Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uprchlíci oslabili počty policistů v kraji. Ti musí hlídat tábor v Bělé

  12:19aktualizováno  12:19
Policisté v Libereckém kraji se zapojili se do ostrahy uprchlického tábora v Bělé-Jezové. Pomáhají kolegům z dalších tří krajů hlídat zařízení pro migranty, kde se nedávno jeho obyvatelé vzbouřili. Zařízení nově pojme 700 cizinců.

Ubytovna pro uprchlíky v Bělé pod Bezdězem. | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

„Jedná se o pořádkové síly - krajské pořádkové jednotky, které se v pravidelných intervalech v záchytném zařízení střídají,“ nastínila mluvčí krajské policie Vlasta Suchánková.

Počty policistů i systém jejich služeb považuje policie za taktické informace a nechce je sdělovat. Stejně jako úkoly, které plní. „Do Bělé vysíláme posily podle předem připraveného plánu. Policisté z Královéhradeckého, Pardubického, Středočeského i Libereckého kraje se v pravidelných intervalech střídají,“ doplnila mluvčí Suchánková.

Ostraha uprchlického tábora ve Středočeském kraji se promítá i do potírání kriminality v Českém ráji. V současné době slouží v Bělé-Jezové jeden policista z obvodního oddělení v Turnově. Ostatní musejí zvládat svou práci bez něj.

„Další tři policisté jsou připraveni do tábora pro uprchlíky vyjet, pokud by to situace vyžadovala,“ řekl velitel turnovských policistů Milan Drahoňovský. Turnov a Bělou pod Bezdězem dělí pouze třicet pět kilometrů.

Při poslední vzpouře se asi stovka uprchlíků odmítala vrátit na ubytovny, začala rozbíjet okna a ničit vybavení. Do objektu proto naběhlo několik družstev těžkooděnců, kteří situaci uklidnili.

Situaci trochu komplikují dovolené

Policisté zatím situaci zvládají. „Je pochopitelné, že to do jisté míry komplikace je. Lidé si vybírají dovolené. Jedná se ale o mimořádnou situaci, která zasáhla celou Českou republiku a není to tedy jen problém policie Libereckého kraje. Je samozřejmé, že pokud to bude situace vyžadovat, jako Policie ČR se budeme vzájemně podporovat. Musíme se situaci přizpůsobit a zatím ji zvládáme,“ upozornila policejní mluvčí Suchánková.

V létě je úbytek jednoho policisty v Českém ráji nejcitelnější. Svou dovolenou tam totiž tráví tisíce rekreantů, kteří se mohou stát obětí zlodějů. I navzdory svému oslabení chystají policisté v Českém ráji v srpnu preventivní akce. S jejich pomocí chtějí pachatele odradit od trestných činů.

„Pokud to bude situace vyžadovat jsme samozřejmě s ohledem na vývoj imigrační vlny připraveni vyhovět případným požadavkům policejního prezidenta,“ odpověděla obecně krajská policejní mluvčí Suchánková na otázku, jak dlouho ještě mimořádné opatření potrvá.

„Zatím jsme v obci nezaznamenali žádný problém. Nemyslím si, že by to výrazně ohrožovalo situaci. Teď jsou v Českém ráji mnohem nebezpečnější požáry než zločinci,“ komentoval oslabení turnovských policistů místostarosta obce Karlovice Ondřej Havrda.

„O tom, jestli policisté ze Stráže slouží také v Bělé, nemám zprávy. A naší městské policie se to samozřejmě netýká. I když bych si uměl představit, že by nás třeba někdo požádal o větší součinnost při ochraně veřejného pořádku. Ale nic takového zatím nepřišlo,“ řekl starosta Stráže pod Ralskem Zdeněk Hlinčík. Ze Stráže je to do Bělé pod Bezdězem asi 30 kilometrů.

Autor:Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...Tvrdili jim, že nebudou mít šanci. Teď chce jejich sklo i císař

Skláři se specializují na hluboký brus. Proto jsou jejich výrobky tak jedinečné.

S manželkou začínali v sídlištní garsonce, zdi obložené koberci, aby tlumili zvuky sklářské brusky a nerušili sousedy....

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Nad tunel nebudou smět autobusy, varuje primátor a odmítá koupi pozemků

Liberecký tunel.

Primátor krajského města Tibor Batthyány nechce podepsat smlouvu na koupi autobusového nádraží. Před čtrnácti dny o ní...

Další z rubriky

Povodně mám pořád před očima, vzpomíná liberecký fotograf Šimr

Já měl z přímého kontaktu s lidmi hrůzu, říká Petr Šimr.

Posledních dvacet let byl s fotoaparátem u všech velkých událostí, které se na Liberecku staly. Pro noviny zachytil...

Policie obvinila devět lidí z libereckého dopravního podniku z korupce

Autobusy značky Iveco Crossway již cestující z některých linek znají. Jde o...

V kauze libereckého dopravního podniku, ve kterém provedla ve čtvrtek Národní centrály proti organizovanému zločinu...

Po zásahu v dopravním podniku a firmě BusLine policie obvinila devět lidí

Autobusy značky Iveco Crossway již cestující z některých linek znají. Jde o...

Po zátahu Národní centrály proti organizovanému zločinu v Dopravním podniku Liberce a Jablonce a firmě BusLine obvinili...

Najdete na iDNES.cz