v nemocnici, její dcera v ní o život stále bojuje.

Je krátce před osmou hodinou ráno a na policejní služebně v Turnově drnčí telefon. Ženský hlas oznamuje do sluchátka, že do rybníku v Bělé na Turnovsku spadlo auto. Na místo ihned spěchá hlídka.

Policisté Jan Horáček a Roman Palič za jízdy ještě netuší, že auto do rybníka nespustil třeba viník nehody, který se chtěl zbavit důkazů, ale že v něm o život ve vodní pasti bojuje sedmačtycetiletá žena a její třináctiletá dcera.

U rybníka jsou asi za dvě minuty. Rychle vyskočí z vozu. "To auto je támhle," ukazuje jim paní, co událost oznámila. Škoda Fabia je obrácená podvozkem vzhůru a z vody vyčnívají pouze zadní kola a část nárazníku. Když policisté auto spatří, ihned k němu běží. "Ještě v běhu jsem si sundával pásek se služební zbraní a odhodil mobilní telefon," vzpomíná Horáček.

Policista Roman Palič.
Policista Jan Horáček.

Policisté Roman Palič (vlevo) a Jan Horáček. Foto: Policie ČR

 Oba strážci zákona se noří pod hladinu. Jako první pod ní mizí Horáček, hned vzápětí jeho kolega. "Nejprve jsme se pokoušeli otevřít dveře u řidiče. To se nám ale nepodařilo. Byla promáčknutá střecha a dveře se zasekly. Nakonec se nám ale společnými silami podařilo částečně otevřít dveře u spolujezdce," vypráví Palič.

Ve vodě není moc vidět, maximálně tak na pět centimetrů. Horáček se asi počtvrté nadechne a zapluje pod vodu. Nahmatá v autě školní batoh. To už jsou ale pod hladinu také přivolaní hasiči v potápěčských brýlích. Paličovi se podaří otevřít zadní dveře fabie a hasiči odtud vytahují bezvládné tělo mladé dívky. Posádka sanitky ji ihned začíná oživovat. Při dalším ponoru policisté spolu s hasiči vytahují ženu.

Sám sebe se ptám, jestli jsme něco nemohli udělat jinak

"Pacientky jsme poté, co byly asi dvacet minut pod vodou, resuscitovali, následně zaintubovali a mladší z nich vrtulníkem přepravili do nemocnice do Prahy. Obě byly ve vážném stavu," uvedla 12. června mluvčí krajské záchranky Lenka Markovičová. Matka dívky byla převezena na traumatologii do liberecké nemocnice. Zde ale krátce po půl druhé odpoledne zemřela. Její dcera stále bojuje o život v pražském Motole.

"Celý zákrok, včetně příjezdu hasičů a záchranářů, trval pouhých pár minut. Člověku to však připadá jako věčnost a na místě každý z přítomných doslova bojoval o každou sekundu, která by mohla být rozhodující a každý ze zasahujících si to jistě uvědomoval. Bohužel to však nestačilo," říká Horáček.

Palič se přiznává, že z celé události nemá vůbec dobrý pocit, protože skončila tragicky. "Stále vidím, jak hasič vyprošťuje z vozidla bezvládné tělo teprve třináctileté dívky a přemýšlím, zda nešlo nějakým způsobem zákrok urychlit. Jsem přesvědčen o tom, že jsme všichni dělali maximum, ale i přesto se sám sebe ptám, zda nešlo něco udělat jinak, abychom uchránili život mladé ženy," vysvětluje.

Další hrdinský zákrok policisty

Nikdy předtím takto těžký a hrdinský zákrok nezažil a to u policie slouží už 27 let. Horáček je oproti svému kolegovi služebně o dost mladší, slouží pátý rok, ale před třemi měsíci zachránil seniorku, která neotevírala svým sousedům. Uvnitř ale hrála televize. Když se jemu a jeho kolegovi stará paní neozývala přes dveře, Horáček vyšplhal asi tři metry do okna a skrz něj spatřil, jak leží nehybně na podlaze.

"Vykopli jsme tedy dveře a starší paní, která ležela na zemi a nemohla dýchat, jsme ihned poskytli první pomoc,"  popsal policista.

Vrací se ještě k tragickému případu z Bělé. "Od celé události uplynul už týden, ale přesto se mi několikrát za den celá ta situace promítá v hlavě. Nedávno jsem si telefonoval s kamarádem, který byl na místě jako záchranář a řekl mi, že má také celou věc stále před očima a to on se jako zdravotník s takovými situacemi potkává takřka denně. S námi, kteří se k takovýmto případům dostáváme méně, to doslova otřese," říká Horáček. "Z takové zkušenosti se člověk asi jen tak neotřepe, zejména když přijde někdo o život. To už ve vás prostě zůstane."

Krajský ředitel policie Vladislav Husák teď chce policejnímu prezidentovï navrhnout, aby oba policisty ocenil medailí za statečnost. "Jejich čin oceňuji a vnímám jako skutečně vzorový," uvedl.