Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uprchlíci oslabili počty policistů v kraji. Ti musí hlídat tábor v Bělé

  12:19aktualizováno  12:19
Policisté v Libereckém kraji se zapojili se do ostrahy uprchlického tábora v Bělé-Jezové. Pomáhají kolegům z dalších tří krajů hlídat zařízení pro migranty, kde se nedávno jeho obyvatelé vzbouřili. Zařízení nově pojme 700 cizinců.

Ubytovna pro uprchlíky v Bělé pod Bezdězem. | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

„Jedná se o pořádkové síly - krajské pořádkové jednotky, které se v pravidelných intervalech v záchytném zařízení střídají,“ nastínila mluvčí krajské policie Vlasta Suchánková.

Počty policistů i systém jejich služeb považuje policie za taktické informace a nechce je sdělovat. Stejně jako úkoly, které plní. „Do Bělé vysíláme posily podle předem připraveného plánu. Policisté z Královéhradeckého, Pardubického, Středočeského i Libereckého kraje se v pravidelných intervalech střídají,“ doplnila mluvčí Suchánková.

Ostraha uprchlického tábora ve Středočeském kraji se promítá i do potírání kriminality v Českém ráji. V současné době slouží v Bělé-Jezové jeden policista z obvodního oddělení v Turnově. Ostatní musejí zvládat svou práci bez něj.

„Další tři policisté jsou připraveni do tábora pro uprchlíky vyjet, pokud by to situace vyžadovala,“ řekl velitel turnovských policistů Milan Drahoňovský. Turnov a Bělou pod Bezdězem dělí pouze třicet pět kilometrů.

Při poslední vzpouře se asi stovka uprchlíků odmítala vrátit na ubytovny, začala rozbíjet okna a ničit vybavení. Do objektu proto naběhlo několik družstev těžkooděnců, kteří situaci uklidnili.

Situaci trochu komplikují dovolené

Policisté zatím situaci zvládají. „Je pochopitelné, že to do jisté míry komplikace je. Lidé si vybírají dovolené. Jedná se ale o mimořádnou situaci, která zasáhla celou Českou republiku a není to tedy jen problém policie Libereckého kraje. Je samozřejmé, že pokud to bude situace vyžadovat, jako Policie ČR se budeme vzájemně podporovat. Musíme se situaci přizpůsobit a zatím ji zvládáme,“ upozornila policejní mluvčí Suchánková.

V létě je úbytek jednoho policisty v Českém ráji nejcitelnější. Svou dovolenou tam totiž tráví tisíce rekreantů, kteří se mohou stát obětí zlodějů. I navzdory svému oslabení chystají policisté v Českém ráji v srpnu preventivní akce. S jejich pomocí chtějí pachatele odradit od trestných činů.

„Pokud to bude situace vyžadovat jsme samozřejmě s ohledem na vývoj imigrační vlny připraveni vyhovět případným požadavkům policejního prezidenta,“ odpověděla obecně krajská policejní mluvčí Suchánková na otázku, jak dlouho ještě mimořádné opatření potrvá.

„Zatím jsme v obci nezaznamenali žádný problém. Nemyslím si, že by to výrazně ohrožovalo situaci. Teď jsou v Českém ráji mnohem nebezpečnější požáry než zločinci,“ komentoval oslabení turnovských policistů místostarosta obce Karlovice Ondřej Havrda.

„O tom, jestli policisté ze Stráže slouží také v Bělé, nemám zprávy. A naší městské policie se to samozřejmě netýká. I když bych si uměl představit, že by nás třeba někdo požádal o větší součinnost při ochraně veřejného pořádku. Ale nic takového zatím nepřišlo,“ řekl starosta Stráže pod Ralskem Zdeněk Hlinčík. Ze Stráže je to do Bělé pod Bezdězem asi 30 kilometrů.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Terminál Fügnerova se topí v nedopalcích, pomoci můžou speciální vysavače

Fügnerova ulice je zamořena nedopalky.

Vajglová. Špačková. Nedopalková. Všechna tato jména by se hodila víc pro ulici, jež je v Liberci hlavním dopravním...

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz